Namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem se prodlouží o 10 dnů

Vláda rozhodla o prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem o dalších 10 dnů. Kontroly, které poslední měsíc probíhaly namátkově, bude mít od dneška nově na starosti pouze policie. Už se na nic nebudou podílet vojáci ani celníci, oznamuje ministerstvo vnitra.

Protože cizinci, zejména Syřané, využívají naši zemi jako tranzitní pro migraci, vláda rozhodla loni 26. září o dočasném obnovení kontroly hranice se Slovenskem. O tři dny později přibyli na sedmadvaceti bývalých česko-slovenských hraničních přechodech také policisté a celníci.

„Ve středu 25. ledna 2023 ministr vnitra Vít Rakušan prosadil na vládě prodloužení dočasných kontrol na hranicích se Slovenskem o dalších 10 dnů, tedy do 4. února,“ uvedla Klára Dlubalová z odboru informací a dodala, že opatření se však vzhledem ke zlepšující se situaci budou dále zmírňovat. Zůstává forma namátkových kontrol, nově je však budou mít na starosti pouze příslušníci policejního sboru.

Jde o preventivní opatření, které umožnilo udržet rostoucí nelegální migraci pod kontrolou, zabránilo další eskalaci i aktivitě organizovaných skupin převaděčů.

Během opatření bylo zkontrolováno přes 3 miliony lidí

„Naše opatření zafungovalo, proto jsme už v prosinci kontroly zmírnili. Nechceme ale nic uspěchat a režim na hranicích chceme uvolňovat postupně, dokud se situace nevrátí zcela do normálu. Namátkové kontroly tak zůstanou dalších 10 dní, podílet se na nich ale bude už jen policie,“ vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že policie bude situaci průběžně dále sledovat a vyhodnocovat.

„Na kontrolách se ještě začátkem prosince loňského roku podílelo 80 vojáků v činné službě a 60 příslušníků Celní správy. Jejich počet se postupně snížil na 40 vojáků a 20 celníků. Od zítřka už v kontrolách bude pokračovat jen policie,“ doplňuje Dlubalová.

Ministr vnitra poděkoval „vojákům a celníkům za pomoc, která byla v době největšího náporu více než potřebná, a navíc nám ukázala, že spolupráce těchto bezpečnostních sborů v praxi funguje na výbornou“.

Ve výsledku od zavedení opatření do 25. ledna 2023 zkontrolovali policisté 3 091 107 lidí. Při nelegální migraci zjistili 9 567 osob a vstup neumožnili 2 545 z nich. V rámci opatření zadrželi 141 osob podezřelých z převaděčství, doplnil odbor komunikace.