Jack Phillips

21. 7. 2022

Prezident Joe Biden měl pozitivní test na covid-19, potvrdil ve čtvrtek Bílý dům ve svém prohlášení.

Podle krátkého prohlášení, které vydala tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová, když potvrzovala pozitivní test, obdržel 79letý Biden celkem čtyři dávky vakcíny, včetně dvou posilujících očkování.

„Dnes ráno byl prezident Biden pozitivně testován na covid-19. Je plně očkován a dvakrát přeočkován a pociťuje velmi mírné příznaky,“ uvedla. „Začal užívat Paxlovid,“ lék na covid-19 vyrobený společností Pfizer, dodala tisková mluvčí. Podle agentury Reuters má velmi mírné příznaky, konkrétně suchý kašel a únavu. 

Bílý dům nespecifikoval, jakou variantu koronaviru Biden má, nejdominantnější v USA je nicméně nyní podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) subvarianta omikronu BA.5.

Čtvrteční oznámení je prvním případem, kdy se Biden virem nakazil. Vzhledem k prezidentovu pokročilému věku je považován za osobu, která patří do rizikové skupiny, pokud jde o rozvoj závažného onemocnění covidu-19.

„V souladu s pokyny [Centra pro kontrolu nemocí] bude izolován v Bílém domě a po tuto dobu bude nadále plně vykonávat všechny své povinnosti,“ uvedla Jean-Pierreová. „Dnes ráno byl v telefonickém kontaktu se členy personálu Bílého domu a dopoledne se bude účastnit plánovaných schůzek v Bílém domě prostřednictvím telefonu a Zoomu z rezidence.“

Dodala, že Biden bude pracovat v izolaci, dokud nebude mít negativní testy na covid-19, nemoc způsobenou čínským virem. Jakmile bude negativně testován, vrátí se k osobní práci, uvedla v prohlášení.

„Z důvodu transparentnosti bude Bílý dům denně poskytovat aktuální informace o prezidentově stavu, protože i během izolace bude nadále plnit všechny povinnosti svého úřadu,“ uvedl Jean-Pierre.

„Podle standardního protokolu pro jakýkoli pozitivní případ v Bílém domě bude lékařské oddělení Bílého domu během dnešního dne informovat všechny blízké kontakty prezidenta, včetně všech členů Kongresu a všech zástupců tisku, kteří s prezidentem přišli do styku během včerejší cesty. Poslední předchozí test na covid byl prezidentovi proveden v úterý, kdy měl negativní výsledek,“ dodala.

Více informací

Pozitivní test přišel den poté, co Biden navštívil Somerset ve státě Massachusetts a prohlásil, že podnikne exekutivní kroky týkající se klimatu, včetně financování větrných elektráren na moři v Mexickém zálivu. Spekulovalo se, že vyhlásí stav nouze související s klimatem, ale ve středu se tak nestalo.

Biden přiletěl do massachusettského města letadlem Air Force One.

Poradce Bílého domu pro covid-19 Anthony Fauci na začátku tohoto roku také potvrdil, že užíval Paxlovid poté, co byl pozitivně testován na virus. O několik dní později Fauci uvedl, že po třech dnech negativního testování na virus byl opět pozitivní.

„Po ukončení pětidenního užívání Paxlovidu jsem byl negativně testován antigenním testem tři dny po sobě,“ prozradil Fauci koncem června. „A pak jsem se čtvrtý den, abych si byl naprosto jistý, testoval znovu. Znovu jsem byl pozitivní.“

Ještě předtím vydalo CDC upozornění pro poskytovatele zdravotní péče, oddělení veřejného zdraví a další osoby na možný návrat příznaků po podání léku, který označilo jako „covid-19 rebound“.

Z originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC; Překlad článku byl doplněn o některé informace.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.