Zakladatel FTX Sam Bankman-Fried v úterý u federálního soudu jako obžalovaný vyjádřil svou nevinu k obvinění z podvodu, spiknutí, porušení zákona o financování volebních kampaní a praní špinavých peněz.

Třicetiletý Bankman-Fried prostřednictvím svého právníka prohlásil před federálním soudcem Lewisem Kaplanem na Manhattanu, že je nevinný. Během slyšení Kaplan stanovil začátek soudního procesu na 2. října 2023.

Federální žalobkyně Danielle Sassoonová odhadla, že soudní proces by mohl trvat čtyři týdny, a uvedla, že vláda brzy předá obhájcům stovky tisíc důkazních dokumentů.

Bankman-Fried, známý také jako SBF, je obviněn z krádeže miliard dolarů z vkladů zákazníků FTX k podpoře svého hedgeového fondu Alameda Research, k nákupu nemovitostí a k přispívání milionů dolarů na politiku. V případě odsouzení mu hrozí až 115 let vězení.

Minulý měsíc byl vydán z Baham, kde žil a kde sídlila jeho kryptoměnová burza. Koncem prosince byl propuštěn do domu svých rodičů v kalifornském Palo Altu na kauci 250 milionů dolarů.

Právníci Bankmana-Frieda uvedli, že jeho rodiče, kteří se na kauci spolupodepsali, dostávají od pádu FTX výhrůžky a že podobnému obtěžování by mohli čelit i další spolupodepisovatelé, pokud by jejich jména nebyla utajena. 

V úterý soudce rovněž stanovil novou podmínku kauce, podle níž Bankman-Fried nesmí mít přístup k majetku společnosti FTX nebo Alameda.

Dva z jeho bývalých společníků, Caroline Ellisonová a Gary Wang, se k federálním obviněním přiznali a souhlasili se spoluprací s prokuraturou. Ellisonová působila jako šéfka společnosti Alameda a Wang byl technologickým ředitelem FTX, než se obě firmy v listopadu zhroutily.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.