Tchaj-wan dnes podle neoficiálního amerického zastoupení na ostrově navštíví delegace ze Spojených států složená mimo jiné z bývalých vysoce postavených členů vlády, uvádí agentura Reuters. Setkat se mají s místními politickými představiteli. Na Tchaj-wanu se v sobotu konaly prezidentské volby, v nichž zvítězil vládní kandidát a současný viceprezident William Laj, jenž slíbil udržet mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu a prohlásil, že doufá v prolomení odmítavého postoje Pekingu vůči dialogu s Tchaj-pejí.
Součástí delegace podle Reuters bude James Steinberg, bývalý náměstek ministra zahraničí z éry prezidenta Baracka Obamy a nyní člen amerického analytického institutu Rada pro mezinárodní vztahy (CFR), a Stephen Hadley, bývalý poradce pro národní bezpečnost v administrativě prezidenta George Bushe mladšího. Nyní je Steinbergovým kolegou z CFR, zástupcem generálního ředitele amerického think-tanku Atlantic Council a je bývalým členem představenstva zbrojovky Raytheon.
Jak dlouhá jejich návštěva na ostrově bude není jasné, podle prohlášení neoficiálního amerického zastoupení však hodlají „předat Tchaj-wanu americké gratulace k úspěšným volbám“ a vyjádřit „podporu dalšímu tchajwanskému růstu a prosperitě, a to i ve společných zájmech na udržení míru a stability v Tchajwanském průlivu“.
Často opakovanou větou o míru a stabilitě se tchajwanští představitelé odkazují na zachování statu quo ve vztazích mezi Tchaj-pejí a Pekingem. Čína považuje ostrov za svoji provincii a čínská vláda naposledy v sobotu zopakovala, že sjednocení s Tchaj-wanem je nevyhnutelné. Nezávislost ostrova uznává jen hrstka světových zemí. Spojené státy nebo i Česká republika uznávají tzv. politiku jedné Číny, s demokraticky vedeným ostrovem však rozvíjejí ekonomické i diplomatické vztahy.