Redakce Epoch Times

29. 11. 2021

Aldgra Fredly

Centr týmu Boston Celtics Enes Kanter se podle médií v pondělí stane občanem USA a změní si jméno na Enes Kanter Freedom (v překladu Enes Kanter Svoboda).

Devětadvacetiletý hráč NBA by měl změnu jména oficiálně provést poté, co složí občanskou přísahu, řekl Kanterův manažer Hank Fetic agentuře Associated Press. Napříště bude Kanter jeho prostřední jméno a Freedom bude jeho nové příjmení.

O této zprávě jako první informoval sportovní zpravodajský web The Athletic.

Kanter pochází z Turecka, ale vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana mu kvůli jeho politickým názorům zakázala cestovat do rodné země. Turecko mu v roce 2017 odebralo cestovní pas.

V posledních měsících se Kanter vyjadřoval k otázkám lidských práv v Číně a kritizoval zacházení čínské komunistické strany s ujgurským národem.

Skupiny na ochranu lidských práv, výzkumníci, bývalí rezidenti a někteří západní zákonodárci tvrdí, že úřady v Sin-ťiangu umožňují nucené práce tím, že svévolně zadržují přibližně milion Ujgurů a dalších etnických menšin v síti táborů v severozápadním regionu.

Kanter také označil čínského vůdce Si Ťin-pchinga za „brutálního diktátora“, což vedlo k tomu, že čínská média přestala vysílat zápasy Celtics.

Boston Celtics v New York Knicks
Detail bot, které měl na sobě Enes Kanter sběhem prvního poločasu zápasu proti New York Knicks v Madison Square Garden v New Yorku 20. října 2021. (Sarah Stier / Getty Images)

Hráč se také zastal tibetského lidu.

„Jsem tu, abych se přidal se svým hlasem a promluvil o tom, co se děje v Tibetu pod brutální vládou čínské vlády. Základní práva tibetského lidu neexistují,“ řekl Kanter v téměř tříminutovém videoklipu, který 20. listopadu zveřejnil na svých osobních účtech na sociálních sítích.

Čínští komunisté násilně převzali kontrolu nad Tibetem v roce 1951 a v průběhu let režim zesílil svou kontrolu nad místním obyvatelstvem, nutil mnichy a mnišky k obnovení světského života a prosazoval čínštinu místo tibetštiny.

Kanter si také na zápas NBA proti New York Knicks v Madison Square Garden 20. listopadu obul boty s nápisem „Free Tibet“ (Svobodný Tibet), což mělo za následek, že čínská videostreamovací platforma Tencent přerušila vysílání.

Dne 16. listopadu Kanter obvinil Peking ze zabíjení vězňů svědomí kvůli jejich orgánům a zdvojnásobil tak své křížové tažení na sociálních sítích proti režimu kvůli rozsáhlému porušování lidských práv.

„Přestaňte vraždit pro orgány. Je to zločin proti lidskosti,“ napsal turecký hráč v příspěvku, který se objevil na jeho Twitteru, Facebooku a Instagramu.

Dne 19. listopadu si na Twitteru „vzal na mušku“ superhvězdu NBA LeBrona Jamese kvůli jeho vazbám se společností Nike a udeřil na něj, že zaujal přístup „peníze nad morálkou“ v souvislosti s údajným využíváním otrocké práce v Číně při výrobě zboží společnosti Nike.

„Smutné a nechutné, jak tito sportovci předstírají, že jim záleží na sociální spravedlnosti. Opravdu ,drží hubu a krok‘, když jim to Velký šéf [Čína] řekne,“ uvedl Kanter na Twitteru.

James na Kanterův tweet reagoval prohlášením, že nebude kvůli němu plýtvat energií, a obvinil ho, že se snaží využít jeho jméno, aby se zviditelnil.

Kanter dále 23. listopadu vyzval k bojkotu zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022 na protest proti porušování lidských práv v zemi.

„Genocidní čínské vládě a nejistému tyranovi, který za tím vším stojí, Si Ťin-pchingovi, nesmí být dovoleno pořádat nadcházející zimní olympijské hry. Řekněte NE Pekingu 2022!“ napsal Kanter na Twitteru. K prohlášení připojil sérii obrázků s botami ozdobenými vzkazy namířenými proti Číně.

Vyjádřil také podporu Tchaj-wanu, což přimělo tchajwanskou prezidentku Tsai Ing-wen, aby mu přímo poděkovala.

Na této zprávě se podílely Isabel Van Brugen a Eva Fu.

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.