Některé studie naznačují, že syntetický kofein může urychlovat stárnutí, ale výzkum je omezený. Přečtěte si o rozdílech mezi přírodním a syntetickým kofeinem.
Od Starbucksu přes Red Bull až po Coca-Colu se kofein stal záchranným lanem energie pro 75 % Američanů, kteří ho konzumují na denní bázi. Je to jiskra, která zažehne naše mozky a těla, aby zvládly dlouhý den.
Nicméně, ne všechen kofein se projevuje stejně – podle nových výzkumů může syntetický kofein urychlovat stárnutí, zatímco přirozeně se vyskytující kofein by mohl zpomalovat úpadek spojený s věkem.
Urychluje syntetický kofein stárnutí?
Druh kofeinu v kávě může hrát roli v jejím ochranném účinku proti stárnutí.
Přibližně 60 % kofeinu, který Američané konzumují, je syntetizováno v laboratoři, což znamená, že nepochází z přírodních zdrojů, jako jsou kávová zrna nebo čajovníky. Syntetický kofein přidávají do svých nápojů populární společnosti jako Pepsi, Cola a Red Bull, aby dodaly svým nápojům extra sílu.
Ve studii publikované v roce 2017 v časopise Nutrition & Metabolism byl vyšší příjem kofeinu spojen s kratšími telomerami, ukazatelem buněčného stárnutí u dospělých. Nicméně zvýšená konzumace kávy byla spojena s delšími telomerami. To naznačuje, že sloučeniny nesoucí kofein mohou poskytovat účinky proti stárnutí. „Na první pohled by se dalo předpokládat, že příjem kofeinu a konzumace kávy jsou v podstatě stejné proměnné,“ napsali vědci. „Není tomu ale tak.“
Tato zjištění odpovídají dřívějším výsledkům, které zjistily, že větší konzumace kávy byla spojena s delšími telomerami u 4 780 zdravotních sester ve Velké Británii.
Studie z roku 2023 publikovaná v časopise Nutrients však zjistila, že instantní káva negativně souvisí s délkou telomer, což může být způsobeno vyšším obsahem olova, které poškozuje DNA. Standardní filtrovaná káva nevykazovala žádný nepříznivý vliv.
Výzkum také naznačuje, že zelený čaj by mohl chránit před zkrácením telomer, zatímco syntetický kofein indikoval poškození DNA. „Proto na základě našich zjištění,“ formulovali autoři studie zkoumající zelený čaj, kávu a kofein z limonád, „naznačujeme příznivé účinky konzumace zeleného čaje a potenciálně nepříznivé účinky konzumace nealkoholických nápojů na zkracování LTL, což může odrážet zrychlené biologické stárnutí.“
Tajemství kávy a čaje proti stárnutí
Podle některých výzkumů se na účincích kávy a čaje proti stárnutí pravděpodobně podílí více antioxidačních látek.
Studie ukazují, že káva a čaj chrání integritu DNA a snižují její oxidační poškození. V jedné randomizované kontrolované studii, které se zúčastnilo 50 mužů a 50 žen, snížila tmavě pražená káva poškození DNA o 23 % za pouhé čtyři týdny. Podobné výsledky byly zjištěny v samostatné osmitýdenní experimentální studii, které se zúčastnilo 96 dospělých osob.
„Kofein, který se nachází v kávě nebo čaji, je součástí matrice více než 1 000 dalších chemických sloučenin, zejména polyfenolických sloučenin, které mají silné antioxidační účinky,“ uvedl pro Epoch Times David Wiss, který má doktorát z oblasti veřejného zdraví a je registrovaným dietologem. Dodal, že polyfenoly snižují oxidační stres tím, že odstraňují volné radikály, které mohou způsobit poškození buněk. Z tohoto důvodu mají podle něj káva i čaj protizánětlivé vlastnosti, které „izolovaný kofein nenabízí“.
Zatímco káva a čaj prokázaly ochranné účinky proti neurogenerativním onemocněním, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba, některé výzkumy ukazují, že izolovaný kofein před neurodegenerací nechrání. Káva může být stále nejlepším zdrojem kofeinu pro ochranu před Alzheimerovou chorobou díky složce, která je v ní obsažena a která synergicky s kofeinem zvyšuje ochranu před progresí onemocnění.
Kolik je příliš mnoho kofeinu?
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučuje konzumovat maximálně 400 miligramů kofeinu, tedy asi čtyři až pět šálků kávy denně.
Zatímco přirozeně kofeinová potravina, jako je čokoláda, obsahuje přibližně 12 miligramů kofeinu, a nápoje, jako je káva a čaj, obsahují až 95 miligramů přirozeného kofeinu v jedné porci, energetické nápoje mohou obsahovat až 300 gramů syntetického kofeinu v jedné porci.
Zatímco tento nárůst obsahu kofeinu je spojován s infarkty u mladých lidí, opačné studie ukazují, že káva a čaj mají kardioprotektivní účinky.
Závislost Ameriky na kofeinu – přírodním i syntetickém – odráží „krizi závislosti“, která je problematická, řekl Wiss. „Naše společnost je příliš závislá na kofeinu jako stimulantu,“ dodal.
Doporučuje snídat před konzumací kofeinu a počkat 60 až 90 minut po probuzení, než si dopřejete kofeinové nápoje nebo jiné zdroje kofeinu. „Dalším mým doporučením je udělat si každé tři až šest měsíců třídenní (nebo delší) přestávku od kofeinu,“ dodal.
Tento článek byl úvodně publikován v rámci americké edice Epoch Times