Michal Cabejšek

12. 2. 2023

Předseda vlády Petr Fiala se 9. a 10. února zúčastnil v Bruselu společně s dalšími unijními lídry mimořádného jednání Evropské rady. Jeho hlavními tématy byla migrace, hospodářská situace EU a další podpora Ukrajiny. Premiéři a prezidenti členských států na začátku summitu uctili minutou ticha oběti ničivých zemětřesení v Turecku a Sýrii.

Jednání se zúčastnil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který během jednání Evropské rady informoval své protějšky, ve kterých oblastech nyní země potřebuje největší pomoc. 

„Bavili jsme se také o poválečné rekonstrukci Ukrajiny, na které je třeba pracovat nyní, a tématem bylo i přibližování Ukrajiny k EU,“ uvedl premiér Fiala po separátním jednání se Zelenským.

V oblasti migrace jednali unijní lídři zejména o zásadním snížení počtu nelegálních migrantů, kteří směřují do EU. „Musíme především zabránit nelegálním migrantům překročit hranici EU, a ty, kteří se do EU přesto nějakým způsobem dostanou, musíme navracet do zemí původu, což znamená mj. i zlepšit návratovou politiku a zaměřit se na ochranu vnější hranice,“ uvedl k jednání premiér Fiala.

„Je třeba rovněž posílit spolupráci se zeměmi, odkud k nám nelegální migranti přicházejí. Pro ČR je klíčová západo-balkánská trasa. Tam se musíme zaměřit na sladění vízové politiky. Ze západního Balkánu se nesmí stát zadní vchod do EU,“ doplnil český předseda vlády.

Ekonomická situace

Evropská komise připravila podklad k diskusi, kde navrhuje opatření k posílení evropské ekonomické a průmyslové základny.

„Jsem přesvědčen, že zdrojem ekonomického růstu je především otevřený vnitřní trh bez zbytečných bariér. Nesmíme dopustit, aby případná opatření pokřivila rovné podmínky pro všechny nebo byla záminkou pro protekcionismus. To se nám na Evropské radě i přes velmi složitou a místy emotivní diskusi podařilo obhájit. To je zásadní pro ČR a její otevřenou exportní ekonomiku,“ sdělil Fiala.

Lídři unijních států rovněž uznali, že podpora průmyslu se nesmí stát dotačním závodem mezi jednotlivými zeměmi. „Podpořili jsme ale rychlejší schvalování veřejné podpory, aby se potřebné prostředky dostaly k příjemcům jednodušeji,“ říká Fiala.

„Co se týče možného financování, můj požadavek byl, abychom se nejprve zaměřili na existující zdroje, které už v evropském rozpočtu jsou. Mnoho z nich zatím není využito. Evropská komise proto bude muset všechny tyto zdroje využít ve prospěch naší ekonomiky, a ne hledat cestu ve vytváření nových nástrojů a nových půjček,“ doplňuje.

„Budeme podporovat například strategické sektory, které jsou postižené vysokými cenami energií. Já osobně jsem trval na tom, že se přitom nesmí snížit prostředky, které si již ČR v rozpočtu EU vyjednala na rozvoj našich regionů, dopravní infrastruktury, na energetické projekty a další investice. To se mi podařilo do závěrů Evropské rady prosadit a považuji to za velký úspěch dnešního jednání,“ zdůraznil po jednání premiér.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?