Jack Phillips

13. 3. 2023

Bývalá poradkyně Bílého domu za Clintona a feministka Naomi Wolfová napsala „formální omluvný dopis“ republikánům a konzervativcům v souvislostmi s událostmi kolem vpádu demonstrantů do amerického Kapitolu 6. ledna 2021.

Wolfová, která se v letech 2021 a 2022 dostala na titulní stránky novin kvůli zpochybňování oficiálních narativů o anticoviodových vakcínách a lockdownech, napsala, že „jako celek pokojní [demonstrující] republikáni a konzervativci byli démonizováni historkami demokratických lídrů o tom, co se ten den stalo“. Vyjádřila se tak poté, co moderátor Fox News Tucker Carlson minulý týden odvysílal nové záběry z Kapitolu.

„Republikáni, konzervativci, omlouvám se. Také jsem věřila ve velkém mnoha dalším věcem, o kterých se od té doby ukázalo, že nejsou takové, jak tvrdily NPR, MSNBC a New York Times,“ napsala Wolfová na Substack. „Každý ve vedení, kdo veřejnosti zkreslil tehdejší události tak, že překroutil komplexnost té současné historie – musí být také pohnán k odpovědnosti,“ napsala.

Wolfová ve svém dopisu sdělila, že nově zveřejněné záběry „QAnon šamana“ Jacoba Chansleyho a policisty policie Kapitolu Briana Sicknicka z 6. ledna se zdají být v rozporu s narativy, které prosazoval mainstream a mnozí demokratičtí zákonodárci. Na oněch nových záběrech je vidět, že policisté jako by Chansleyho provázeli po areálu Kapitolu, přičemž se ho nikdo z nich nepokusil zastavit ani zatknout. Pokud jde o Sicknicka, který o den později zemřel na mrtvici, v novém krátkém klipu bylo vidět, jak prochází Kapitolem a vyzývá protestující, aby opustili areál.

Ačkoli s některými Carlsonovými závěry ohledně záběrů Wolfová nesouhlasila, lidé dle ní nemusí nutně souhlasit s jeho interpretací videí, „aby dospěli k závěru, že demokraté ve vedení si účelově vybrali, přibarvili, překroutili a v některých ohledech se zdá, že lhali o aspektech událostí z 6. ledna, čímž z tragédie pro národ udělali zpolitizované téma, jehož cílem je zdiskreditovat polovinu našich voličů“.

Dále v textu dodala, že „ti, kdo vnikli do Kapitolu násilně nebo se v něm dopustili násilí, musí být samozřejmě pohnáni k odpovědnosti“ a „stejně tak násilní protestující jakéhokoli politického směru kdekoli“.

Přístup k 41 000 hodinám videozáběrů poskytl Carlsonovi republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy, za což byl demokraty a několika republikány kritizován. Levicová neziskovka na něj dokonce podala stížnost k etickému výboru. Později minulý týden oznámil, že záběry poskytne i široké veřejnosti.

Během rozhovoru s Carlsonem 10. března Chansleyho matka Martha a jeho současný právník prohlásili, že je nevinný, a tvrdili, že žalobci zatajili usvědčující důkazy.

„Mělo to vyjít najevo už před dvěma lety. Ten [klip] měl vyjít najevo už před dvěma lety. Je to nevinný člověk. Všechno, co [Jacob] řekl, že udělal, je pravda – že prošel otevřenými dveřmi. Byl doprovázen chodbami Senátu,“ prohlásila Martha Chansleyová.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.