Podpora pro impeachment (ústavní žalobu), amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho sesazení z funkce klesá. Ukázal to průzkum agentury SSRS provedený pro televizní stanici CNN.

V průzkumu se za impeachment Trumpa vyjádřilo 45 % dotázaných, což je o 5 % méně než ve stejném průzkumu provedeném před měsícem.

Pokles podpory sesazení Trumpa je nejvíce viditelný o voličů demokratické strany, kdy z původních 90 % by teď žalovalo prezidenta 77 % těchto voličů. U republikánských voličů má impeachment podporu jen u 5 % dotázaných a u nezávislých u 45 % respondentů.

Průzkum čítá na 1 005 respondentů a statistická chyba se může pohybovat v mezích +- 3,7 %.

Proč chtějí demokraté žalovat Donalda Trumpa?

V telefonátu z 25. července prezident USA Donald Trump a ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky, kromě jiného, diskutovali o vyšetřování bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena, jeho syna Huntera a ukrajinského energetického holdingu Burisma, v jehož dozorčí radě Hunter Biden působil. Demokraté, jejichž hlavním kandidátem v nadcházejících prezidentských volbách je právě Joe Biden, po Trumpově telefonátu začali prezidenta obviňovat z překročení pravomocí a spustili proti němu jednání o ústavní žalobě (impeachment). Více zde…

Ve Sněmovně reprezentantů budou články impeachmentu zřejmě přijaté

V pondělí a úterý vyjádřilo podporu impeachmentu 18 z 31 demokratů ze Sněmovny reprezentatntů (SR), kteří zastupují volební okrsky, v nichž Trump vyhrál prezidentské volby 2016.

SR má 435 členů a pro přijetí ústavní žaloby na Trumpa v této dolní komoře je zapotřebí nadpoloviční většina, tj. 219 hlasů. Demokraté mají ve SR 233 sedadel, takže i kdyby 13 z nich nehlasovalo pro, zbylých 220 hlasů by mělo na přijetí žaloby stačit.

Demokraté SR navrhují 2 impeachmentové články. Jeden se týká zneužití pravomocí a druhý obstrukcí vůči Kongresu.

V případě, že články impeachmentu budou SR přijaté, bude následovat proces v Senátu. Tam se ale předpokládá zamítnutí impeachmentu. K tomu stačí senátorům nadpoloviční většina (jež republikáni v Senátu drží). K případnému usvědčení Trumpa anebo jeho sesazení z funkce by se v Senátu musela najít podpora 2/3 přítomných.

Překlad a redakční úprava původních článků (1, 2) newyorské redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…