Aldgra Fredly

26. 11. 2022

Tchajwanští voliči v sobotu míří k volebním urnám v místních volbách v polovině volebního období, které prezidentka Tsai Ing-wen hodnotí jako obranu tchajwanské demokracie v podmínkách rostoucího napětí s Čínou.

Tchajwanští voliči volí své starosty, členy městských rad a místních zastupitelstev a také v referendu rozhodují o tom, zda snížit věk pro legální účast ve volbách z 20 na 18 let, informovala agentura Focus Taiwan. Focus Taiwan je mezinárodní internetová stránka tchajwanské státní televizní stanice Central News Agency.

Osoby nakažené covidem-19 mají zakázáno osobně hlasovat a porušení příkazu o karanténě bude mít za následek pokutu ve výši dvou milionů tchajwanských dolarů (více než 1,5 mil. korun) nebo dvouletý trest odnětí svobody. Tchaj-wan nepřijímá ani hlasovací lístky zaslané v nepřítomnosti.

Dvěma hlavními politickými stranami jsou vládnoucí Demokratická progresivní strana (DPP) a opoziční Kuomintang (KMT), které mají odlišný přístup k Číně.

DPP Tsaiové zaujala vůči Číně tvrdý postoj a zavázala se bránit tchajwanskou demokracii. KMT tradičně podporuje úzké vztahy s Čínou, ale důrazně popírá, že by byla propekingská.

„Jsme zastánci toho, abychom měli blízko ke Spojeným státům, přátelské vztahy s Japonskem a mír s pevninou. Ať má Tchaj-wan prosperující budoucnost mírového a stabilního rozvoje,“ řekl předseda KMT Eric Chu svým příznivcům.

Covid-19 a kriminalita jsou dvě hlavní témata tchajwanských místních voleb a zvolení zástupci nebudou mít přímé slovo v politice vůči Číně. Tsaiová však uvedla, že svět tyto volby pozorně sleduje, protože naznačují schopnost Tchaj-wanu bránit se.

„Tchaj-wan čelí silnému vnějšímu tlaku. Expanze čínského autoritářství je pro tchajwanský lid každodenní výzvou, aby se držel základní linie svobody a demokracie,“ prohlásila v pátek.

DPP v roce 2020 těžce porazila KMT, přestože v roce 2018 v místních volbách neuspěla. Druhé funkční období Tsaiové vyprší v roce 2024 a kvůli omezení funkčního období nemůže znovu kandidovat na prezidentku.

Tsaiová již dříve uvedla, že Tchaj-wan je ochoten jednat s Čínou o obnovení míru a stability v Tchajwanské úžině, ale nesmí to ohrozit svobodu a demokracii tchajwanského lidu.

Čínský vůdce Si Ťin-pching vyzval k mírovému sjednocení s Tchaj-wanem, ale uvedl, že Čína „nikdy neslíbí, že se vzdá použití síly“. Si si minulý měsíc zajistil třetí funkční období v čele Komunistické strany Číny (KS Číny).

KS Číny si nárokuje Tchaj-wan jako součást svého území, přestože Tchaj-wan je suverénní stát s demokraticky zvolenou vládou, a slíbila, že v případě potřeby Tchaj-wan dobude silou.

Čína zahájila vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu po kontroverzní návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové v srpnu a pokračovala ve svých vojenských aktivitách v omezeném rozsahu.

Očekává se, že výsledky voleb budou zveřejněny v sobotu večer nebo před půlnocí.

Na této zprávě se podílela agentura Reuters. Z původního článku newyorské redakce The Epoch Times přeložil MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.