Kritici označují tuto myšlenku za „strašnou“ a „zrůdnou“

Podle lékařských vědců je jen otázkou času, kdy budou moci muži, kteří chtějí být ženami, mít děti, protože techniky transplantace dělohy od živých či zemřelých dárkyň ženám jsou stále dokonalejší.

Podle článku zveřejněného v lednu v lékařském časopise „Fertility and Sterility“ několik lékařských týmů aktivně pracuje na tom, aby se transplantační postupy pro muže, kteří chtějí změnit své tělo v ženské, staly klinickou realitou.

„Očekává se, že první transplantace dělohy u transsexuální ženy v 21. století proběhne během několika příštích let, ne-li dříve,“ uvádí se v článku, jehož autory jsou lékaři zabývající se transplantací dělohy u žen na Clevelandské klinice v Ohiu.

Clevelandská klinika v Clevelandu ve státě Ohio se v roce 2019 stala prvním zařízením ve Spojených státech, které transplantovalo dělohu od mrtvé dárkyně ženě narozené bez ní, uvádí se v tiskové zprávě. (Foto se svolením Clevelandské kliniky)

V květnu 2022 se objevila zpráva, že lékař v Indii plánuje transplantaci dělohy od dárce transgenderové osobě narozené jako muž. Pokud by se to podařilo, jednalo by se o světově první transplantaci dělohy transsexuální osobě narozené jako muž. Všeobecně se uvádělo, že orgány budou odebrány zemřelé dárkyni nebo ženě, která by si přála stát se mužem a nechala si při tom odebrat dělohu.

V tomto směru existuje několik anatomických „výzev“, ale autoři článku uvádějí, že žádnou z nich není nemožné překonat. Dosud se již povedlo transplantovat dělohu ženám a jim narozené děti se rodí císařským řezem, což by byl proces i pro „muže“.

V článku se uvádí, že by bylo třeba přizpůsobit tvar mužské pánve s užším stydkým obloukem, stejně jako podpůrné vazy a pojivovou tkáň. Bylo by třeba zvážit propojení cévního systému, protože ženy mohou mít více krve v cévním systému napojeném na dělohu.

Matka, otec, nebo oba?

V onom článku se autoři domnívají, že je pravděpodobné, že „muži“ by se mohli oplodnit sami pomocí svých zmrazených spermií k oplodnění vajíčka. Úspěšné těhotenství, které by vyústilo v porod, by podle článku pravděpodobně vyvolalo etické a právní otázky pro dítě i transsexuála.

Tomuto tématu se dostává v „transgenderovém průmyslu“ čím dál větší pozornosti, protože lékaři zaznamenávají stále větší úspěchy při transplantaci dělohy u žen.

Minulý měsíc se stal virálním videoklip z května týkající se diskuse o transplantaci dělohy od živé dárkyně pro transmuže.

Obhájkyně rodičovských práv Megan Brocková zveřejnila na Twitteru videonahrávku Alicyn Simpsonové, ženy přecházející z muže na ženu, která hovoří o touze mnoha členů trans komunity mít děti. Klip měl více než milion zhlédnutí a vyvolal jízlivé a pobouřené komentáře kritiků.

Simpsonová, která pracovala pro genderový program Dětské nemocnice Pittsburské univerzity, v klipu hovořila o změně pohlaví u mladých lidí a o transplantaci dělohy u mužů, kteří chtějí být ženami.

Podle Fox News měla prezentace název „Plodnost v komunitě LGBTQIA+“, ale celé video bylo mezitím z YouTube staženo.

Simpsonová hovořila o možnosti výměny částí těla u transsexuálů. Např., že biologická žena, která chce být mužem, by mohla darovat svou dělohu biologickému muži, který chce být ženou.

„Jednou z oblastí, kterou se dosud nikdo seriózně nezabýval, bylo, zda by dárci mohli být živými dárci?“ zeptala se Simpsonová.

„O živém dárcovství se v komunitě [transgender] mluví už desítky let; bylo to skutečně považováno za magické myšlení,“ řekla Simpsonová. (pozn. překladatele: magické myšleni, resp. magical thinking, se dá přeložit jako přesvědčení, že když na něco myslíte nebo chcete, aby se to stalo, může se to stát.)

V této věci však vyvstává otázka: měla by se transplantace dělohy muži provádět jen proto, že je to možné?

Dr. Marie Hilliardová, spolupředsedkyně etické komise Katolické lékařské asociace, sdělila deníku The Epoch Times prostřednictvím e-mailu, že v této věci existuje mnoho etických úvah.

Bez ohledu na to, kdo dělohu dostane, zůstává faktem, že živá dárkyně „byla zmrzačena darováním zdravé dělohy“, uvedla.

Transplantace dělohy, i když není ve své podstatě nemorální, pokud je získána od zemřelé dárkyně, může vytvářet „nepřekonatelné nemorální pochybnosti“, řekla Hilliardová a dodala: „Ale nad tím vším se vznáší koncept, že s lidským životem lze manipulovat a nevnímat ho jako dar, ale jako právo.“

Léky potřebné k zabránění odmítnutí dělohy ohrožují nenarozené dítě.

Když lidé manipulují s rozmnožováním, riskují poškození lidské důstojnosti, řekla Hilliardová.

„Tím nejzákladnějším je, že lidský život je dar, který je třeba chránit a pečovat o něj od okamžiku početí, což zahrnuje i způsob, jakým dochází k oplodnění a udržení těhotenství.“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: Juraj Skovajsa