Jackson Richman

5. 4. 2023

Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se dnes setká v prezidentské knihovně Ronalda Reagana v Kalifornii s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, a to i navzdory obvyklým protestům a výhrůžkám ze strany Číny.

Tchajwanská vůdkyně se vrací z oficiální zahraniční cesty do Guatemaly a Belize, které jako jedny z mála zemí uznávají ostrovní stát jako Čínu. Oficiální název Tchaj-wanu je Čínská republika, zatímco komunistická Čína se oficiálně nazývá Čínská lidová republika (ČLR).

Peking zastává názor, že existuje pouze jedna Čína, proto státy, které uznávají ČLR, nesmí uznávat Tchaj-wan jako nezávislou zemi. Ostrovní stát považuje Komunistická strana Číny za své území a opakovaně vyhrožuje, že jej anektuje i silou, bude-li třeba.

Cchaj Jing-wen bude přes Kalifornii „projíždět“ při svém návratu do vlasti a její setkání s McCarthym bude neoficiálního charakteru, neboť USA, tak jako většina zemí na světě, neudržuje s Tchaj-wanem oficiální diplomatické vztahy.

„Tranzity vysokých tchajwanských představitelů nejsou návštěvami. Jsou soukromé a neoficiální a nejsou ničím novým. Každý tchajwanský prezident již Spojené státy navštívil. Prezidentka Cchaj od svého nástupu do funkce v roce 2016 tranzitovala přes USA šestkrát. Toto bude její sedmý tranzit,“ uvedl 29. března zástupce mluvčího ministerstva zahraničí Vedant Patel.

Čína pohrozila odvetnými opatřeními, pokud se McCarthy a Cchaj Jing-wen setkají, aniž by specifikovala, v čem budou taková opatření spočívat. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning 3. dubna zopakoval, že Peking se důrazně staví proti interakci mezi americkými a tchajwanskými představiteli.

„Příslušný americký kongresman musí dodržovat zásadu ,jedné Číny‘ a tři společná čínsko-americká komuniké, zdržet se vysílání špatných signálů silám ,nezávislosti Tchaj-wanu‘ a vyhnout se podkopávání čínsko-amerických vztahů a míru a stability v Tchajwanském průlivu,“ prohlásil čínský mluvčí.

Patel z amerického ministerstva zahraničí na to zareagoval, že není třeba přijímat nějaké odvetné kroky. „Není důvod přijímat nějaká protiopatření. Není důvod, aby Peking z tohoto tranzitu, který je v souladu s dlouhodobou politikou USA, dělal něco, co není, nebo aby přehnaně reagoval. Jak jsem již dříve uvedl, jsme proti jakýmkoli jednostranným změnám statu quo z obou stran. Nepodporujeme nezávislost Tchaj-wanu a i nadále očekáváme, že rozpory mezi státy (Tchajwankého) průlivu budou řešeny mírovou cestou,“ uvedl Patel.

Protesty a výhrůžky Pekingu nejsou ničím neobvyklým, ostatně i v případě zcela nedávné české parlamentní a obchodní delegace na Tchaj-wanu, kterou vedla předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová, se Čína vůči návštěvě ohradila.

Předchůdkyně McCarthyho, Nancy Pelosiová, navštívila Tchaj-wan v srpnu 2022, a to i navzdory přebujelým reakcím Číny, která dokonce uspořádala kolem Tchaj-wanu vojenské manévry.

Bílý dům již avizoval, že americký prezident Joe Biden ani nikdo z jeho administrativy se s Chcaj Jing-wen neplánují setkat. Vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy minulý týden novinářům řekl, že Čína by neměla zneužívat průjezd tchajwanské představitelky přes Spojené státy „jako záminku k zesílení jakýchkoli agresivních aktivit v okolí Tchajwanského průlivu“.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně upraven a zkrácen.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.