Čínský režim oznámil uvalení sankcí na pět amerických společností působících v obranném průmyslu. Údajně se má jednat o reakci na prodej zbraní z USA na Tchaj-wan. Dalším motivem jsou údajně sankce uvalené Spojenými státy na konkrétní čínské společnosti a jednotlivce.
„Navrhovaný prodej zlepší schopnost příjemce čelit současným i budoucím hrozbám tím, že zvýší jeho operační připravenost,“ uvádí tisková zpráva agentury Pentagonu pro obrannou bezpečnostní spolupráci k prodeji zbraní na podporu modernizace tchajwanských ozbrojených sil.
Sankce, které ohlásila Komunistická strana Číny, mají údajně zmrazit veškerý majetek zmiňovaných společností v Číně a zakázat organizacím a jednotlivcům v Číně s nimi obchodovat. Uvedlo to čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném na internetu.
Podle agentury AP však není jasné, jaký dopad, pokud vůbec nějaký, budou mít sankce na společnosti BAE Systems Land and Armaments, Alliant Techsystems Operations, AeroVironment, Viasat a Data Link Solutions. Podobné sankce jsou podle agentury často „převážně symbolické, protože američtí dodavatelé obranných zařízení obvykle do Číny neprodávají“.
Demokratický ostrovní stát Tchaj-wan se postupně stal hlavním ohniskem americko-čínských vztahů, které by podle obav některých analytiků mohly ze strany Číny dosáhnout podoby otevřeného vojenského konfliktu.
Současná dohoda mezi USA a Tchaj-wanem údajně zahrnuje dodávky vybavení, výcvik a opravy zařízení pro udržení tchajwanských schopností velení, řízení a vojenské komunikace.
Čínská armáda pravidelně vysílá stíhací letouny a lodě do vzdušného prostoru a vod kolem ostrova Tchaj-wan. Komunistická strana a její vůdce opakovaně prohlásili záměr zmocnit se ostrovního státu pomocí neomezených prostředků – tedy i vojenskou invazí.
Od útoku čínský režim odrazuje jak tchajwanská armáda, která je ovšem mnohem menší než ta Čínská, ale zejména mezinárodní spojenectví mezi ostrovním státem, USA, Japonskem, Austrálií a dalšími zeměmi, které anexi ostrova neschvalují a mohly by se podílet na odražení případného vojenského útoku.
Ostrovní stát je v podstatě pozůstatkem Čínské republiky. Komunistická strana Číny vyrůstala na území Číny za finanční a mentorské podpory sovětských bolševiků. Když dostatečně vojensky zesílila, podnikla komunistická strana několik pokusů o ozbrojené převzetí moci. Úspěšný puč se udál v roce 1949, kdy tehdejší vláda Čínské republiky a armáda poražená komunisty uprchla na ostrov Tchaj-wan. Komunistická strana poté vyhlásila Čínskou lidovou republiku a ustavila totalitní vládu, zatímco Tchaj-wan se postupem času vydal cestou demokratických voleb.
Čínu a ostrov odděluje 160 kilometrů široký Tchajwanský průliv.