Nový ředitel Národního institutu pro zvládání pandemií (NIZP) Roman Chlíbek, který zároveň zastává post předsedy České vakcinologické společnosti, oznámil změny v sestavení členů institutu. Které členy z původní sestavy ministerstvo zdravotnictví vyřadilo a jaké zaujímali postoje?
„Z rozhodnutí pana ministra došlo k reorganizaci Národního institutu pro zvládání pandemií,“ uvádí Chlíbek v dopise rozeslaném členům NIZP 18. října 2023. „Došlo k ,zeštíhlení‘, kdy NIZP má nyní 5 odborných pracovních skupin, každá celkem o 5 členech plus předseda a místopředsedkyně.“
Z poradního sboru byli „zeštíhlením“ vyřazeni infektolog Jiří Beneš, imunolog Vojtěch Thon, viroložka a mikrobioložka Hana Zelená, imunolog a mikrobiolog Václav Fejt, a statistici a matematici Lucie Houfková s Robertem Strakou. Na stránkách NIZP jsou však dosud vedeni jako jeho členové[1], což podle některých vytváří klamný dojem, že se podílejí na jeho nově vydávaných doporučeních.
„S touto skupinou měl Chlíbek a spol. mnohdy těžkou práci, protože věcně uváděli skutečná odborná vědecká fakta. Např. v posledním dokumentu, který se týkal doporučení České vakcinologické společnosti k očkování proti covidu-19 posilovacími dávkami, vyjmenovávají body, v nichž doporučení trpí zásadními problémy,“ komentovala situaci imunoložka RNDr. Zuzana Krátká, Ph.D., spoluzakladatelka Sdružení matematiků, imunologů a statistiků (SMIS).
„Oslovili jsme odborné lékařské společnosti, aby si sami nominovaly členy,“ uvedl na svém profilu X Roman Chlíbek. „Jestli kritici nemají uznání v rámci svých odborných společností, tak za to ani NIZP ani nikdo jiný nemůže. Výběr byl transparentní a objektivní,“ dodává předseda České vakcinologické společnosti.
Jedním z vyřazených expertů je profesor Masarykovy univerzity prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., který patří mezi přední české imunology a alergology.
Thon spolu s dalšími experty upozorňoval na to, že covid-19 je „slizniční onemocnění“ a vakcinací do svalu není možné „spolehlivě vytvořit slizniční imunitu“, proto se bude vakcinovaným lidem dále množit virus na sliznici a vakcinovaní jedinci jej budou šířit vydechováním, kašláním či smrkáním.
Profesor Thon, ale i další experti, navrhli strategii „včasné účinné léčby“ covidu-19 již v roce 2020. Například použitím „lokálně aplikovaného jodovaného povidonu ve formě kloktadla (Jox kloktadlo), pokud není alergie na jód, a celková včasná imunoregulační léčba v domácím ošetřování lékařem lékem montelukast ve formě tablet, který má vynikající bezpečnostní profil“.
„Již lokální léčbou jodovaným povidonem významně redukujete virovou nálož, která je velmi vysoká ve slinách,“ vysvětluje imunolog. „Zvýší se bezpečnost a kvalita života jak pacienta, tak ošetřujícího lékaře. Postupujete zavčas odpovědně, preventivně a léčebně.“
Dalším vyřazeným expertem je infektolog a přednosta 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc., který mimo jiné vystupoval na slyšení před senátním výborem 1. srpna 2023.
Zde senátorům sdělil, že „vakcína by se měla podávat u těch, u nichž je riziko z podání vakcíny menší než přínos, který bude vakcína mít“. „My známe pouze krátkodobá rizika tohoto [anticovidového] očkování, ale neznáme ta dlouhodobá rizika. Protože z principu se tato rizika sledují teprve velmi krátkou dobu.“
Profesor Beneš sdělil senátorům, že očkování dětí a těhotných žen považuje za riskantní. „Dlouhodobé riziko, které neznáme, může být velmi významné.“
„Z mého pohledu spočívá chyba těch provakcinačních odborníků v tom, že očkování uznávali nebo uznávají doposud jako jediné řešení toho, jak člověk dosáhne nějaké ochrany,“ sdělil senátorům přednosta lékařské fakulty.
Mezi dalšími vyřazenými experty je též viroložka a mikrobioložka MUDr. Hana Zelená, Ph.D., která již v lednu 2022 vystupovala na první česko-slovenské konferenci, na níž odborníci sdíleli poznatky o vědeckých, lékařských a právních aspektech onemocnění covid-19, vakcinace a reakcí pacientů na vakcinaci.
Podle doktorky Zelené je testování na protilátky spolehlivějším důkazem o proběhlé infekci covidu-19 a imunitní odpovědi než pozitivita zjišťovaná PCR testem. Proto byla jednou z expertů, kteří navrhovali test protilátek jako dostatečný a spolehlivý důkaz o proběhlé infekci a vytvoření imunitní odpovědi.
Byla také jednám z kritiků České vakcinologické společnosti, která dle ní „zcela ignoruje, že lidé po prodělané infekci (covidem-19) mají prokazatelně vysokou ochranu proti těžkému průběhu při reinfekci“.
Vyřazeným je i imunolog a mikrobiolog MVDr. Václav Fejt, který vystudoval Vysokou školu veterinární v Košicích, obor všeobecné veterinární lékařství. Atestoval z vyšetřovacích metod v lékařské mikrobiologii a v lékařské imunologii. Tři roky pracoval v hygienické laboratoři. Od roku 1993 vede laboratoř imunologie a infekční sérologie na Oddělení společných laboratoří v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Je členem ČSAKI. (zdroj)
Fejt se připojil k žádosti zaslané na adresu České vakcinologické společnosti, v níž skupina doktorů požadovala odpovědi, „na základě jakých vědeckých podkladů jsou vytvořena její doporučení pro aplikaci třetích dávek všem osobám ve věku 5 a více let, osobám, které už infekci prodělali?“
Zároveň požadoval podklady pro doporučení aplikaci čtvrtých dávek vakcín proti covidu-19 zdravotníkům, „když účinnost proti infekci je nízká, a těm zdravotníkům, kteří už infekci prodělali“.
K těmto iniciativám se připojili také vyřazení statistici a matematici Lucie Houfková a Robert Straka.
Poznámky:
[1] Pomocí služby Archive.is jsme archivovali aktuální podobu stránek NIZP k 10. listopadu 2011 uvádějící stále původní sestavení členů. Sestava členů byla k 1. září 2023 podle prohlášení ministra Vlastimila Válka změněna, avšak nedošlo k aktualizaci seznamu na stránkách NIZP. Archivace: stránka 1, stránka 2, stránka 3, stránka 4.
OPRAVA: Na upozornění předsedy NIZP Romana Chlíbka byl dne 14. listopadu 2023 upraven titulek, který nesprávně přiřkl rozhodnutí o sestavení týmu předsedovi Chlíbkovi a ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi, který rozhodl o zmenšení počtu členů NIZP, čímž inicioval nový výběr členů a podepisoval jmenovací dekrety nových členů. Redakce Epoch Times lituje chyby.