Anders Corr

5. 6. 2023

Komentář

Čínská ekonomika je v útlumu a nezaměstnanost mladých lidí je rekordně vysoká. Více než 20 % uchazečů o zaměstnání ve věku 16–24 let nemůže najít práci.

V návratu ke katastrofální kulturní revoluci 60. a 70. let minulého století nyní Si Ťin-pching říká absolventům vysokých škol, aby „jedli hořkost“. Nedávno poblahopřál studentům zemědělství k tomu, že „sami usilují o útrapy“ tím, že „jdou na pole a do vesnic, aby vyřešili živobytí lidí“.

Podle předních komunistických médií učiní mládež Čínu velkou pouze prostřednictvím boje a obětováním se.

Obětí je přitom dostatek. Téměř třetina nedávno přijatých zaměstnanců v továrních halách jedné čínské tabákové společnosti má vysokoškolské a postgraduální vzdělání. „Propagandistická mašinérie strany dnes vymýšlí příběhy o mladých lidech, kteří si slušně vydělají rozvážením jídla, recyklací odpadků, zřizováním stánků s jídlem, rybolovem a zemědělstvím,“ píše The New York Times. 

Venkov v čínské provincii Shaanxi. (China Photos / Getty Images)

„Zbabrané“ kariéry absolventů po celé Číně zřejmě Siovi, jehož otec to dotáhl až na vicepremiéra, než ho Mao Ce-tung vyhnal do továrny, nevadí. Rudé gardy Siova otce zbily, vyslýchaly a vystavovaly ho na nákladním autě jako odsouzeníhodný příklad.

Siova matka svého syna udala a jeho sestra byla podle režimu „pronásledována až k smrti“. Si Ťin-pching údajně nosil ostudnou kuželovitou čepici a vydržel sedm let ve vyhnanství na venkově. Propadl depresi a normalizační brutalita, která ho zřejmě zlomila, se nyní paranoidně obrací proti domnělým nepřátelům.

Si pravděpodobně považuje čínské absolventy zahraničních univerzit, kteří v Číně nemohou najít práci na kancelářských pozicích, za měkoty. Přibližně 75 % absolventů vysokých škol totiž chce pracovat na pohodlných místech ve státních firmách, nikoli v soukromém sektoru.

Ta však získá pouze 2,5 procenta uchazečů o státní službu. Zbytek je rád, když si najde práci v továrně nebo ve službách s platem 1 000 dolarů měsíčně.

Zásahy proti zahraničním a technologickým firmám v Číně spolu s využíváním obchodu jako zbraně proti zemím, jako je Austrálie a Litva, poškozují čínskou ekonomiku.

Překotný zákaz výdělečného doučování, který Komunistická strana Číny vydala, znamenal úbytek pracovních příležitostí pro vysokoškolské studenty. Počet titulů v oblasti vzdělávání a sportu vzrostl mezi lety 2018 a 2021, kdy režim doučovací byznys v hodnotě 150 miliard dolarů zakázal, o více než 20 procent. Mladým absolventům se tak ještě více zúžily už tak mizerné vyhlídky a nyní spíše přijímají zaměstnání s nižšími platy.

Zatímco absolventům státem podporovaných oborů, jako je biologie, letectví a elektrotechnika, se na trhu práce daří nepatrně lépe, režim nyní znevýhodňuje odvětví nemovitostí a online technologií, v nichž je pro čerstvé absolventy těžké prorazit.

Na sociálních sítích panují obavy a ty se rychle šíří. V reakci na to režim podporuje místní samosprávy, aby zaměstnávaly více absolventů v naději, že otupí případné pouliční protesty. Tato pracovní místa však musí být zaplacena z kapes daňových poplatníků, což omezuje růst. 

Vlády nikdy nevynikaly v předvídání poptávky a nabídky ani v tvorbě inovací, které jsou v prosperující tržní ekonomice obvyklé. Režim tak dusí tržní husu, která snášela čínská zlatá vejce.

