Caden Pearson

7. 3. 2023

Republikánský státní zákonodárce Texasu Bryan Slaton podal v pondělí v tamním legislativním sboru návrh zákona, který by umožnil obyvatelům státu hlasovat o tom, zda by se stát měl či neměl zabývat možností odtržení od Spojených států. Pokud jej zákonodárci schválí, voliči by se nejspíše k otázce vyjádřili ve všeobecných volbách 2024.

Myšlenka samostatného státu není pro texaské republikány ničím novým. Podobnou legislativu předložil v roce 2021 státní kongresman Kyle Biedermann, která ale neprošla projednávacím procesem výboru pro státní záležitosti, a tak „ztroskotala“.

Návrh zákona „TEXIT“ však navrhuje něco nového. Pokud návrh zákona legislativním sborem projde a většina Texasanů bude hlasovat „ano“, bude zřízen výbor, který prozkoumá proveditelnost nezávislosti a navrhne texaskému zákonodárnému sboru možnosti a případné plány.

„Texaská ústava jasně říká, že veškerá politická moc náleží lidu,“ uvedl Slaton ve svém prohlášení. „Po desetiletích neustálého zneužívání našich práv a svobod ze strany federální vlády nastal čas nechat lid Texasu, aby se vyjádřil.“

Po získání nezávislosti na Mexiku v roce 1836 se Texas stal republikou. V roce 1845 se připojil ke Spojeným státům, ale v roce 1861 se oddělil kvůli neshodám ohledně autonomie státu a rozšiřování otroctví, což vedlo k občanské válce. Do Unie byl znovu přijat v roce 1870 během období rekonstrukce.

Státní svrchovanost

Daniel Miller, prezident Texaského nacionalistického hnutí (Texas Nationalist Movement), reagoval na Slatonovo oznámení, které označil za „skvělou zprávu“.

V nedávném rozhovoru pro pořad „Crossroads“ na EpochTV Miller tvrdil, že pravomoc rozhodnout o odtržení leží v rukou Texasanů.

„Víme, že ústava Spojených států v článku 10 vyjmenovává všechny věci, které mají státy zakázány. Není tam žádný zákaz, aby stát vystoupil. V Ústavě [USA] to není,“ řekl Miller. „Kromě toho se v desátém dodatku výslovně uvádí, [že] veškeré pravomoci, které nejsou touto ústavou svěřeny federální vládě, jsou vyhrazeny lidu a státům.“

Miller prohlásil, že Texas, jehož ekonomika je devátá největší na světě, by mohl fungovat a starat se o sebe efektivněji sám.

Státní svrchovanost byla jednou z otázek přijatých na státním sjezdu texaských republikánů v červnu 2022, kde bylo odhlasováno, že „texit“ se zařadí do programu legislativního sboru v roce 2023.

S odvoláním na článek 1, oddíl 1 texaské ústavy se v plánu přijatém na sjezdu uvádí, že federální vláda narušuje samosprávná práva Texasanů, a proto je třeba se proti federálně nařízené legislativě postavit, odmítnout ji a zrušit.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.