Annie Wu

29. 11. 2023

Odborníci už roky vyvíjejí metody a tipy, které lidem pomáhají dosáhnout jejich maximálního potenciálu. George Mumford se zaměřuje na všímavost.

George Mumford je trenér zaměřený na všímavost a výkonnost, který pracoval s vrcholovými sportovci, jako jsou Michael Jordan a Kobe Bryant. Zastává přístup, který má téměř duchovní povahu –⁠ nabádá nás všechny, abychom v sobě našli sílu, díky níž uvolníme svůj potenciál, který bychom nakonec měli využít k účelu, jenž slouží ostatním. Ještě dodal důležitý postřeh o vynikajících sportovcích: mají tendenci vnímat výzvy jinak. „Neberou je jako prokletí. A jejich představa je: ‚Neúspěchem stoupám‘“.

Níže uvedený rozhovor byl upraven pro přehlednost a stručnost.

American Essence: Mluvil jste o tom, že je velmi důležité najít své pravé já. Proč?

George Mumford: Základem všeho je energie. E se rovná kvadrátu MC, energie se rovná hmotnosti krát rychlost světla na druhou čili jsme vibrace, jsme energie. A tak vše začíná duší. To je životodárný princip, který námi proudí.

Existují biliony galaxií, nemluvě o hvězdách a podobně. Existuje toho tedy mnohem více, než si vůbec dokážeme představit. Tudíž musí existovat nějaká inteligence, jakási forma informací nebo znalostí, která je daleko za hranicí toho, co dokážeme pochopit. A proto je opravdu důležité si uvědomit, že tu je něco většího, než jsme my sami. Máme tu část, o které víme, že ji můžeme kvantifikovat, zkoumat, a pak je tu další část našeho života nebo vesmíru, která se vymyká popisu. Proto potřebujeme metafyzický způsob, jak se s takovými věcmi vyrovnat.

AE: Jakým způsobem učíte sportovce smýšlet o vítězství, ale zároveň se nesnažíte o výsledek?

Mumford: Řekl jsem Kobemu, že nejlepší způsob, jak skórovat, je nesnažit se skórovat. Tenkrát se Kobe hodně snažil a jedna střela jakoby znamenala 35 bodů nebo kolik, zkrátka to bylo velice intenzivní. A to se nám stává často. Až moc se snažíme. A překážíme si. A to, o co se snažíme, vlastně nejsme schopni udělat, protože se soustředíme na výsledek, ne na okamžik, ne na kroky nebo proces, díky kterému se k němu dostaneme. Musíte si do jisté míry věřit, musíte být schopni být zranitelní a dovolit, aby se věci prostě staly. Věřit jen tomu, že když vidíte jasně, jste v daném okamžiku –⁠ protože nikdo není dokonalý, všichni děláme chyby, ale místo toho, abyste chybovali a topili se v nich, jednoduše své chyby napravte. A poté se vrátíte na správnou cestu.

Hlavní myšlenkou je přijmout cokoli, co se děje. Všímat si toho, učit se z toho a pokračovat v tom. Jedná se o metaforu vnitřního mistrovského díla. Musíme se jen zbavit hluku a nepořádku nebo věcí, jež nám stojí v cestě. Jako například frustrace, možná se něco stalo našemu příbuznému či jsme se málem ocitli tváří v tvář nějaké nehodě. Stačí ustoupit, nadechnout se, vydechnout, pak se soustředit, zotavit, nastartovat, obnovit. Začněte další hru.

V čínské literatuře, kterou jsem četl, se píše, že cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem. Učiněním prvního kroku se dostanete na onu horu, máte v úmyslu se tam dostat, ale poté se musíte soustředit jen na cestu, ne tolik na cíl.

AE: Pracoval jste také s doživotně odsouzenými osobami. Jak je vedete k tomu, aby v sobě viděli potenciál?

Mumford: V knize Člověk hledá smysl od Viktora Frankla se píše o pobytu v koncentračních táborech. Uvědomil si, že mezi podnětem a reakcí je prostor a v něm máte svobodu a moc volby. Takže i když byl v koncentračním táboře, říkal: „Mám svobodu, mám volbu, jak budu reagovat a odpovídat na svou situaci. A pokud chci být laskavý nebo si zachovat svou důstojnost, bez ohledu na to, co se mnou lidé udělají, nemohou ovládat mou mysl. Nad tím mám kontrolu jen já.“

Pokud v nevyhnutelném utrpení najdeme smysl, přestane být utrpením. Jako příklad mohu uvést, že jsem byl závislý na lécích proti bolesti, nelegálních drogách a alkoholu. Mnoho lidí by řeklo: „Ach, za to se stydím. Nechci o tom mluvit.“ To je pravda. Mám zkušenost, že když to přijmu a řeknu: „Dobře, tak jaké je z toho ponaučení? Co to pro mě znamená?“ Stává se to způsobem, jak vnést do prostředí, kde jsem, více lásky, více radosti, více soucitu a více porozumění. Vytvářím to tím, že si uvědomím, aha, toto není překážka, ale odrazový můstek. To je příležitost, ne prokletí.

Můžeme změnit své myšlenky, pocity a chování. Dokonce smíme změnit i to, jak si vyložíme, co se nám děje. A v tom je ta svoboda. Něco se děje a my si můžeme vybrat, jak se k tomu postavíme.

AE: Máme tuto schopnost všichni, anebo se s ní někteří lidé prostě narodí?

Každý z nás má obrovský potenciál být si sám sebou vědom a ovládat se. Ale pokud nepřevezmeme odpovědnost a neuvědomíme si, že tuto schopnost máme, neexistuje. Naše životy, naše schopnost se odvázat, naše schopnost žít naplno a tvořivě závisí na tom, zda se dokážeme rozvíjet a dosáhnout této velikosti uvnitř nás. Když se nám to podaří, nalezneme plynulost. A objevíme úspěch.

Úspěch podle mě znamená postupnou realizaci hodnotného ideálu. Tedy úspěch z okamžiku na okamžik, ne čekání na to, až se něco stane. Vychutnejte si tedy cestu a soustřeďte se na ni. Chci jen, aby si lidé uvědomili, že máme takový potenciál. Chci, aby ho lidé objevili, protože potřebujeme, aby každý byl svým jedinečným já a nabízel to světu.

Článek byl původně publikován v časopise American Essence.

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.