Naveen Athrappully

9. 12. 2022

Proslulý ekonom Nouriel Roubini varuje před blížící se krizí světové ekonomiky, kterou politici pravděpodobně nebudou schopni zvládnout.

Po explozi zadlužování, půjček a deficitů v posledních desetiletích nyní světová ekonomika směřuje k „bezprecedentnímu souběhu“ finanční, dluhové a hospodářské krize, varoval Roubini v článku pro Project Syndicate z 2. prosince. Domácnosti, podniky, finanční instituce, vlády, penzijní plány a další subjekty jsou nyní zatíženy obrovským množstvím dluhů, které budou „se stárnutím společnosti dále narůstat“.

Celkový dluh soukromého a veřejného sektoru v poměru k HDP vzrostl z 200 % v roce 1999 na 350 % v roce 2021. Ve Spojených státech je to 420 procent, zatímco v Číně 330 procent.

Neudržitelný poměr dluhu proměnil mnoho dlužníků – bank, podniků, domácností, států, stínových bank a vlád – v „nesolventní zombie“. Nízké úrokové sazby v posledních letech pomohly tento trend udržet při životě.

Se zvýšenou inflací však skončil „finanční úsvit mrtvých“, poznamenává Roubini. Vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém v rámci boje proti inflaci zvyšuje úrokové sazby, čelí „zombie“ prudkému nárůstu nákladů na splácení dluhu. Roubini byl v Obamově éře hlavním poradcem ministra financí Timothyho Geithnera.

Od ledna Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu z rozpětí 0 – až 0,25 % na 3,75–4 %.

„Pro mnohé to představuje trojnásobnou pohromu, protože inflace také snižuje reálné příjmy domácností a snižuje hodnotu jejich majetku, jako jsou domy a akcie,“ napsal ekonom.

„Totéž platí pro křehké a předlužené podniky, finanční instituce a vlády: čelí současně prudce rostoucím nákladům na půjčky, klesajícím příjmům a výnosům a snižující se hodnotě aktiv.“

Hospodářská krize

K tomuto vývoji dochází uprostřed návratu stagflace, tedy situace slabého hospodářského růstu a vysoké inflace. Na rozdíl od finanční krize z roku 2008 a covidové krize bude záchrana soukromých a veřejných subjektů ve výsledku jen přiléváním „dalšího benzínu do inflačního ohně“.

To znamená, že k intenzivní finanční krizi přibude „hluboká, vleklá recese“. „Hrozí matka všech hospodářských krizí a politici s tím budou moci udělat jen málo,“ varuje Roubini.

Podobnou negativní předpověď pro americkou ekonomiku vyslovil v nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg také harvardský profesor Larry Summers.

Summers, který za Obamy působil také jako ministr financí, upozornil, že bude mnohem těžší snížit inflaci bez recese, protože v určitém okamžiku spotřebitelům dojdou úspory, což sníží spotřebu. To znamená, že hospodářský pokles bude „poměrně silný“.

„Když se míra nezaměstnanosti ve Spojených státech zvýší o půl procentního bodu, v konečném důsledku vzroste o více než 2 body, a to proto, že jakmile se dostanete do negativní situace, nastane lavinový aspekt. A myslím, že existuje reálné riziko, že k tomu v určitém okamžiku dojde,“ uvedl profesor Summers.

anglického originálu přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.