Epoch Times Německo

31. 1. 2023

Ve Švédsku mezi sebou bojují zločinecké gangy již dlouho. Jedním z „bojišť“ je kontrola nad drogovým trhem. Pachatelé a oběti drogového trhu jsou stále mladší. Odborníci vystavují místní policii „mizerné“ vysvědčení.

Střílí se, vybuchují výbušniny a znovu a znovu jsou zasahováni náhodní kolemjdoucí. Stockholm, který je dlouhodobě sužován kriminalitou gangů, zažívá již několik týdnů sérii bombových útoků a střelby. Jen za minulý týden policie ve švédském hlavním městě zaznamenala čtyři přestřelky a tři bombové útoky. Od 25. prosince došlo celkem k 21 takovým incidentům a dvěma úmrtím.

Úřady připisují násilí sporům mezi členy znepřátelených gangů, z nichž mnozí jsou nezletilí. Jde podle nich hlavně o obchod s drogami, ale také o osobní mstu.

„Dnes nemáme co do činění s jedním konfliktem, ale s několika, které se odehrávají současně,“ řekl Mattias Andersson, šéf stockholmské policie, a dodal, že útoky nezasahují jen ty, na které jsou zaměřeny, ale také obyvatele čtvrtí.

Situace je „velmi vážná“

Nová vláda pod vedením premiéra Ulfa Kristerssona se ujala úřadu s příslibem, že dostane násilí gangů pod kontrolu. Kristersson ve svém prvním vánočním projevu vykreslil chmurný obraz stavu své země. „Švédsko se nachází ve velmi vážné situaci.“

Země je mezinárodně vnímána jako „mírumilovná“ a „harmonická“, přesto žádná jiná země v EU nemá tak závažný problém s násilím páchaným střelnými zbraněmi a zločinností gangů jako Švédsko, říká Kristersson.

Čtěte také: Kriminalita mládeže: rozpor mezi statistikami a skutečností (v němčině)

Postižena jsou zejména předměstí velkých měst. Podle policie gangy rekrutují stále mladší lidi, protože jim v případě zatčení hrozí nižší tresty. Podle šéfa stockholmské policie Mattiase Anderssona byl svolán krizový tým, aby se pokusil situaci vyřešit.

Nejvyšší prioritou ve stockholmském regionu je „přerušit kruh násilí“. V tuto chvíli „není nic důležitějšího,“ říká Andersson. Nový postup by měl umožnit vyslat do postižených oblastí více pracovníků.

„Spirála násilí“

V roce 2022 bylo ve Švédsku zaznamenáno celkem 388 případů střelby, z nichž 61 bylo smrtelných. O rok dříve jich bylo podle oficiálních policejních statistik 45. Zdá se, že policie nad situací ztratila kontrolu. Od roku 2015 se také prudce snížila míra objasněnosti smrtelných útoků. V roce 2022 vedl k odsouzení pouze každý čtvrtý trestný čin.

Gangy proto považují vraždu za málo rizikovou činnost, říká kriminolog Amir Rostami. Zločinci jsou stále brutálnější. Policejní mluvčí označila situaci za „velmi napjatou“. „To není normální a v této spirále násilí se to ještě nikdy nestalo,“ řekla.

Obyvatelé žijí ve strachu

20. ledna byli při automobilové honičce zraněni dva nezletilí. V autě, kterým cestovali, našla policie zbraně. O den později byli zatčeni tři mladí lidé poté, co byl v jihostokholmské čtvrti Enskede postřelen člověk. Polovina podezřelých byla mladší 18 let, uvedla nedávno velitelka vyšetřování Hanna Paradisová.

Tyto zločiny vyvolávají mezi obyvateli strach. Například 27. prosince uslyšely dvě dívky na jižním stockholmském předměstí Enskededalen hlasitou ránu. Nejprve si myslely, že zvuk vychází z televize, řekla později desetiletá Liv televizní stanici SVT. Ale byla to detonace výbušniny. Od té doby se necítí bezpečně, říká dívka.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.