Mimi Nguyen Ly

27. 2. 2023

Americká společnost lékařů a chirurgů (AAPS) varuje před „neznámými a nepoznanými dlouhodobými riziky“, která jsou podle ní spojena s lékařskou péči o trans nezletilé a dodává, že následky chirurgické změny pohlaví jsou nezvratné.

Mezi zákroky směřující k tranzici pohlaví patří takzvané blokátory puberty, pohlavní hormony a chirurgické zákroky, jako je kastrace, penektomie a mastektomie, upozorňuje toto profesní sdružení ve svém oficiálním prohlášení z 20. února.

AAPS varuje, že procedury vedoucí ke změně pohlaví jedince jsou „obecně nevratné a s vysokou pravděpodobností způsobují sterilizaci“. Tyto zákroky také „odsoudí pacienta k celoživotní potřebě lékařské, chirurgické a psychologické péče“.

Tyto zákroky u nezletilých jsou sporné také z lékařského a etického hlediska, protože při nich chybí informovaný souhlas, uvedla AAPS. „Lékaři a zdravotničtí pracovníci by měli odmítnout, aby jim bylo nařizováno nebo aby byli nuceni účastnit se zákroků, proti nimž mají etické nebo vědecké námitky nebo o nichž se domnívají, že by pacienta poškodily.“

Uskupení založené v roce 1943 zastupuje lékaře všech specializací z celých Spojených států a usiluje o zachování soukromé lékařské praxe. V průběhu let byla skupina silným zastáncem autonomie pacientů a svobodné diskuse v medicíně.

Biologické pohlaví nelze změnit: AAPS

Společnost tvrdí, že zatímco lékařské, chirurgické a jiné metody mohou být použity ke změně fyzického vzhledu těla, nemohou změnit biologické pohlaví člověka.

Biologické pohlaví je určeno při početí podle genotypu a s výjimkou vzácných okolností, které by mohly vést k nejednoznačným genitáliím, je biologické pohlaví „zřejmé“ a je správně určeno při narození, uvádí AAPS.

Biologické pohlaví neboli genotyp pak určuje roli člověka v reprodukci. „Reprodukce vyžaduje mužskou gametu (spermie), kterou může produkovat pouze osoba s genotypem XY, a ženskou gametu (vajíčko), kterou může produkovat pouze osoba s genotypem XX,“ píše lékařské společenství.

V posledních měsících se některé americké státy pokusily omezit nebo zakázat zákroky měnící pohlaví u nezletilých, zatímco jiné se snaží přístup k hormonům a operacím umožnit.

Genderová fluidita je „kontroverzní“

AAPS uvádí: „Koncept genderové fluidity je v současném kulturním diskurzu kontroverzní. Došlo k explozivnímu nárůstu osob, které se identifikují s konceptem pohlaví odlišného od (fyzického) pohlaví, a to ve věku, kdy je identita snadno tvárná a vývoj mozku není zcela uzavřen.“

„Protichůdné motivace vedly k rostoucímu průmyslu, který se věnuje poskytování procedur měnících pohlaví,“ uvádí se v prohlášení.

Naopak Americká lékařská asociace a Americká pediatrická akademie v minulých letech vydaly prohlášení na podporu lékařské péče vedoucí ke změně pohlaví. Tato sdružení tvrdí, že zákroky měnící pohlaví mohou zlepšit duševní zdraví osob s genderovou dysforií a vést k nižšímu počtu sebevražd, a že upustit od takové péče vystavuje pacienta vyššímu riziku úzkosti, stresu, zneužívání návykových látek a sebevražd.

Prohlášení těchto skupin však neberou na vědomí, že některé tranziční zákroky způsobí, že jedinec s vysokou pravděpodobností nebude schopen reprodukce, nebo že vedou k nenávratným změnám.

Bezpečná zdravotní péče pro trans osoby

Veřejné prohlášení AAPS přichází dva dny poté, co skupina na obranu lidí s genderovou dysforií vydala otevřený dopis adresovaný více než 30 lékařským organizacím, v němž je žádá, aby zajistily zdravotní péči, která nebude ovlivňována politikou a aktivisty, kteří umlčují ty, kteří se snaží genderovou dysforii vědecky zkoumat.

„Jako lidé žijící s genderovou dysforií chceme kompetentní péči založenou na důkazech. To zahrnuje péči o duševní zdraví a důkladné psychosociální vyhodnocení, než dojde k jakékoli medikaci, a to v jakémkoli věku,“ uvádí ve svém dopise Aliance pro genderovou dysforii (GDA).

GDA byla založena v roce 2021 a sdružuje vědce, odborníky na duševní zdraví i laiky, z nichž někteří jsou transgender a jiní patří do mezi ty, kdo se své dřívější transgenderové identity zřekli.

„To, co prosazujeme, není konverzní terapie, přestože to mnozí trans aktivisté často tvrdí. Podle vyvíjejícího se standardu pro léčbu genderové dysforie je cokoli jiného než okamžitý přístup k hormonální terapii a operacím mylně považováno za konverzní terapii. To je nejen absurdní pohled na psychosociální hodnocení, ale způsobuje to zbytečné škody mladým, zranitelným lidem,“ uvedla skupina.

Konverzní terapie je termín, který se používá pro označení snahy zabránit lidem identifikovat se jako transgender nebo jim zabránit projevovat se navenek jako jejich opačné biologické pohlaví.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...