Ukrajina

Ruské jednotky v sobotu vtrhly do ukrajinského hlavního města a v ulicích vypukly boje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl nabídku americké vlády ke zprostředkování jeho evakuace a trval na tom, že zůstane v zemi. „Bojuje se tady,“ řekl Zelenskyj.

Po nočních útocích nebylo podle agentury AP jasné, jak daleko do města ruští vojáci postoupili. Ukrajinští představitelé hlásili určité úspěchy při odrážení útoků, ale boje v blízkosti hlavního města pokračují.

Malé ruské jednotky podle analytiků zkoumaly ukrajinskou obranu, aby uvolnily cestu hlavním silám.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videozáznamu natočeném na ulici v centru ukrajinského hlavního města řekl, že neopustil město a že tvrzení, že ukrajinská armáda složí zbraně, jsou nepravdivá.

„Nehodláme složit zbraně. Budeme chránit naši zemi,“ řekl. „Naší zbraní je naše pravda a naše pravda je, že je to naše země, naše země, naše děti. A to všechno budeme bránit.“

Pouliční střety následovaly po bojích, při nichž byly podle agentury AP poničeny mosty, školy a obytné domy a které si vyžádaly stovky obětí.

Američtí představitelé se domnívají, že ruský prezident Vladimir Putin je odhodlán svrhnout ukrajinskou vládu a nahradit ji vlastním režimem.

Podle analytiků invaze představuje dosud nejodvážnější Putinovu snahu překreslit mapu Evropy a oživit vliv Moskvy z dob studené války.

Invaze vyvolává nové mezinárodní snahy o její ukončení, včetně přímých sankcí vůči Putinovi a jeho bezprostřednímu okolí.

Podle vysoce postaveného představitele amerických zpravodajských služeb, který byl o rozhovoru přímo informován, byl Zelenskyj v sobotu brzy ráno vyzván, aby na žádost americké vlády evakuoval Kyjev, ale nabídku odmítl. Tento úředník citoval prezidenta, který řekl, „bojuje se tady“ a že potřebuje protitankovou munici, ale „ne odvoz“, uvedla agentura AP. (zdroj)

TIP: Podrobná mapa ruské invaze na Ukrajinu