ČTK

22. 12. 2023

Při čtvrteční tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) zahynulo přímo na místě činu 14 lidí včetně střelce, jedna oběť zemřela v nemocnici při hospitalizaci. Na dnešní odpolední tiskové konferenci to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Policie totožnost všech obětí i zraněných zná. Potvrdila také shodu vražedné zbraně z Klánovického lesa se zbraní z domu, kde bydlel střelec z Filozofické fakulty. Dnes policisté zadrželi čtyři konkrétní lidi, kteří na čtvrteční tragédii nezákonným způsobem reagovali, uvedl policejní prezident Martin Vondrášek. Za oběti střelby se budou konat bohoslužby. Po Česku vznikají pietní místa, chystají se i další připomínky obětí či úpravy v plánovaném kulturním adventním programu. Preventivní opatření policie potrvají zatím do 1. ledna.

Policie dopoledne na tiskové konferenci shrnula svůj čtvrteční zákrok proti střelci a ukázala záběry ze zásahu. Ředitel pražské policie Petr Matějček řekl, že se podařilo ztotožnit všech 14 obětí i 25 zraněných. Policie informovala jejich rodinné příslušníky. Ústav hudební vědy filozofické fakulty oznámil, že mezi oběťmi střelby je jeho ředitelka Lenka Hlávková.

Většina raněných nadále zůstává v pražských nemocnicích, sedm lidí už lékaři propustili do domácího ošetřování. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové utrpělo deset lidí velmi vážná zranění, část z nichž byla v kritickém stavu. Osm lidí bylo zraněno středně závažně a sedm lidí lehce. Střelné zranění utrpělo 20 lidí. Postřelení podstoupili většinou operace. Mezi zraněnými jsou i tři cizinci – dva ze Spojených arabských emirátů a jeden z Nizozemska.

Policisté již od čtvrtečního večera považovali za reálnou verzi, že střelec z FF UK vraždil i v Klánovickém lese. Oběťmi ze střelby z 15. prosince jsou podle médií dvaatřicetiletý muž a jeho dvouměsíční dcera. Dnes odpoledne policisté sdělili, že balistická expertiza prokázala shodu zbraně použité v Klánovicích, se zbraní, která byla nalezena v domě střelce z univerzity. Šéf oddělení vražd pražské policie Aleš Strach dnes dopoledne řekl, že podezřelý ze střelby na FF UK figuroval mezi podezřelými z Klánovic. Chybělo pár dní, aby se další tragédii zabránilo, uvedl.

Pachatel střílel v budově FF UK na Palachově náměstí, z ochozu budovy pak zasáhl a zranil i tři lidi na ulici. Prostřelil rovněž jeden civilní vůz a jedno policejní auto. Na zákroku proti střelci se podílely stovky policistů, žádný neutrpěl zranění. Podle policie spáchal střelec sebevraždu poté, co se k němu začali blížit policisté. Zastřelil se zřejmě brokovnicí. Zbraně si do školy přivezl městskou hromadnou dopravou. Policie nepředpokládá jeden konkrétní důvod činu, spíš kombinaci více motivů.

Po čtvrtečním útoku prověřovala policie zatím celkem osm souvisejících událostí. Sedm z nich se týkalo oslavování střelce nebo informací o možném pokračování násilností. Osmý byl pak výhrůžkou příbuzným střelce. Čtyři podezřelé policie zadržela. Pro muže, jenž uvedl, že se střelcem nechal inspirovat a bude zabíjet, si ráno v Praze přišla zásahová jednotka. Policisté řeší i čtrnáctiletého školáka z Olomouckého kraje, který tvrdil, že vystřílí školu.

Podle ministra vnitra Rakušana (STAN) policisté nepodceňují možnost, že by se někdo nechal střelbou ve škole inspirovat. Nemají ale žádné informace o tom, že by hrozilo bezprostřední nebezpečí. Preventivní opatření přesto potrvají zatím do 1. ledna.

Vláda kvůli tragédii vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek. Sobotní bohoslužby v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, kterou bude sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner, se zúčastní i prezident Petr Pavel. Bohoslužby by se měly konat také na dalších místech, například v ostravské katedrále Božského Spasitele. Na budovách se objevují černé prapory a instituce spouštějí vlajky na půl žerdi. Do tří sbírek na pomoc zasaženým tragédií poslali lidé už téměř 19 milionů korun. Nejvíc přispěli Nadačnímu fondu UK. Pražský magistrát dá fondu pět milionů korun. Dalšími pěti miliony korun radní posílili magistrátní odbor bezpečnosti. Na pražském magistrátu či sídle Sněmovny a Senátu již ode dneška visí černé vlajky a Petřínská rozhledna je osvícena v barvách české trikolory.

Pietní místo vzniklo u sídla Karlovy univerzity v Praze na Ovocném trhu, další se objevují i u jiných vysokých škol v Česku a na dalších místech. Národní divadlo uctí oběti střelby před začátkem dnešních a sobotních představení minutou ticha. Některá města kvůli tragédii upravují nebo ruší plánovaný adventní program.

Univerzity se zabývají i možnými bezpečnostními opatřeními. Na Karlově univerzitě se budou lišit podle toho, o jaké budovy se jedná, řekla po uctění památky obětí před Karolinem rektorka univerzity Milena Králíčková. Vedení univerzity dnes jednalo s děkany všech 17 fakult, řešili možnosti zvýšení bezpečnosti. Věří, že krizový štáb univerzity bude moci dnes převzít od policie budovu FF. Na začátku ledna budou rektoři jednat s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN).

Rakušan míní, že stoprocentní prevenci podobných útoků nezajistí žádná zbraňová legislativa. České předpisy jsou podle něj v mnoha ohledech přísnější než zahraniční. Připomněl, že Sněmovna nedávno posunula do třetího čtení nový zákon o zbraních a střelivu, který má podobně jako související zákon o munici nabýt účinnosti počátkem roku 2026. Obsahuje například oprávnění policie zajistit preventivně zbraň na základě bezpečnostních informací, vazbám na extremistické skupiny či vyhrožování násilním na sociálních sítích. Zákonodárci oslovení ČTK sdělili, že by případná změna měla být přijata až po vyšetření a vyhodnocení okolností čtvrteční tragédie, ne pod vlivem emocí. Týkat by se mohlo například psychického stavu držitelů zbraní.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.