Ondřej Horecký

2. 4. 2024

Tweet ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) na sociální síti X si vysloužil neúprosnou kritiku liberálů. Politik se v něm vyjádřil, že jednání Bílého domu nahrává „falešné rétorice Kremlu“.

„Ani nejlepší Putinův propagandista by nevymyslel lepší způsob, jak doložit rétoriku Moskvy, že je Třetím Římem a poslední ochranou křesťanských hodnot před dekadentním Západem. Není. Ale když se i americký prezident ukázkově postaví do čela nezodpovědného progresivistického bláznění, mohou si v Kremlu bez námahy připočíst další příznivce,“ napsal Blažek.

Ministr reagoval na Bidenovu proklamaci k tzv. Dni viditelnosti transgender osob, který připadá na 31. března. Tento krok v době Velikonoc pobouřil v USA konzervativní část společnosti i republikánské politiky. Stejně tak byli kritičtí k pokynům Bílého domu, že děti nesmějí zasílat do velikonoční soutěže o nejkrásnější vajíčko návrhy s náboženskými symboly nebo „s otevřeně náboženskou tematikou“.

„Je děsivé a urážlivé, že Bílý dům Joea Bidena zakázal dětem předkládat náboženské návrhy vajíček pro velikonoční výtvarnou akci a oficiálně vyhlásil velikonoční neděli za ,Den viditelnosti transgender osob’,“ uvedla v prohlášení mluvčí Trumpovy kampaně Karoline Leavittová.

Ministr Blažek v následujícím příspěvku na X obhajoval svůj předchozí komentář se slovy: „Tak jsem poznamenal, že se i americký prezident může činem v nevhodnou dobu stát zbytečně ,důkazem´ dlouhodobé falešné rétoriky Kremlu. I čtu, jak jsem zaútočil na LGBT a podobně, aniž jsem o tomto napsal jediné slovo.“

Politik také odsoudil způsob, jakým „progresivisté“ diskutují. Pod příspěvkem je řada nadávek a urážek, v dnešní době nic zvláštního u jakéhokoliv tématu. „Nejsou ani liberální ani demokratické. Zato nenávistné jsou některé dost,“ dodal Blažek.

Ve vláknu dává ministrovi za pravdu i senátor Zdeněk Hraba (nezávislý): „Celá ta diskuze je důkazem toho, že nejvíc netolerantními jsou ti, kteří mají plno řečí o toleranci.“

Poslední den v březnu si některé komunity již léta připomínají jako Den viditelnosti transgender osob. Letos poprvé připadl tento den na období velikonočních svátků, což vedlo k celému sporu ve Spojených státech a přebujelé medializaci.

Předseda Sněmovny reprezentantů, republikán Mike Johnson, označil Bidenovo vyhlášení „nehorázným“, zatímco bývalý americký prezident Donald Trump svého nástupce vyzval, aby se omluvil milionům křesťanů po celých Státech.

Kritika amerického prezidenta spočívá spíše v tom, že v tak pro křesťany důležitý svátek dal prominenci okrajové transgender tematice, a naopak umenšil náboženskou podstatu Velikonoc.

Kreml, který se navenek staví do role ochránce tradičních hodnot, považuje transgenderismus za „západní ideologii“, které je třeba se bránit. Změna pohlaví je od loňského roku v Rusku zakázána s výjimkou případů, kdy je lékařský zásah nevyhnutelný pro léčbu vrozených vad u dětí. Stejně tak není povolena hormonální léčba trans lidí.

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.