Lorenz Duchamps NTD News

a 4. 11. 2023

Americká armáda létá se sledovacími letouny nad Gazou. Washington se podle svých slov snaží získat informace o amerických a dalších rukojmích zajatých palestinskou teroristickou skupinou Hamás, potvrdil Pentagon 3. listopadu.

Tiskový mluvčí Pentagonu Patrick S. Ryder v e-mailovém prohlášení pro Air & Space Forces Magazine uvedl, že Spojené státy začaly létat nad Gazou bezpilotními letouny poté, co Hamás zahájil 7. října překvapivý útok na Izrael, při kterém zavraždil přes 1 400 osob, většinu z nich civilistů slavících židovský svátek.

„Na podporu úsilí o navrácení rukojmích provádějí USA neozbrojené lety bezpilotních letounů nad Gazou a také poskytují rady a pomoc našemu izraelskému partnerovi při snaze o navrácení rukojmích,“ napsal Ryder.

Koncem října americká vláda uvedla, že 10 Američanů stále zůstává nezvěstných téměř měsíc po masakru Hamásu v Izraeli, přičemž „významný počet“ pohřešovaných může být mezi několika stovkami lidí odvlečených do Gazy jako rukojmí.

Lety bezpilotních letounů provádějící sledovací mise byly poprvé zaznamenány online sledovači letů.

„Dnes se dron, který byl sledován z pozice u pobřeží Kréty, potuloval nad Gazou necelé 3 hodiny,“ uvedla letecká výzkumnice Amelia Smithová v příspěvku z 29. října na platformě X. „Co na letových sledovačích nebylo vidět, byly dva drony MQ-9A Extended Range Reaper také v oblasti: REMIX22 & REMIX55 z NAS Sigonella.“

Podle amerického letectva se MQ-9 Reaper používá především jako prostředek pro shromažďování zpravodajských informací. Může se vznášet ve výškách kolem 50 000 stop (asi 15 km) po dobu více než 27 hodin a shromažďovat informace pomocí sofistikovaných kamer, senzorů a radarů. Má rozpětí křídel 20 metrů, motor Honeywell, unese necelé dvě tuny paliva a má maximální rychlost 240 uzlů (444 km za hodinu).

Reaper, který vstoupil do služby u amerického letectva před 16 lety, může být vybaven zbraněmi, jako jsou rakety vzduch-země.

Záchrana rukojmích? „Bez záruky“

Úkol získat zpět rukojmí, které Hamás odvlekl během útoku na izraelské komunity, je o to náročnější, že mnozí z nich jsou možná zadržováni v rozsáhlé síti podzemních tunelů. Další výzvou je zdokumentovaná praxe Hamásu, který používá k ochraně svých bojovníků civilisty jako lidské štíty.

Americká vláda 3. listopadu prozradila, že snahy získat rukojmí držené Hamásem představují „neuvěřitelně intenzivní proces“ bez „ absolutně jakékoliv záruky“.

„Uděláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že všichni rukojmí všech národností se dostanou z Gazy ven,“ řekl novinářům v telefonátu vysoký úředník Bidenovy administrativy a poznamenal, že proces je „neuvěřitelně obtížný, složitý a časově náročný“.

Řekl, že dva američtí rukojmí, kteří byli propuštěni minulý měsíc, dokázali, čeho lze dosáhnout, ale že velký počet rukojmích, které Hamás zadržuje, situaci „extrémně ztěžuje“.

Kvůli potížím s komunikací s Hamásem však úředník řekl, že „nemůže stanovit časový rámec“ pro propuštění zbývajících rukojmích. „Doufáme a děláme vše, co je v našich silách, abychom dostali rukojmí ven, ale není absolutně žádná záruka, že se to stane nebo kdy se to stane.“

Obklíčené město

Izraelská armáda 3. listopadu uvedla, že její síly obklíčily město Gaza a zahájily cílené útoky na Hamás, který se snaží pozemní operaci bránit z podzemních tunelů taktikou „udeř a uteč“. Město na severu Pásma Gazy se stalo ohniskem odvetných útoků Izraele, který se zavázal zničit velitelskou strukturu islámské teroristické skupiny.

Izrael opakovaně naléhá na obyvatele severu Pásma Gazy, aby se kvůli větší bezpečnosti evakuovali na jih, ale mnozí z nich nebyli schopni odejít nebo zůstávají v obavách z pokračujících náletů na jih. Izrael tvrdí, že jeho útoky cílí na Hamás, a teroristická skupina nadále ohrožuje civilisty tím, že mezi nimi operuje.

Izraelská armáda uvedla, že její jednotky zabily mnoho teroristů Hamásu, kteří vylézali z tunelů. Záběry zveřejněné armádou ukazovaly vojáky a tanky postupující k vybombardovaným budovám.

Mezitím izraelská odveta proti blokádou postiženému Pásmu Gazy zabila podle palestinského ministerstva zdravotnictví nejméně 8 525 lidí. Toto číslo však nelze nezávisle ověřit, protože Hamás již v minulosti nejednou lhal, co se týče počtu obětí či příčiny smrti.

Související:

Související témata