Whistleblower z amerického daňového úřadu tvrdí, že FBI již před lety ověřila, že notebook z opravny v Delaware, o kterém se dosud píše jako o „údajně patřícím Hunteru Bidenovi“, skutečně prezidentovu synu patřil.

Gary Shapley, speciální kriminální agent daňového úřadu, byl přidělen k vyšetřování daní Huntera Bidena. Tvrdí, že v květnu byl odvolán ministerstvem spravedlnosti poté, co vyjádřil obavy z odchýlení se od běžných postupů.

Shapley uvedl, že vyšetřování Huntera Bidena bylo zahájeno v listopadu 2018. Přibližně o rok později se představitelé FBI dozvěděli o tom, že se v opravně nachází laptop, který měl údajně patřit Bidenovi, a že počítač může obsahovat důkazy o trestné činnosti.

„FBI ověřila jeho pravost v listopadu 2019 díky spárování čísla zařízení s Bidenovým Apple iCloud ID,“ řekl Shapley Kongresu na slyšení 26. května, jehož přepis byl zveřejněn 22. června.

„Když FBI v prosinci 2019 zařízení převzala, oznámila daňovému úřadu, že pravděpodobně obsahuje důkazy o daňových trestných činech,“ dodal.

Bidenův právník na žádost o komentář nereagoval, stejně jako FBI.

John Paul Mac Isaac, který vlastnil obchod s počítači v Delaware, uvedl, že Biden v jeho obchodě 12. dubna 2019 notebook odložil. Předložil fakturu, na níž je jako osoba k vyúčtování uveden Hunter Biden s iCloud ID.

Biden o dva dny později předal Mac Isaacovi pevný disk, na který měl Mac Isaac přenést informace z počítače. Poté, co Mac Isaac kontaktoval Bidena, aby mu oznámil, že práce je hotová, však Biden podle soudních spisů nereagoval.

Mac Isaac sdělil, že Apple MacBook Pro a externí pevný disk nakonec předal FBI. Mac Isaac tvrdí, že si kopii disku ponechal „pro případ, že by mu někdy někdo hodil klacky pod nohy“, a později obsah předal Rudymu Giulianimu, který jej předal deníku New York Post.

Shapley uvedl, že agent FBI si vyžádal a obdržel od Mac Isaaca číslo zařízení a potvrdil, že počítač patří Bidenovi.

Měsíc před volbami, v říjnu 2020, zveřejnil deník New York Post článek o některých částech obsahu, který byl cenzurován velkými technologickými společnostmi, jako je Twitter, které tvrdily, že zdrojem článku jsou hacknuté materiály.

Objevila se i tvrzení, bez důkazů, že zpráva je výsledkem ruské dezinformace.

Představitelé FBI varovali sociální sítě, že Rusko bude kvůli volbám vytvářet propagandu.

FBI potvrdila, že vydala varování, ale zároveň uvedla, že „nemůže žádat ani nařizovat společnostem, aby podnikly kroky na základě obdržených informací“.

Blokovaný přístup

Shapley řekl, že 19. října 2020 poslal e-mail vysoce postavenému úředníkovi ministerstva spravedlnosti, ve kterém navrhl promluvit si o laptopu a uvedl, že jeho týmu stále nebyl povolen přístup k počítači ani k jeho obsahu.

Během následné schůzky 22. října 2020 asistentka prokuratury Lesley Wolfová uvedla, že se žalobci rozhodli data s vyšetřovateli nesdílet.

„Toto rozhodnutí je podle mých zkušeností bezprecedentní,“ řekl Shapley. „Vyšetřovatelům přiděleným k tomuto vyšetřování bylo bráněno v tom, aby viděli všechny dostupné důkazy. Není známo, zda byly všechny důkazy prověřeny agenty nebo žalobci.“

Ministerstvo spravedlnosti se k věci odmítlo vyjádřit.

Shapley rovněž citoval Wolfovou, která řekla: „Nemáme důvod se domnívat, že by v počítači a/nebo na pevném disku bylo něco nekale vykonstruováno.“

Další informátor, jehož jméno nebylo zveřejněno, sdělil Kongresu, že vyšetřovatelé získali povolení k elektronické prohlídce, včetně e-mailových účtů, účtů Microsoft QuickBooks, účtu Apple iCloud a „notebooku“.

Podle soudních dokumentů zveřejněných 20. června se Biden přiznal k porušení federálních daňových zákonů. Byl také obviněn z trestného činu držení zbraně.

Biden v minulosti odmítl sdělit, zda počítač patřil jemu.

„Opravdu nevím, jaká je odpověď,“ řekl v roce 2021 televizi CBS na otázku, zda počítač patřil jemu. „Mohl tam být notebook, který mi ukradli, mohlo to být tak, že mě hackli, mohlo to být tak, že to byla ruská rozvědka, mohlo to být tak, že mi ho ukradli.“

Bidenovi právníci v únoru uvedli, že data, která Mac Isaac sdílel, pocházela od Bidena, ale také uvedli, že nepotvrzují, že pocházejí z počítače patřícího prezidentovu synovi.

Na nedávném soudním slyšení se Brett Langdon, další právník zastupující Bidena, vyhnul otázce soudce, zda se jedná o Bidenův počítač. Langdon řekl, že na tuto otázku nemůže odpovědět.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa