Milan Kajínek

9. 1. 2024

Čínský režim oznámil uvalení sankcí na pět amerických společností působících v obranném průmyslu. Údajně se má jednat o reakci na prodej zbraní z USA na Tchaj-wan. Dalším motivem jsou údajně sankce uvalené Spojenými státy na konkrétní čínské společnosti a jednotlivce.

„Navrhovaný prodej zlepší schopnost příjemce čelit současným i budoucím hrozbám tím, že zvýší jeho operační připravenost,“ uvádí tisková zpráva agentury Pentagonu pro obrannou bezpečnostní spolupráci k prodeji zbraní na podporu modernizace tchajwanských ozbrojených sil.

Sankce, které ohlásila Komunistická strana Číny, mají údajně zmrazit veškerý majetek zmiňovaných společností v Číně a zakázat organizacím a jednotlivcům v Číně s nimi obchodovat. Uvedlo to čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném na internetu.

Podle agentury AP však není jasné, jaký dopad, pokud vůbec nějaký, budou mít sankce na společnosti BAE Systems Land and Armaments, Alliant Techsystems Operations, AeroVironment, Viasat a Data Link Solutions. Podobné sankce jsou podle agentury často „převážně symbolické, protože američtí dodavatelé obranných zařízení obvykle do Číny neprodávají“.

Demokratický ostrovní stát Tchaj-wan se postupně stal hlavním ohniskem americko-čínských vztahů, které by podle obav některých analytiků mohly ze strany Číny dosáhnout podoby otevřeného vojenského konfliktu.

Současná dohoda mezi USA a Tchaj-wanem údajně zahrnuje dodávky vybavení, výcvik a opravy zařízení pro udržení tchajwanských schopností velení, řízení a vojenské komunikace.

Čínská armáda pravidelně vysílá stíhací letouny a lodě do vzdušného prostoru a vod kolem ostrova Tchaj-wan. Komunistická strana a její vůdce opakovaně prohlásili záměr zmocnit se ostrovního státu pomocí neomezených prostředků – tedy i vojenskou invazí.

Od útoku čínský režim odrazuje jak tchajwanská armáda, která je ovšem mnohem menší než ta Čínská, ale zejména mezinárodní spojenectví mezi ostrovním státem, USA, Japonskem, Austrálií a dalšími zeměmi, které anexi ostrova neschvalují a mohly by se podílet na odražení případného vojenského útoku.

Ostrovní stát je v podstatě pozůstatkem Čínské republiky. Komunistická strana Číny vyrůstala na území Číny za finanční a mentorské podpory sovětských bolševiků. Když dostatečně vojensky zesílila, podnikla komunistická strana několik pokusů o ozbrojené převzetí moci. Úspěšný puč se udál v roce 1949, kdy tehdejší vláda Čínské republiky a armáda poražená komunisty uprchla na ostrov Tchaj-wan. Komunistická strana poté vyhlásila Čínskou lidovou republiku a ustavila totalitní vládu, zatímco Tchaj-wan se postupem času vydal cestou demokratických voleb.

Čínu a ostrov odděluje 160 kilometrů široký Tchajwanský průliv.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.