Velice jednoduchý návod, jak si zavařit zázvor.

Možná se zeptáte, nač vám nasladko zavařený zázvor asi bude? Lze ho použít v mnoha receptech, zpravidla dezertech nebo na zmrzlinu a v lednici vám vydrží věčnost. Kromě toho si ale brzy prozradím recept na bombastické zázvorové koláčky, kde bude tohoto zázvoru třeba. Ano, můžete si ho koupit i v obchodě, ale věřte, že ten domácí je mnohem lepší.

Sirup, který zbyde navíc, můžete použít jako sladidlo do čaje nebo jiných dezertů místo medu. Má příjemnou a jemnou zázvorovou chuť. Také jej použijeme do fantastických zázvorových koláčků.

Doporučuji koupit bio zázvor nebo zázvor z Peru raději než z Číny. Rozdíl poznáte nejen ve velikosti (čínský zázvor je obří, jakoby nafouklý), ale i chuti. Menší odrůdy jsou silnější než čínské rychlokvašky.

Zavařený zázvor i se sirupem se vhodně doplňuje s výraznými sýry, jako Parmigiano Reggiano nebo Niva.


Doba přípravy a vaření: cca 45 minut

Co budete potřebovat:

  • 450 g kořene zázvoru,
  • 350 ml (1 ½ hrnku) vody
  • 450 g cukru krystal

Postup

Zázvor oloupejte a nakrájejte na stejnoměrné kusy o velikosti cca 0,5 – 2 cm. Nechejte přes noc v misce se studenou vodou.

Druhý den vodu slijte, dejte zázvor do menšího hrnce se studenou vodou, přikryjte pokličkou a přiveďte k varu. Pak vodu slijte a opakujte proces (studená voda, přivést k varu, slít) minimálně třikrát nebo dokud zázvor nezměkne a nepůjde propíchnout vidličkou (mně to tentokrát trvalo šest vaření). Čím je kořen zázvoru starší, tím déle to trvá a rovněž, menší kousky se uvaří rychleji než větší.

V dalším hrnci smíchejte cukr s vodou a nechte asi 20 minut vařit, dokud se nevytvoří sirup. Pak přidejte odkapaný zázvor a přiveďte znovu k varu na jednu minutu. Oddělejte hrnec z plotýnky a nechte 3 hodiny vychladnout při pokojové teplotě (sirup získá krásně zázvorovou příchuť).

Následně umístěte zázvor i se sirupem do uzavíratelné sklenice (pečlivě vymyté samozřejmě), uzavřete, postavte na víčko a nechejte stát přes noc. Sklenici uchovávejte ve spíži a po otevření v lednici, kde vám zázvor vydrží bez problémů několik měsíců.

Tipy:

POZOR!!! Protože zavařený zázvor je velmi sladký, neměl by se používat do receptů, které vyžadují čerstvý nebo mletý zázvor – chuť je zásadně odlišná.