Jackson Richman

18. 4. 2023

Bílý dům 17. dubna oznámil, že prezident Joe Biden „rozhodně nesouhlasí“ s návrhem zákona, který by institucím financovaným z peněz amerických daňových poplatníků zakázal, aby biologičtí muži mohli soutěžit v ženských sportovních soutěžích, a bude jej vetovat.

Pozměňovací návrhzákonu o vzdělávání z roku 1972 by výslovně stanovil, že ve sportech se pohlaví osoby určí pouze na základě reprodukční biologie a genetiky při narození.

Bílý dům ve svém prohlášení tvrdí, že návrh zákona „by mnoha rodinám znemožnil přístup ke sportu tím, že by zavedl absolutní zákaz pro transgender studenty – dokonce i pro žáky základní školy – hrát v týmu odpovídajícím jejich pohlavní identitě“. Navrhovanou legislativu označil za „diskriminační“.

„Politici by neměli určovat univerzální požadavek, který nutí trenéry vyřazovat děti z týmů. V době, kdy transgenderová mládež už čelí celonárodní krizi duševního zdraví, přičemž polovina transgenderové mládeže v nedávném průzkumu uvedla, že vážně uvažovala o sebevraždě, je celonárodní zákon, který tyto děti dále stigmatizuje, zcela zbytečný, ubližuje rodinám a studentům a pouze by studenty více ohrožoval. Diskriminace nemá ve školách ani na hřištích naší země místo,“ konstatuje Bílý dům.

„Místo toho, aby se zabývali naléhavými problémy, s nimiž se dnes rodiny a studenti potýkají – jako je zvýšení platů učitelů, udržení zbraní mimo školy, řešení krize duševního zdraví, s níž se naše mládež potýká, a pomoc studentům při učení a zotavování se z bezprecedentních poruch učení – se republikáni v Kongresu místo toho rozhodli upřednostnit politiku, která děti diskriminuje,“ píše se dále ve stanovisku.

V návrhu zákona se uvádí, že „příjemce federální finanční podpory, který provozuje, sponzoruje nebo pořádá sportovní programy nebo aktivity, poruší zákon, pokud umožní osobě, jejíž pohlaví je mužské, účastnit se sportovního programu nebo aktivity, které jsou určeny pro ženy nebo dívky“.

Návrh zákona „nezakazuje příjemci umožnit mužům trénovat nebo cvičit ve sportovních programech nebo aktivitách určených pro ženy nebo dívky, pokud tím žádná žena není připravena o místo na soupisce týmu nebo sportu, o možnost účastnit se tréninku nebo soutěže, o stipendium, o přijetí do vzdělávací instituce nebo o jakoukoli jinou výhodu, která doprovází účast ve sportovním programu nebo aktivitě“.

Navrhované legislativní opatření přichází v době, kdy Bidenova administrativa navrhla směrnici, která by do značné míry zakazovala omezovat transgenderové sportovce.

Vzhledem k hrozbě veta ze strany Bílého domu je nepravděpodobné, že by tento návrh zákona vstoupil v platnost, a je nepravděpodobné, že by Kongres dokázal shromáždit potřebnou dvoutřetinovou většinu v obou komorách k přehlasování veta. I kdyby návrh prošel Sněmovnou reprezentantů ovládanou republikány, v Senátu ovládaném demokraty by pravděpodobně skončil.

Překlad a redakční úprava původního článku americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.