Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se dnes setká v prezidentské knihovně Ronalda Reagana v Kalifornii s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, a to i navzdory obvyklým protestům a výhrůžkám ze strany Číny.
Tchajwanská vůdkyně se vrací z oficiální zahraniční cesty do Guatemaly a Belize, které jako jedny z mála zemí uznávají ostrovní stát jako Čínu. Oficiální název Tchaj-wanu je Čínská republika, zatímco komunistická Čína se oficiálně nazývá Čínská lidová republika (ČLR).
Peking zastává názor, že existuje pouze jedna Čína, proto státy, které uznávají ČLR, nesmí uznávat Tchaj-wan jako nezávislou zemi. Ostrovní stát považuje Komunistická strana Číny za své území a opakovaně vyhrožuje, že jej anektuje i silou, bude-li třeba.
Cchaj Jing-wen bude přes Kalifornii „projíždět“ při svém návratu do vlasti a její setkání s McCarthym bude neoficiálního charakteru, neboť USA, tak jako většina zemí na světě, neudržuje s Tchaj-wanem oficiální diplomatické vztahy.
„Tranzity vysokých tchajwanských představitelů nejsou návštěvami. Jsou soukromé a neoficiální a nejsou ničím novým. Každý tchajwanský prezident již Spojené státy navštívil. Prezidentka Cchaj od svého nástupu do funkce v roce 2016 tranzitovala přes USA šestkrát. Toto bude její sedmý tranzit,“ uvedl 29. března zástupce mluvčího ministerstva zahraničí Vedant Patel.
Čína pohrozila odvetnými opatřeními, pokud se McCarthy a Cchaj Jing-wen setkají, aniž by specifikovala, v čem budou taková opatření spočívat. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning 3. dubna zopakoval, že Peking se důrazně staví proti interakci mezi americkými a tchajwanskými představiteli.
„Příslušný americký kongresman musí dodržovat zásadu ,jedné Číny‘ a tři společná čínsko-americká komuniké, zdržet se vysílání špatných signálů silám ,nezávislosti Tchaj-wanu‘ a vyhnout se podkopávání čínsko-amerických vztahů a míru a stability v Tchajwanském průlivu,“ prohlásil čínský mluvčí.
Patel z amerického ministerstva zahraničí na to zareagoval, že není třeba přijímat nějaké odvetné kroky. „Není důvod přijímat nějaká protiopatření. Není důvod, aby Peking z tohoto tranzitu, který je v souladu s dlouhodobou politikou USA, dělal něco, co není, nebo aby přehnaně reagoval. Jak jsem již dříve uvedl, jsme proti jakýmkoli jednostranným změnám statu quo z obou stran. Nepodporujeme nezávislost Tchaj-wanu a i nadále očekáváme, že rozpory mezi státy (Tchajwankého) průlivu budou řešeny mírovou cestou,“ uvedl Patel.
Protesty a výhrůžky Pekingu nejsou ničím neobvyklým, ostatně i v případě zcela nedávné české parlamentní a obchodní delegace na Tchaj-wanu, kterou vedla předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová, se Čína vůči návštěvě ohradila.
Předchůdkyně McCarthyho, Nancy Pelosiová, navštívila Tchaj-wan v srpnu 2022, a to i navzdory přebujelým reakcím Číny, která dokonce uspořádala kolem Tchaj-wanu vojenské manévry.
Bílý dům již avizoval, že americký prezident Joe Biden ani nikdo z jeho administrativy se s Chcaj Jing-wen neplánují setkat. Vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy minulý týden novinářům řekl, že Čína by neměla zneužívat průjezd tchajwanské představitelky přes Spojené státy „jako záminku k zesílení jakýchkoli agresivních aktivit v okolí Tchajwanského průlivu“.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně upraven a zkrácen.