Někteří z dnešních mladých lidí v Číně se kvůli nedostatku příležitostí přidali k hnutí „ležáků“, které se vyhýbá tvrdé práci a úsilí. Režim toto hnutí nedávno zušlechtil tím, že ho zkritizoval v nejvyšších stranických novinách.

Pokud by Si prosadil svůj plán invaze na Tchaj-wan, sankce by zhoršily ekonomiku. Krize, v níž se dnes Čína nachází, je způsobena právě tím, že Komunistická strana Číny se vydala cestou agrese, nikoli přátelství a mírového obchodu. Byla by v mnohem lepší pozici, kdyby se vydala mírovou cestou, měla by méně protivníků a více měkké síly plynoucí z jejích globálních rozvojových a obchodních úspěchů.

Místo toho se Čína musí potýkat nejen s mezinárodním odporem, ale také s nestabilitou uvnitř vlastních hranic. Nespokojeným a nezaměstnaným může Siova poznámka, aby „jedli hořkost“, připomínat údajný výrok Marie Antoinetty o nespokojených chudých ve Francii 18. století. Komentář „Ať jedí koláče“ může být apokryfní. Hospodářský rozmach a kolaps, který vyústil ve francouzskou revoluci, byl však skutečný a odstartoval řadu vzpour v Rusku a Číně, které změnily svět k horšímu.

Nápravná revoluce v Číně, kde se na náměstí Nebeského klidu nemohou sejít tři lidé, aniž by je rozehnala policie, by byla obtížná. Ale nenásilná revoluce, která by přinesla skutečně reprezentativní vládu a tržní hospodářství, jež by osvobodily lid a realizovaly jeho demokratické ambice, by byla jistě vítaná.

Demokratická Čína by pro svět nebyla hrozbou, ale přínosem.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí odrážet stanovisko The Epoch Times.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. 

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Nestrkejme před tím hlavu do písku.“ Chystaný zákon o bezdomovectví vyvolal vlnu reakcí
„Nestrkejme před tím hlavu do písku.“ Chystaný zákon o bezdomovectví vyvolal vlnu reakcí

„Nikdo zkrátka nemá právo hyzdit veřejný prostor, obtěžovat a ohrožovat svým chováním ostatní.“ Senátor Hraba chce řešit bezdomovectví u těch, kteří jej mají jako „životní styl“. Co říkají politici, odborníci a statistiky?

„Foltýnův Stratkom” smazal několik svých příspěvků. Kritici se ptali, jak konkrétně měly příspěvky naplňovat účel odboru
„Foltýnův Stratkom” smazal několik svých příspěvků. Kritici se ptali, jak konkrétně měly příspěvky naplňovat účel odboru

Odbor strategické komunikace státu nedávno smazal několik svých příspěvků na sociálních sítích, které sklízely kritiku. Které to byly?

Výpadek ropovodu Družba ceny pohonných hmot neovlivní, shodují se odborníci
Výpadek ropovodu Družba ceny pohonných hmot neovlivní, shodují se odborníci

Zastavení dodávek ropy ropovodem Družba by se projevilo na ceně pohonných hmot až v okamžiku, kdy by šlo o situaci trvající několik měsíců, shodují se odborníci.

„Abychom nezapomněli, že zlo má svoji konkrétní tvář.“ Nová kniha Popravení mapuje kauzy politických obětí komunistického režimu
„Abychom nezapomněli, že zlo má svoji konkrétní tvář.“ Nová kniha Popravení mapuje kauzy politických obětí komunistického režimu

Na knižních pultech je nyní k dostání obsáhlá monografie Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu, která ve čtyřsvazkovém vydání mapuje kauzy politických obětí za totalitního režimu.

Co říká veřejnost na české zdravotnictví? Před důchodem jsou kritičtější
Co říká veřejnost na české zdravotnictví? Před důchodem jsou kritičtější

Jak Češi hodnotí stav zdravotnictví? Nejvíce proti srsti jim je např. obava z nedostatku personálu či dlouhé čekací doby. 81 % Čechů chce okamžité reformy systému. Co dalšího ukázal průzkum?