Spojené státy začnou příští měsíc plošně distribuovat posilující dávku vakcíny proti covidu-19 a podle několika vrcholných představitelů federálního zdravotnictví je doporučí většině Američanů, kteří se nechali očkovat. Dodatečné očkování bude nabízeno pouze Američanům plně očkovaným vakcínou od firem Moderna a Pfizer.

Ve společném prohlášení ředitelky amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenské, ředitele Národního ústavu zdraví Francise Collinse, ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci Anthonyho Fauciho, vedoucího zdravotnické služby Viveka Murthyho a úřadující komisařky Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Janet Woodcockové se uvádí, že lidé budou potřebovat posilovací vakcínu po osmi měsících od obdržení druhé dávky vakcíny Moderna nebo Pfizer.

Ti, kteří dostali jednorázovou vakcínu Johnson & Johnson, budou podle nich pravděpodobně také potřebovat dodatečné očkování, ačkoli před vydáním oficiálního doporučení je třeba získat více údajů. Vakcína společnosti J&J využívá tradičnější adenovirový mechanismus, zatímco vakcíny společností Pfizer a Moderna používají technologii mRNA.

„Z dostupných údajů je zcela zřejmé, že ochrana proti infekci SARS-CoV-2 začíná po prvních dávkách očkování časem klesat a v souvislosti s dominantní variantou delta začínáme pozorovat důkazy o snížené ochraně proti mírnému a středně těžkému onemocnění,“ uvádí se ve společném prohlášení s odkazem na nový koronavirus, který způsobuje covid-19.

Federální úřady se v důsledku toho nyní připravují na nabídku posilovacích dávek počínaje 20. zářím a dodaly, že osoby, které byly plně očkovány, budou mít podle prohlášení pravděpodobně nárok na třetí injekci. To se týká i některých zdravotnických pracovníků, obyvatel pečovatelských domů a dalších seniorů.

Walenská na tiskovém brífinku uvedla, že CDC analyzovalo údaje, které naznačují, že posilovací očkování poskytuje větší ochranu proti „závažným onemocněním, hospitalizaci a úmrtí“. Walenská dále poznamenala, že studie zjistila, že účinnost vakcíny společnosti Pfizer proti infekci v průběhu několika měsíců klesla, přičemž v červenci se účinnost snížila přibližně na 53 procent. Uvedla, že vakcíny mohou chránit před závažným onemocněním, ale připustila, že existuje „zvýšené riziko“ úmrtí a závažných onemocnění „u těch, kteří byli očkováni dříve“.

Krok doporučit posilovací injekce zřejmě vyvolá kritiku Světové zdravotnické organizace (WHO), která nedávno vyzvala bohaté země, jako jsou Spojené státy, aby se zdržely doporučování třetích dávek namísto poskytování vakcín chudším zemím s nižší proočkovaností.

V červenci ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus pokáral společnosti Pfizer a Moderna za to, že se soustředí na vývoj a prodej posilovacích očkovacích látek, a ve svém prohlášení argumentoval: „Právě teď se vědomě rozhodujeme nechránit ty, kteří to nejvíce potřebují.“

Zazněla také kritika, že společnosti Pfizer a Moderna tlačí na americké úředníky, aby rychle doporučily posilovací dávky a dosáhly tak zisku. Předpokládá se, že obě firmy budou mít v příštích letech z vakcín proti covidu-19 miliardové příjmy.

Začátkem letošního roku více než desítka vlivných vědců agentuře Reuters sdělila, že doporučovat posilovací očkování tak brzy může ohrozit důvěru veřejnosti ve vakcínu. Někteří vědci, včetně bývalého ředitele CDC, také vyjádřili znepokojení nad prohlášeními vedoucích pracovníků společnosti Pfizer, že posilovací očkování vakcínou proti covidu-19 bude nutné provádět každých 12 měsíců.

„Je naprosto nevhodné tvrdit, že bude pravděpodobně potřeba každoroční posilovací očkování, protože netušíme, jaká je pravděpodobnost,“ řekl dr. Tom Frieden, bývalý ředitel CDC, který nyní vede globální iniciativu v oblasti veřejného zdraví Resolve to Save Lives (Odhodlání zachránit životy), v narážce na tvrzení společnosti Pfizer, že očkování bude potřeba každých 12 měsíců.