Dánská Kodaň se stala pro českého prezidenta prvním zastavením při cestě na sever. Během své návštěvy Kodaně se Petr Pavel setkal s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou a jednali spolu o bezpečnostních otázkách. Přijat byl rovněž dánskou královnou Margrethe II., která ho pozvala k návštěvě královské stáje, kde chovají i starokladrubské koně z Čech.

Český prezident Petr Pavel s dánskou královnou Markétou II. a princem Frederikem (twiter @prezidentpavel)

„Cestu na sever Evropy jsem dnes zahájil v Kodani setkáním s dánskou premiérkou Mette Fredriksen. Hovořili jsme o přípravě na zásadní summit NATO, aktuálních bezpečnostních výzvách i otázce energetické nezávislosti na Rusku,“ tweetnul Pavel v pondělí 15. května.

„Jsme ve skupině zemí, které podávaly pomoc Ukrajině od počátku konfliktu,“ řekl České televizi prezident Pavel. „Ta spolupráce je velmi intenzivní a živá. Přesto jsme se dohodli dnes, že budeme hledat ještě další cesty, jak zkombinovat třeba dánské zdroje a kapacitu našich výrobních závodů, abychom mohli vyrobit více munice a dopravit ji na Ukrajinu. To je asi to nejkonkrétnější, o čem jsme se bavili.“

V Kodani se český prezident zúčastnil Kodaňského summitu pro demokracii, který pořádal bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, kde vystoupil prostřednictvím videospojení například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo současný šéf NATO Jens Stoltenberg, uvedly České noviny.

Petr Pavel zde vydal nekompromisní prohlášení, že „demokratický svět má šanci uspět pouze tehdy, když bude vystupovat jednotně; musí být silnější než jeho rivalové“, jak dále uvedly České noviny.

„Varoval přitom před Čínou, která je podle něj pro země vyznávající demokratické hodnoty a ochranu lidských práv v dlouhodobém horizontu nebezpečnějším soupeřem než Rusko,“ uvedla ČTK. Dále podle ní upozornil, že „pokud by Moskva ovládla Ukrajinu, bude chtít postupovat dál“. 

„Pokud necháme nějaký prostor otevřený, vejde tam Rusko nebo Čína,“ řekl Pavel. „Pokud chceme svět, kde platí pravidla, a ne síla, měli bychom být otevřenější vůči dalším zemím,“ dodal pro České noviny.

Podle něj se „ruská armáda nyní na Ukrajině chová jako nacistické Německo za druhé světové války, když například útočí na civilní cíle“. A připomněl,  že „mnoho západních politiků bylo dlouho přesvědčeno, že s Ruskem bude možné obchodovat a dohodnout se“.

Nejvíce však varoval před Čínou, která má podle něj skutečnou sílu, snaží se získat hlavní slovo v globální politice hlavně ekonomickými prostředky.

„Čína je naším strategickým soupeřem, netají se tím, že by chtěla přepsat mezinárodní právní a obchodní systém, aby lépe vyhovoval jejím zájmům,” řekl Pavel ČTK a současně připomněl, že „Peking se dosud snažil vybudovat si postavení ve světě ekonomickými prostředky, zajistil si klíčové nerostné suroviny a má silný vliv v mnoha afrických zemích“. 

„To nás nemůže nechat v klidu a měli bychom ke všemu, co se týká Číny, přistupovat velice obezřetně,“ dodal.