Zdenka Danková

17. 10. 2022

Třebaže řada z nás má studijní léta dávno za sebou, tak jako tak se nám v září vybaví vzpomínky na školu a na to, jak jsme si začátkem školního roku sháněli učebnice – ať už od spolužáků nebo v knihkupectví. Možná máte v polici pár učebnic z nostalgie, možná si odbornou literaturu přečtete rádi i dnes. Mezi odbornou literaturou poslední roky vládne seberozvoj – o ceně rozhoduje malý náklad a nadčasové informace.

O jaké odborné knihy je největší zájem

V posledních letech mezi odbornou literaturou vládne seberozvoj. Jeho boom odstartovala kniha Petra Ludwiga – Konec prokrastinace, která se v této oblasti stala téměř povinnou četbou. Tento titul vyšel v nakladatelství Jan Melvil, v jehož portfoliu najdete další velmi populární tituly jako třeba Myšlení rychlé a pomalé, Atomové návyky anebo knihu Kraď jako umělec.

S podzimem obecně roste poptávka po učebnicích a odborných knihách vzhledem k začátku nového školního roku. Ale čím dál větší zájem o tento typ publikací lze pozorovat celoročně, především právě u seberozvojové a motivační literatury… V posledních letech mezi odbornou literaturou vládne seberozvoj. Jeho boom odstartovala kniha Petra Ludwiga – Konec prokrastinace, která se v této oblasti stala téměř povinnou četbou. Tento titul vyšel v nakladatelství Jan Melvil, v jehož portfoliu najdete další velmi populární tituly jako třeba Myšlení rychlé a pomalé, Atomové návyky anebo knihu Kraď jako umělec.
Oblíbený a žádaný titul – kniha Konec prokrastinace. (knihobot.cz)

S podzimem obecně roste poptávka po učebnicích a odborných knihách vzhledem k začátku nového školního roku. Ale čím dál větší zájem o tento typ publikací lze pozorovat celoročně, především právě u seberozvojové a motivační literatury, uvažuje Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu, internetového secondhandu, a dodává:

„Oblíbené jsou také knihy a příručky o ručních pracích a řemeslech, například o keramice nebo krajkářství. Výhodou těchto knih je, že informace v nich nezastarávají. Velmi dobře se tak prodají i starší tituly, obzvlášť pokud obsahují předlohy nebo vzorníky.“

Na cenně nabývají i novější tituly, například Jak se dělá keramika (2004, Steve Mattison), žádané jsou i některé tituly z nakladatelství Grada, které už se mimo antikvariáty dají sehnat pouze jako e-knihy, například Umělecké kovářství (Šimon Vondruška, Pavel Révay), Krajkářství (Alena Vondrušková) nebo Jablonecká bižuterie (Petr Nový).

Některé tituly se stávají doslova horkým zbožím. Své o tom mohou vědět například studenti medicíny. Žádanými tituly jsou Myofunkční terapie od Anity Kittel od Grady z roku 1999, Základy klinické endodoncie od Luďka Peřinky nebo anatomie člověka od Sineľnikova.

„U odborné literatury se cena nových titulů pohybuje často v řádu tisíců, a právě kvůli menším nákladům a nedostupnosti v tomto cenovém rozmezí zůstávají nebo i dále rostou. Záleží samozřejmě také na jejich stavu,“ dodává Dominik Gazdoš.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.