Katabella Roberts

23. 3. 2022

TÉMA: Crossfire Hurricane

Americké ministerstvo spravedlnosti se chystá tento týden předložit „velké množství“ utajovaných materiálů o hlavním zdroji složky Christophera Steelea týkající se Trumpovy prezidentské kampaně v roce 2016.

Nechvalně proslulý „Steeleův spis“, známý také jako „spis Trump-Rusko“, obsahoval tvrzení, že se tehdejší prezidentský kandidát Donald Trump spolčil s představiteli ruských zpravodajských služeb, aby mu pomohli zvítězit v prezidentských volbách v roce 2016 proti Hillary Clintonové. Pravdivost některých klíčových informací byla v průběhu času vyvrácená.

Zvláštní vyšetřovatel John Durham požádal soudce federálního soudu Východního okrsku Virginie o prodloužení lhůty k předložení zjištění vycházejících z utajovaných skutečností s odvoláním se na zákon pro zpracování utajovaných informací, který stanoví postupy pro ochranu utajovaných informací v případech týkajících se trestního práva.

Jako důvod pro potřebu prodloužení lhůty uvedl také probíhající ruskou invazi na Ukrajinu.

Lhůta byla původně stanovena na 29. března 2022 a Durham požádal o prodloužení do 13. května 2022.

„K dnešnímu dni vláda předložila více než 60 000 dokumentů v odtajněné podobě. Část těchto dokumentů byla původně označena jako ,tajné‘ a vláda spolupracovala s příslušnými orgány na úpravách tak, aby dokumenty předložila v odtajněné podobě,“ uvedl Durham v podání předloženém federálnímu soudu.

„Nedávné události na Ukrajině však přispěly ke zpoždění při práci na odtajnění dokumentů. Úředníci připravující a přezkoumávající dokumenty v FBI a zpravodajských agenturách jsou intenzivně zaměstnáni záležitostmi souvisejícími s Ukrajinou. Přesto vláda tento týden předloží velký objem odtajněných dokumentů a bude pokračovat ve svém úsilí v jejich průběžném zpracování, a to nejpozději do níže uvedených navrhovaných termínů,“ dodal Durham.

Za hlavní zdroj Steeleova spisu byl v červenci 2020 označen Igor Danchenko, analytik euroasijských politických rizik, obrany a ekonomiky.

Tento analytik poskytl informace Steeleovi, kterého si najala firma Fusion GPS zaměřující se na zpravodajský výzkum, aby provedl opoziční výzkum týkající se členů Trumpovy kampaně během voleb v roce 2016.

Fusion GPS si zase jménem Demokratického národního výboru najala advokátní kancelář Perkins Coie.

Danchenko již dříve FBI sdělil, že informace, které byly zveřejněny ve Steeleově spisu, získal „ústně a z doslechu“ od nepřímých zdrojů v Rusku.

V listopadu 2021 však byl obviněn z pěti bodů obžaloby za nepravdivá prohlášení učiněná pro FBI v roce 2017, když uvedl úředníky v omyl ohledně zdrojů informací, které Steeleovi poskytl.

Podle listopadového obvinění byly všechny údajné Danchenkovy lži „pro FBI podstatné, protože … vyšetřování Trumpovy kampaně ze strany FBI se z velké části opíralo“ o Steeleův spis, aby získalo povolení ke sledování bývalého Trumpova poradce Cartera Page.

„FBI nakonec vynaložila značné prostředky ve snaze prošetřit a potvrdit tvrzení obsažená“ ve složce, včetně toho, zda jsou Danchenkovy dílčí zdroje spolehlivé, uvádí se v obžalobě. Steeleova složka a informace poskytnuté Danchenkem „hrály roli při rozhodnutích FBI ohledně vyšetřování a v přísežných prohlášeních, která FBI v příslušném období učinila před soudní instancí vydávající kontrašpionážní povolení (FISC)“.

Danchenko svou vinu popírá.

V prosinci podepsal dokument, v němž souhlasil s tím, že bude obhajován stejnou advokátní kanceláří, která zastupovala členy prezidentské kampaně Hillary Clintonové v roce 2016, přestože by to mohlo představovat střet zájmů, uvedl The Washington Examiner.

Trump opakovaně odmítl obvinění, že se spolčil s představiteli ruských zpravodajských služeb ve snaze porazit Clintonovou v prezidentských volbách v roce 2016. Tvrdil, že je terčem „honu na čarodějnice“, jehož cílem je zdiskreditovat jeho prezidentství.

Četná tvrzení uvedená ve Steeleově spisu se později ukázala jako nepravdivá. Byla rovněž zahájena řada trestních, kongresových a generálních vyšetřování, která zkoumala, jakým způsobem se poskytnuté informace staly základem pro sledování představitelů Trumpovy kampaně.

Podobnou žádost o prodloužení lhůty podal Durham začátkem tohoto měsíce – opět s odvoláním na průtahy způsobené nedávnými událostmi na Ukrajině – také v samostatném případu vedeném proti bývalému právníkovi kampaně Hillary Clintonové, Michaelu Sussmannovi.

Na této zprávě se podílel Jack Phillips.

Přeloženo z anglického originálu. (jas)

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.