Světové ceny pšenice po pátečním oznámení dohody mezi Ukrajinou a Ruskem klesly o 6 %, čímž se ceny této základní obiloviny dostaly na úroveň, která byla nevídaná od doby před ruskou invazí na Ukrajinu v únoru.

Zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka se v pátek sešli v Istanbulu, aby podepsali dohodu, která by odblokovala vývoz obilí z přístavů v Černém moři (dohodu podepsal také generální tajemník OSN Antonio Guterres). Oznámení dohody vyvolalo pokles cen obilí, což přineslo úlevu spotřebitelům na celém světě.

Na začátku války panovaly všeobecné obavy, že konflikt by mohl utlumit vývoz nezbytné pšenice, což by mělo katastrofální důsledky pro závislé regiony.

Rusko i Ukrajina jsou významnými vývozci obilí. V roce 2020 kralovalo Rusko jako přední světový vývozce pšenice s vývozem této plodiny v přepočtu v hodnotě 243 miliard českých korun ročně, přičemž mnohem menší Ukrajina se umístila na úctyhodném pátém místě v exportu pšenice se 110 miliardami korun ročně (Ukrajina se rovněž umístila v první pětce mezi vývozci kukuřice a ječmene).

Vzhledem k přerušení zásobovacích linek a přiškrcení lodní dopravy, které následovalo po invazi, vyjádřilo mnoho odborníků obavy, že válka by mohla omezit celosvětové dodávky obilí, což by mělo obzvláště neblahé důsledky pro Blízký východ a severní Afriku, které jsou z velké části závislé na vývozu obilí z obou válčících zemí ve východní Evropě.

Zdá se, že krize je zažehnána

Během dvou týdnů po zahájení invaze vzrostly futures kontrakty na pšenici o 70 % na rekordních 12,94 USD za bušl, což vyvolalo obavy z nedostatku potravin na celém světě.

Nyní se zdá, že krize je zažehnána, neboť futures na pšenici se vrátily na normální předválečnou úroveň. Na burze Chicago Board of Trade klesly futures kontrakty na pšenici na minimum 7,54 USD za bušl, což je nejnižší úroveň od 4. února. Nízké ceny pšenice jsou dobrým znamením pro spotřebitele, kteří se již musí potýkat s téměř celosvětovou inflací, a nabízejí určitou úlevu pro základní potraviny, jako je chléb a další obilné výrobky.

Úspěch takové dohody může naznačovat změnu v povaze rusko-ukrajinské války, neboť obě strany uznávají, že současná povaha konfliktu je neudržitelná, a přechází k pomalému řešení konfliktu.

ukrajina psenice
Sila na skladování pšenice v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, 8. července 2022. (Foto: MIGUEL MEDINA / AFP via Getty Images)

„Podobně jako konflikty v Gruzii a Moldavsku se válka na Ukrajině stává zamrzlým konfliktem, který může trvat desítky let. Dohoda o odblokování vývozu pšenice může naznačovat, že obě strany uznávají, že nemohou udržovat napětí na současné úrovni donekonečna,“ uvedl geopolitický konzultant Matthew Easton ve vyjádření pro The Epoch Times.

Důsledky dohody

Jak již bylo zmíněno, dohoda má rovněž významné důsledky pro regiony, které jsou závislé na vývozu východoevropského obilí jako na základní potravině, konkrétně pro Blízký východ a severní Afriku.

Turecko, které se v současné době nachází uprostřed inflační krize daleko přesahující krizi ve Spojených státech, bylo jednou ze zemí nejvíce ohrožených dopadem války na vývoz obilí. Není proto divu, že se Turecko aktivně zapojilo do jednání mezi oběma frakcemi a anatolská republika si připsala zásluhy za zprostředkování nové dohody, která byla podepsána v pátek v Istanbulu.

„Dohoda pravděpodobně přichází včas, aby zabránila rozsáhlému hladomoru na Blízkém východě a v severní Africe. I když však potravinové zabezpečení bude pravděpodobně zajištěno uvolněním ruských a ukrajinských přebytků obilí, stále to nemusí migranty odradit od toho, aby hladomor uváděli jako důvod žádosti o status uprchlíka,“ domnívá se Easton.

Dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou o uvolnění vývozu pšenice může vyvolat úlevu na celém Blízkém východě a v severní Africe, ale pro občany znepřátelených slovanských národů může být spíše ambivalentním znamením.

Jistě, ekonomiky obou zemí budou mít z uvolnění přebytků obilí na světový trh prospěch a jednání mezi Ukrajinou a Ruskem mohou naznačovat návrat k jakési normalizaci.

Může to však také naznačovat, že tento konflikt se může ve značně omezené podobě táhnout mnohem déle a v dohledné době neposkytne žádné jasné řešení.

originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC