Jack Phillips

22. 7. 2022

Rusko a Ukrajina v pátek podepsaly dohodu, která umožní vývoz milionů tun obilí uprostřed války mezi oběma zeměmi, uvedl generální tajemník OSN Antonio Guterres.

Dohoda byla podepsána v tureckém Istanbulu a umožňuje vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře. Došlo k ní po měsících jednání mezi oběma stranami, která zprostředkovala OSN a Turecko.

„Dnes vznikl na Černém moři maják. Maják naděje, maják možností, maják úlevy ve světě, který ji potřebuje více než kdy jindy,“ řekl Guterres v pátek v Istanbulu.

Guterres uvedl, že dohoda otevírá cestu ke značnému objemu komerčního vývozu potravin ze tří klíčových ukrajinských přístavů – Oděsy, Černomorsku a Južného – a že OSN zřídí koordinační centrum, které bude provádění dohody monitorovat.

„Hnací silou těchto jednání byla podpora blaha lidstva,“ sdělil. „Nešlo o to, co je dobré pro jednu nebo druhou stranu. Důraz byl kladen na to, co je pro lidi našeho světa nejdůležitější. A není o tom pochyb – toto je dohoda pro celý svět.“

Rusko a Ukrajina, které patří mezi největší světové vývozce potravin, vyslaly do Istanbulu na slavnostní podpis dohody, jehož se zúčastnil i turecký prezident Tayyip Erdogan, své ministry obrany, resp. infrastruktury.

Více informací

Blokáda ukrajinských přístavů ruskou černomořskou flotilou zablokovala desítky milionů tun obilí v silech a odřízla mnoho lodí. Někteří západní představitelé tvrdí, že se tím zhoršily potíže v globálním dodavatelském řetězci a spolu s rozsáhlými západními sankcemi to po celém světě podnítilo prudký růst cen potravin a energií.

Moskva popírá, že by způsobila potravinovou krizi, a tvrdí, že důvodem jsou západní sankce. Rusko rovněž obvinilo ukrajinské síly z umístění min podél přístupů k jeho černomořským přístavům.

Od zahájení invaze na Ukrajinu 24. února uzavřely Ukrajina a Rusko jen několik dohod. Předchozí kola mírových rozhovorů, která se konala v sousedním Bělorusku, nepřinesla žádné výsledky, zatímco březnová jednání v Turecku byla rovněž bezvýsledná.

Před uzavřením páteční dohody jeden z kyjevských představitelů prohlásil, že Kyjev nebude jednat přímo s Moskvou.

„Ukrajina nepodepisuje s Ruskem žádné dokumenty. Podepíšeme dohodu s Tureckem a OSN,“ uvedl prezidentův asistent Mychajlo Podoljak prostřednictvím Twitteru. Dodal, že Rusko s nimi podepíše samostatnou dohodu.

Guterres nicméně v pátek uvedl, že dohoda o obilí je „bezprecedentní dohodou mezi oběma stranami zapojenými do krvavého konfliktu. Tento konflikt však pokračuje. Lidé umírají každý den. Boje zuří každý den“.

Samostatná dohoda podepsaná v pátek by měla usnadnit ruský vývoz potravin a hnojiv, což uvítala OSN. Aby se vyřešily ruské obavy z lodí pašujících zbraně na Ukrajinu, budou všechny vracející se lodě kontrolovány v tureckém přístavu zástupci všech stran.

originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC; Ve zprávě byly také použity informace agentury Reuters.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?