ČTK

7. 2. 2024

Není jiná možnost než zařadit HHC na seznam návykových látek, návrh na něj předloží ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes odpoledne na jednání vlády. Řekl to na tiskové konferenci k metodice školního dietního stravování. Podobně budou podle něj stejným rozhodnutím zakázány také další uměle vyráběné kanabinoly. Poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL) na tiskové konferenci lidovců dopoledne řekl, že hospitalizováno bylo po požití HHC v ČR už zhruba sto dětí a mladých lidí.

“Přijdu s tím na vládu spolu s ministrem zemědělství, protože žádná jiná možnost není, aby tato látka byla zařazena na seznam návykových látek,” řekl Válek. HHC je zařazeno na podobné seznamy v 11 dalších zemích.

Podle Válka není možné čekat na projednání novely zákona o návykových látkách, která problematiku řeší vznikem nové kategorie psychomodulačních látek. “Novela se týká jen přírodních, ne syntetických a semisyntetických látek,” dodal Válek s tím, že zkušenosti z Německa ukazují, že zákon bude muset být schválen Evropskou komisí. “Může to trvat spíš roky než měsíce,” dodal.

Před zákazem varovali adiktologové i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS). Ten v úterý uvedl, že se připravuje vyhláška k případnému stažení cukrovinek s HHC z trhu. Ty oficiálně nepatří mezi potraviny. Podle něj ale HHC patří mezi substance, kterých se bude připravovaná novela o psychomodulačních látkách, apeloval proto na její urychlené přijetí.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) před jednáním vlády řekl, že je potřeba věc rychle řešit. Vobořilovo řešení by podle něj znamenalo hrozbu mnoha soudních sporů. “Jsem pro to, abychom zavedli dočasný zákaz, a na základě toho jsem připraven jako ministerstvo zemědělství s potravinářskou inspekcí prodej kontrolovat,” uvedl. Po schválení novely zákona je možné přejít na cestu regulace prodeje. “To znamená prodej výhradně v kamenných obchodech, žádné e-shopy, automaty v okolí škol,” uvedl.

Prodej by pak byl možný jen s obsluhou ve speciálních obchodech. Děti a mladí do 18 let by nemohli produkty koupit. Zakázaná by byla reklama. Zařazení na seznam zakázaných látek by znamenalo ale také to, že držení HHC by bylo trestné. Experti už nyní upozorňují na možné dopady. Zmiňují například několikaleté tresty vězení kvůli marihuaně.

Ministerstvo zdravotnictví chtělo HHC na seznam zařadit už loni v červenci, vláda s tím ale tehdy nesouhlasila. Místo zákazu vznikla právě novela.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.