Peking se pouští do „nejvýznamnějšího“ rozšíření svého působení v Antarktidě. Nové satelitní snímky odhalily, že komunistický režim obnovuje výstavbu své páté polární stanice.

Washingtonský think tank Centrum pro strategické a mezinárodní studie (Center for Strategic and International Studies, CSIS) se domnívá, že nová stanice, která se nachází na Inexpressible Island poblíž Rossova moře, by mohla sloužit i pro špionážní operace.

„Pozemní stanice jsou sice nezbytné pro sledování a komunikaci s rostoucím počtem čínských vědeckých družic, ale mohou podporovat i sběr zpravodajských informací,“ uvádí se ve zprávě.

„Co je důležité, že poloha stanice může umožnit shromažďovat zpravodajské signály z Austrálie a Nového Zélandu, které jsou spojenci USA, a mohla by shromažďovat telemetrické údaje o raketách startujících z nově zřízených kosmických zařízení v obou zemích.“

CSIS uvádí, že při zřizování základen v severní Arktidě Peking čelí větším výzvám, a při zkoumání jižního pólu má naopak „volnější ruce“.

V současné době má Čína v Antarktidě čtyři stanice (a všechny se budou rozšiřovat) – Velká zeď, Taishan, Kunlun a Zhongshan.

„Prostředky stanice Zhongshan by mohly být využity ke shromažďování zpravodajských informací o zahraničních armádách v Indickém oceánu, včetně společného podpůrného námořního zařízení USA a Spojeného království Diego Garcia. Mohla by také hrát podpůrnou roli při monitorování rozvíjejících se indických námořních sil působících v regionu,“ konstatuje CSIS.

Komunistická strana Číny (KS Číny) tvrdí, že její časté výpravy do Antarktidy slouží pouze k výzkumným účelům.

Ministerstvo obrany USA však uvedlo, že strategií KS Číny je rozvoj „technologií dvojího užití, zařízení a vědeckého výzkumu“, které jsou zaměřeny na zlepšení schopností Čínské lidově osvobozenecké armády.

Tyto výzkumné stanice by také mohly být referenčními pozicemi pro čínské BeiDou – konkurence amerického GPS.

Smlouvy o Antarktidě

Antarktický smluvní systém (ATS) založený v roce 1961 je klíčovou dohodou upravující mezinárodní vztahy na tomto kontinentu. Smlouva je považována za jeden z „nejúspěšnějších souborů mezinárodních dohod“, protože se opírala o dobrou vůli a mírovou spolupráci mezi státy.

V roce 1983 smlouvu ratifikovala i Čína a od té doby neustále na kontinentě rozšiřuje své působení, jak expediční, tak rybářské.

V roce 2022 Rusko a Čína na zasedání Komise pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy (CCAMLR) zablokovaly návrh na zřízení nové ochranné zóny v oblasti. Jednalo se o šestý rok v řadě, kdy byl takový návrh jednou ze stran zablokován.

„Je to podivná politizace vědy,“ řekl Tony Press, bývalý člen komise CCAMLR, v rozhovoru pro časopis Scientific American.

„Upřímně řečeno, nyní to brzdí pokrok. Země, které upřednostnily své individuální potřeby, oslabily naši schopnost plnit společné cíle ochrany přírody, na nichž byl tento orgán založen.“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy australské redakce Epoch Times: Juraj Skovajsa