Výši poplatku za dítě v mateřských školách, které zřizuje kraj, obec nebo stát, určuje od letošního roku nově zřizovatel. Do konce roku 2023 stanovoval výši školkovného ředitel školy. Školkovné také nově nebudou muset platit zákonní zástupci, kteří pobírají příspěvek na dítě. Vyplývá to z novely vyhlášky o předškolním a zájmovém vzdělávání, kterou v prosinci podepsal ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a která platí od 1. ledna 2024. Novela stanovuje i maximální výši platby v mateřské škole, družině či školním klubu.
Poplatek za školku nesmí přesáhnout osm procent výše minimální mzdy, za klub či družinu čtyři procenta minimální mzdy. Nová pravidla začnou platit od nového školního roku, tedy od září 2024. Dnes na to upozornilo Informační centrum o vzdělávání EDUin v tiskové zprávě.
Výpočet školkovného nebude vázaný na průměrné neinvestiční výdaje školy či školského zařízení, ale na výši minimální mzdy. Podle novely nesmí měsíční poplatek za mateřskou školu přesáhnout výši osmi procent základní sazby minimální mzdy za měsíc, která je platná v době stanovení měsíčního poplatku. Zřizovatelé musí výši poplatku určit nejpozději do 30. června předcházejícího školního roku pro ten následující.
Minimální měsíční mzda je nyní 18 900 korun, maximální výše školkovného pro školy zřizovatelé obcí, krajem či státem tedy bude 1512 korun za měsíc. Od nového školního roku budou také osvobozeni od poplatku za školku zákonní zástupci, kteří pobírají přídavek na dítě.
Novela stanovuje i maximální výši platby za družinu či školní klub. Poplatek za zájmové vzdělávání v klubu či družině nesmí přesáhnout výši čtyř procent základní sazby minimální mzdy za měsíc.
Maximální poplatek tak může být v případě družiny nebo školního klubu 756 korun měsíčně. I výši těchto poplatků musí zřizovatel určit nejpozději do 30. června předcházejícího školního roku. Zároveň novela umožňuje ředitelům snížit poplatky za družinu či školní klub v případě, že mají nárok na přídavek na dítě podle zákona o státní sociální podpoře. Od poplatku ho může i osvobodit.
O tom, kolik se bude v následujícím školním roce za mateřskou školu, družinu, či školní klub platit, musí ředitel školy informovat rodiče. Podle analytičky EDUinu Kateřiny Lánské vychází úprava pravidel pro stanovení poplatků vstříc nízkopříjmovým rodinám ve složité sociální situaci a samoživitelům.
„Zvlášť pro děti ohrožené sociálním vyloučením jsou včasný nástup do předškolního vzdělávání a dostupnost zájmových volnočasových aktivit jednoznačně přínosné, přitom finanční výdaje na tyto služby bývají pro nízkopříjmové rodiny jednou z bariér a důvodem, proč je jejich děti často nenavštěvují,“ uvedla.