Milan Kajínek

9. 1. 2024

Čínský režim oznámil uvalení sankcí na pět amerických společností působících v obranném průmyslu. Údajně se má jednat o reakci na prodej zbraní z USA na Tchaj-wan. Dalším motivem jsou údajně sankce uvalené Spojenými státy na konkrétní čínské společnosti a jednotlivce.

„Navrhovaný prodej zlepší schopnost příjemce čelit současným i budoucím hrozbám tím, že zvýší jeho operační připravenost,” uvádí tisková zpráva agentury Pentagonu pro obrannou bezpečnostní spolupráci k prodeji zbraní na podporu modernizace tchajwanských ozbrojených sil.

Sankce, které ohlásila Komunistická strana Číny, mají údajně zmrazit veškerý majetek zmiňovaných společností v Číně a zakázat organizacím a jednotlivcům v Číně s nimi obchodovat. Uvedlo to čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném na internetu.

Podle agentury AP však není jasné, jaký dopad, pokud vůbec nějaký, budou mít sankce na společnosti BAE Systems Land and Armaments, Alliant Techsystems Operations, AeroVironment, Viasat a Data Link Solutions. Podobné sankce jsou podle agentury často „převážně symbolické, protože američtí dodavatelé obranných zařízení obvykle do Číny neprodávají“.

Demokratický ostrovní stát Tchaj-wan se postupně stal hlavním ohniskem americko-čínských vztahů, které by podle obav některých analytiků mohly ze strany Číny dosáhnout podoby otevřeného vojenského konfliktu.

Současná dohoda mezi USA a Tchaj-wanem údajně zahrnuje dodávky vybavení, výcvik a opravy zařízení pro udržení tchajwanských schopností velení, řízení a vojenské komunikace.

Čínská armáda pravidelně vysílá stíhací letouny a lodě do vzdušného prostoru a vod kolem ostrova Tchaj-wan. Komunistická strana a její vůdce opakovaně prohlásili záměr zmocnit se ostrovního státu pomocí neomezených prostředků – tedy i vojenskou invazí.

Od útoku čínský režim odrazuje jak tchajwanská armáda, která je ovšem mnohem menší než ta Čínská, ale zejména mezinárodní spojenectví mezi ostrovním státem, USA, Japonskem, Austrálií a dalšími zeměmi, které anexi ostrova neschvalují a mohly by se podílet na odražení případného vojenského útoku.

Ostrovní stát je v podstatě pozůstatkem Čínské republiky. Komunistická strana Číny vyrůstala na území Číny za finanční a mentorské podpory sovětských bolševiků. Když dostatečně vojensky zesílila, podnikla komunistická strana několik pokusů o ozbrojené převzetí moci. Úspěšný puč se udál v roce 1949, kdy tehdejší vláda Čínské republiky a armáda poražená komunisty uprchla na ostrov Tchaj-wan. Komunistická strana poté vyhlásila Čínskou lidovou republiku a ustavila totalitní vládu, zatímco Tchaj-wan se postupem času vydal cestou demokratických voleb.

Čínu a ostrov odděluje 160 kilometrů široký Tchajwanský průliv.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.