Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli oznámil, že jeho vláda uspořádá referendum o přijímání nelegálních uprchlíků.  

Konzervativní polská vláda se tak staví proti uprchlickým kvótám, které přiděluje Evropská unie. 

Morawiecki se na svém X účtu (bývalý Twitter) na videu vyslovil, že jeho strana Právo a Spravedlnost odmítá agendu EU a chce, aby byl „vyslyšen hlas Poláků“. 

V referendu, které připadne na termín říjnových voleb, se bude podle premiéra hlasovat o otázce, zda občané podporují „přijímání tisíců nelegálních imigrantů z Blízkého východu a Afriky v rámci  mechanismu nucené relokace, který zavedla evropská byrokracie“. 

Politik, který na videu kritizuje přístup opozice k migrační dohodě s EU, oznámením naznačil, že jeho strana využije otázku uprchlických kvót v nadcházejících parlamentních volbách, tak jako tomu bylo v roce 2015. Referendum i volby mají proběhnout 15. října. 

Evropská unie prosazuje v otázce nelegální migrace „povinnou solidaritu“, což znamená, že v rámci migrační dohody musí každá země EU přijmout určitý podíl migrantů ročně anebo zaplatit pokutu ve výši 22 tisíc eur za každého nepřijatého uprchlíka. 

Maďarsko a Polsko již v minulých měsících avizovaly, že s dohodou nesouhlasí. Česko migrační dohodu přijalo, avšak ministr vnitra Vít Rakušan oznámil, že budeme jako země z povinnosti přispívat vyjmuti kvůli tomu, že Česká republika přijala velké množství uprchlíků z Ukrajiny.