Třebaže řada z nás má studijní léta dávno za sebou, tak jako tak se nám v září vybaví vzpomínky na školu a na to, jak jsme si začátkem školního roku sháněli učebnice – ať už od spolužáků nebo v knihkupectví. Možná máte v polici pár učebnic z nostalgie, možná si odbornou literaturu přečtete rádi i dnes. Mezi odbornou literaturou poslední roky vládne seberozvoj – o ceně rozhoduje malý náklad a nadčasové informace.

O jaké odborné knihy je největší zájem

V posledních letech mezi odbornou literaturou vládne seberozvoj. Jeho boom odstartovala kniha Petra Ludwiga – Konec prokrastinace, která se v této oblasti stala téměř povinnou četbou. Tento titul vyšel v nakladatelství Jan Melvil, v jehož portfoliu najdete další velmi populární tituly jako třeba Myšlení rychlé a pomalé, Atomové návyky anebo knihu Kraď jako umělec.

S podzimem obecně roste poptávka po učebnicích a odborných knihách vzhledem k začátku nového školního roku. Ale čím dál větší zájem o tento typ publikací lze pozorovat celoročně, především právě u seberozvojové a motivační literatury… V posledních letech mezi odbornou literaturou vládne seberozvoj. Jeho boom odstartovala kniha Petra Ludwiga – Konec prokrastinace, která se v této oblasti stala téměř povinnou četbou. Tento titul vyšel v nakladatelství Jan Melvil, v jehož portfoliu najdete další velmi populární tituly jako třeba Myšlení rychlé a pomalé, Atomové návyky anebo knihu Kraď jako umělec.
Oblíbený a žádaný titul – kniha Konec prokrastinace. (knihobot.cz)

S podzimem obecně roste poptávka po učebnicích a odborných knihách vzhledem k začátku nového školního roku. Ale čím dál větší zájem o tento typ publikací lze pozorovat celoročně, především právě u seberozvojové a motivační literatury, uvažuje Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu, internetového secondhandu, a dodává:

„Oblíbené jsou také knihy a příručky o ručních pracích a řemeslech, například o keramice nebo krajkářství. Výhodou těchto knih je, že informace v nich nezastarávají. Velmi dobře se tak prodají i starší tituly, obzvlášť pokud obsahují předlohy nebo vzorníky.“

Na cenně nabývají i novější tituly, například Jak se dělá keramika (2004, Steve Mattison), žádané jsou i některé tituly z nakladatelství Grada, které už se mimo antikvariáty dají sehnat pouze jako e-knihy, například Umělecké kovářství (Šimon Vondruška, Pavel Révay), Krajkářství (Alena Vondrušková) nebo Jablonecká bižuterie (Petr Nový).

Některé tituly se stávají doslova horkým zbožím. Své o tom mohou vědět například studenti medicíny. Žádanými tituly jsou Myofunkční terapie od Anity Kittel od Grady z roku 1999, Základy klinické endodoncie od Luďka Peřinky nebo anatomie člověka od Sineľnikova.

„U odborné literatury se cena nových titulů pohybuje často v řádu tisíců, a právě kvůli menším nákladům a nedostupnosti v tomto cenovém rozmezí zůstávají nebo i dále rostou. Záleží samozřejmě také na jejich stavu,“ dodává Dominik Gazdoš.