Republikánský státní zákonodárce Texasu Bryan Slaton podal v pondělí v tamním legislativním sboru návrh zákona, který by umožnil obyvatelům státu hlasovat o tom, zda by se stát měl či neměl zabývat možností odtržení od Spojených států. Pokud jej zákonodárci schválí, voliči by se nejspíše k otázce vyjádřili ve všeobecných volbách 2024.

Myšlenka samostatného státu není pro texaské republikány ničím novým. Podobnou legislativu předložil v roce 2021 státní kongresman Kyle Biedermann, která ale neprošla projednávacím procesem výboru pro státní záležitosti, a tak „ztroskotala“.

Návrh zákona „TEXIT“ však navrhuje něco nového. Pokud návrh zákona legislativním sborem projde a většina Texasanů bude hlasovat „ano“, bude zřízen výbor, který prozkoumá proveditelnost nezávislosti a navrhne texaskému zákonodárnému sboru možnosti a případné plány.

„Texaská ústava jasně říká, že veškerá politická moc náleží lidu,“ uvedl Slaton ve svém prohlášení. „Po desetiletích neustálého zneužívání našich práv a svobod ze strany federální vlády nastal čas nechat lid Texasu, aby se vyjádřil.“

Po získání nezávislosti na Mexiku v roce 1836 se Texas stal republikou. V roce 1845 se připojil ke Spojeným státům, ale v roce 1861 se oddělil kvůli neshodám ohledně autonomie státu a rozšiřování otroctví, což vedlo k občanské válce. Do Unie byl znovu přijat v roce 1870 během období rekonstrukce.

Státní svrchovanost

Daniel Miller, prezident Texaského nacionalistického hnutí (Texas Nationalist Movement), reagoval na Slatonovo oznámení, které označil za „skvělou zprávu“.

V nedávném rozhovoru pro pořad „Crossroads“ na EpochTV Miller tvrdil, že pravomoc rozhodnout o odtržení leží v rukou Texasanů.

„Víme, že ústava Spojených států v článku 10 vyjmenovává všechny věci, které mají státy zakázány. Není tam žádný zákaz, aby stát vystoupil. V Ústavě [USA] to není,“ řekl Miller. „Kromě toho se v desátém dodatku výslovně uvádí, [že] veškeré pravomoci, které nejsou touto ústavou svěřeny federální vládě, jsou vyhrazeny lidu a státům.“

Miller prohlásil, že Texas, jehož ekonomika je devátá největší na světě, by mohl fungovat a starat se o sebe efektivněji sám.

Státní svrchovanost byla jednou z otázek přijatých na státním sjezdu texaských republikánů v červnu 2022, kde bylo odhlasováno, že „texit“ se zařadí do programu legislativního sboru v roce 2023.

S odvoláním na článek 1, oddíl 1 texaské ústavy se v plánu přijatém na sjezdu uvádí, že federální vláda narušuje samosprávná práva Texasanů, a proto je třeba se proti federálně nařízené legislativě postavit, odmítnout ji a zrušit.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa