V roce 2014 se tým odborníků z oblasti neurologie, fyzioterapie, pohybové terapie a psychologie v čele s neuroložkou MUDr. Jaroslavou Chlupovou rozhodl „řešit zhoršující se zdravotní stav populace“. Společně vytvořili unikátní projekt nazvaný Lokomoce, který se podle jeho zakladatelů pokouší o „obnovení chybějící prevence ve zdravotnickém systému“.

Projekt se zaměřuje na dospělé a děti, které učí, jak mohou každý den cvičit a zdravě se pohybovat. Školí učitelky a děti v mateřských školkách, ale také rodiče, učitele, trenéry i odbornou veřejnost.

Minulý týden jsem se osobně setkal s hlavní partnerkou projektu, paní inženýrkou Vladimírou Knoflíčkovou. Společně jsme si na Novotného lávce v Praze povídali o tom, s čím rodičům a jejich dětem ve školkách pomáhají.

Hlavní partnerka projektu Lokomoce paní inženýrka Vladimíra Knoflíčková, Praha, 13. dubna 2023.(Milan Kajínek / The Epoch Times)
Hlavní partnerka projektu Lokomoce, paní inženýrka Vladimíra Knoflíčková, Praha, 13. dubna 2023. (Milan Kajínek / The Epoch Times)

„Projekt založila moje sestra, jsme dvojčata, ona je o deset minut starší,“ říká se smíchem paní Knoflíčková. „Protože jí do ordinace chodí čím dál více lidí s bolestmi zad, výhřezy plotýnek a podobně, začali jsme dělat něco pro to, abychom zabezpečili prevenci před takovými nemocemi, a začali jsme hned u dětí.“

Před devíti lety dvě sestry, obě vrcholové sportovkyně, natočily retrofilm o tom, jak dříve vypadal tělocvik. V bývalém Československu hrály sestry vrcholovou ligu v basketbalu. „Tehdy byla v Čechách čtyři družstva a na Slovensku šest. My jsem hrály za Brno,“ vzpomíná paní Knoflíčková.

„Začali jsme otázku prevence pohybu řešit přímo na ministerstvech zdravotnictví a školství a scházeli jsme se s různými poslanci, ale potom jsme pochopili, že to nikoho, ani ty zdravotní pojišťovny, nezajímá,“ říká Vladimíra Knoflíčková, podle níž se řeší příspěvky na dětské helmy a řadu dalších věcí, ale „nikdo neřeší příspěvky na prevenci“.

Proto tedy jako autor článku namítám, že s prevencí není v oblasti zdraví žádný byznys, protože ten se odehrává až při léčení nemocí, nikoliv předtím, než člověk onemocní. Farmaceutický byznys je v podstatě založen na léčení nemocných, nikoliv na udržování lidí ve zdraví, nebo alespoň tak to dnes často z různých částí společnosti slýchávám.

„Když se lidé budou hýbat, budou spát, budou nějak rozumně jíst a nebudou se stresovat, tak budou zdraví jak fyzicky, tak psychicky,“ říká paní Knoflíčková a mě napadá, že takovým lidem se asi mnoho farmak neprodá.

Kvůli nezájmu ministerstev a poslanců musely sestry začít „odspoda“.

„Cílem je vzdělávat pedagogy v mateřských i v základních školách, ale i vzdělávat rodiče,“ říká paní Knoflíčková a dodává, že v rámci projektu začali také řešit závislost dětí na digitálních technologiích, telefonech a sociálních sítích.

„Technika je také dobrá, nic proti technice, ale děti se málo hýbou, nejsou kreativní, chybí jim veškeré hry, běhání po venku. Tu kreativitu by v nich měl někdo rozvíjet už od malička,“ říká regionální ředitelka ve společnosti Fincentrum & Swiss Life.

Cvičení s dětmi v rámci projektu Lokomoce. (David Veselý / Lokomoce.cz)

„Populace není vzdělávaná, neslyší to v médiích nebo od zdravotních pojišťoven. Takže vzděláváme ty pedagogy a přes ně i rodiče. Dnes vzděláváme rodiče i napřímo a děláme různé semináře a šíříme to po celé republice,“ říká paní Knoflíčková, ale dodává, že stále je nouze o partnery, kteří by projekt finančně podporovali.

„Pro nás je důležité, aby se to šířilo dál a děti o té prevenci něco věděly. Dnes máme díky norským fondům vyšetřených přes čtyři tisíce dětí ve školkách a výsledkem je, že téměř devadesát procent z nich má patologický vývoj. Jsou tam patologie, které když se neodbourají, tak se dítě bude špatně vyvíjet,“ dodává ředitelka.

Více o projektu Lokomoce se můžete dozvědět na jeho webových stránkách. Můžete oslovit vedení školky nebo školy, kam chodí vaše děti, a projekt jim nabídnout. Nebo můžete zhlédnout krátká výuková videa o tom, jak cvičit s dětmi.