Jak v posledních desetiletích zdůrazňují výzkumní pracovníci a zdravotníci ve svých sděleních veřejnosti, rakovinu lze často porazit nebo alespoň udržet na uzdě. To však závisí na jednom velmi důležitém faktoru – detekování nemoci dřív, než se stihne rozvinout a rozšířit.

Karcinom žaludku není nejčastější formou rakoviny, ale to bohužel znamená, že se často dostatečně nevyšetřuje. Lidem, kteří hlásí příznaky, jež by mohly být varovnými signály, je proto často vyhodnocena špatná diagnóza anebo se u nich nenajde vůbec nic.

I když je těžké zachytit rakovinu žaludku v raném stadiu, povědomí o tom, jak se projevuje, vám může poskytnout rozhodující čas k nastoupení léčby. Jak uvádí Americká společnost pro rakovinu, „lidé, kteří mají některé z těchto potíží, zejména pokud nemizí nebo se zhoršují, by se měli poradit se svým lékařem, aby mohla být nalezena příčina a léčila se.“

Zde jsou některé příznaky rakoviny žaludku:

1. Pálení žáhy

Pálení žáhy je běžný problém, kterým trpí lidé, kteří mají problémy s refluxem kyselin, a objevuje se, když se obsah žaludku (veškeré nedávno zkonzumované jídlo nebo pití) vrací zpět do jícnu. To samozřejmě může způsobovat velmi nepříjemné pocity.

Pokud jste již udělali vše pro to, abyste se pálení žáhy vyhnuli, například užíváte léky a vyřadili jste spouštěcí potraviny a nápoje, jako je alkohol, kořeněná jídla, čokoláda, kofein a kyselé potraviny, a přesto pálení žáhy přetrvává, pak je možná načase promluvit si s lékařem o vyšetření.

2. Bolesti břicha

Mnoho lidí trpí křečemi, které s rakovinou žaludku vůbec nesouvisí. Někdy může jít o problémy se stravou, například s nedostatečnou konzumací vlákniny nebo s konzumací zkažených potravin. Jindy to také souvisí s běžnými onemocněními, jako je žaludeční chřipka. Některé ženy rovněž pociťují bolesti břicha během menstruačního cyklu.

Pokud však můžete vyloučit tyto jiné příčiny a bolest břicha je mimořádně silná a opakuje se, neriskujte a navštivte lékaře.

3. Zvracení

Většina lidí někdy zažije žaludeční nevolnost, ať už v důsledku otravy jídlem nebo sezónních bacilů (tzv. 24hodinová chřipka). Často může jít o prudkou, leč krátkou nevolnost. Pokud se však přistihnete, že zvracíte velmi často, ať už s krví, nebo bez ní, je na čase zjistit, proč tomu tak je.

4. Extrémní průjem nebo zácpa

Pokud míváte mimořádně silné průjmy nebo zácpu, může to souviset s rakovinou žaludku. Oba tyto stavy mohou mít samozřejmě i jiné příčiny, ale pokud se stane, že jsou nevysvětlitelné a závažné, je velmi důležité vyhledat odbornou pomoc.

5. Snížená chuť k jídlu

Zjišťujete, že máte stále menší a menší zájem o jídlo? Možná je na čase zjistit, co za tím stojí. Často se jedná o důsledek virové infekce, jako je zápal plic, gastroenteritidu nebo meningitidu. Pokud jste však byli na všechny tyto nemoci vyšetřeni a ony byly vyloučeny, pak by mohlo být na místě vyšetření na karcinom žaludku. Rakovina žaludku může být podle Amerického centra pro léčbu rakoviny doprovázena rychlým úbytkem hmotnosti.

6. Únava

Opět jeden z příznaků, u něhož je obtížné určit příčinu. Nadměrná únava může být způsobena celou řadou důvodů, z nichž rakovina žaludku je pouze jedním z nich. Pokud se však setkáte s některým z výše popsaných symptomů a zároveň cítíte velkou únavu, může to být způsobeno rakovinou žaludku.

7. Pocit plnosti

Podle Amerického Centra pro léčbu rakoviny je jedním z příznaků rakoviny žaludku to, že lidé pociťují pocit plnosti v horní části břicha i po konzumaci malých porcí jídla.

8. Stres

Neustálý stres snižuje imunitu a činí vás tak náchylnými k napadení bakteriemi a viry, což může vést ke karcinomu žaludku. Pokud máte jakoukoli kombinaci výše uvedených příznaků a zároveň vykonáváte profesi či máte životní styl s vysokou mírou stresu, pak je vhodné nechat se vyšetřit.

Přestože může být obtížné zachytit rakovinu žaludku v raném stadiu, výhody jejího odhalení a léčby v počátečním stadiu mohou znamenat rozdíl mezi přežitím a smrtí.

Upozornění: Tento článek je pouze informativního rázu a nemá sloužit jako náhražka odborného lékařského poradenství.

Přeloženo z článku newyorského edice deníku The Epoch Times.