Maurice Forgeng

8. 4. 2024

Americké úřady očekávají 8. dubna velký nápor návštěvníků v oblasti umbry, kde se odehraje historické zatmění Slunce. Několik států a okresů nacházejících se v oblasti nyní vyhlásilo stav nouze.

V pondělí 8. dubna se v USA odehraje vzácná přírodní podívaná: úplné zatmění Slunce. Měsíc se bude pohybovat mezi Zemí a Sluncem a vrhne na naši planetu svůj stín. Mnoho lidí si tuto astronomickou podívanou nechce nechat ujít a houfně se vydávají na pouť k zóně stínu.

Několik států, kterými bude stín procházet, vyhlásilo stav nouze. Chtějí se připravit na obrovský nápor návštěvníků, který se v tomto období očekává.

New York: Návštěvníci přijedou z celého světa

Ve státě New York vyhlásily podle deníku Epoch Times před zatměním stav nouze nejméně tři okresy u jezera Ontario – Oswego, Jefferson a Wayne. „Okres Oswego se nachází ve středu této vzácné události, což znamená, že zatmění bude viditelné ve všech koutech našeho okresu.“ Řekl James Weatherup, předseda zákonodárného sboru okresu Oswego.

Očekává, že se počet lidí v jeho okrese dočasně zdvojnásobí. Do okresu by měli přijet návštěvníci z celého světa, aby tuto událost zažili. „Chceme zajistit, aby si naši obyvatelé a návštěvníci mohli tuto jedinečnou událost užít bezpečně a s co nejmenším narušením.“

CBS News ukazuje průběh zatmění nad USA 8. dubna 2024. Foto: Snímek obrazovky kanálu YouTube CBS News

Weatherup oznámil, že uzavře většinu budov a zařízení okresu, s výjimkou klíčových zařízení, jako je stanice pro překládání odpadu, místní centrum registrace vozidel a další. Jedná se o „čistě preventivní bezpečnostní opatření v souvislosti s očekávaným vysokým objemem dopravy“. Předpokládá také možné narušení komunikace v důsledku velkého počtu uživatelů dat. „Tyto podmínky jsou však pouze dočasné“.

Správce okresu Jefferson Robert Hagemann také nedávno uvedl: „Toto (vyhlášení stavu nouze) nemá nic společného se zatměním, ale je to užitečný nástroj pro okres, jak v co nejkratší době zajistit potřebné zdroje pro případ, že bychom byli v pondělí na vrcholu našeho dramaticky rostoucího turistického ruchu povoláni k mimořádné události.“ Minulý týden vyhlásil okres Wayne podobně stav nouze.

Obsazenost ubytování přes Airbnb je v USA v době zatmění Slunce ve vytyčené zóně obzvláště vysoká.

Obsazenost Airbnb v USA 8. dubna 2024. Foto: Snímek obrazovky YouTube kanál KENS 5: Váš zdroj zpráv ze San Antonia

Stav nouze u Niagarských vodopádů

Stav nouze byl vyhlášen také u slavných Niagarských vodopádů v oblasti Niagara Falls v kanadském Ontariu. Starosta Niagarských vodopádů Jim Diodati v březnu uvedl, že 8. dubna by do města mohl přijet až milion turistů.

„Třešničkou na dortu je jasné počasí. Jen držím palce a doufám,“ řekl Diodati. Niagarská regionální samospráva aktivně vyhlašuje stav nouze, aby se na tuto událost připravila.

V USA okres Summit v Ohiu doporučil svým obyvatelům, aby kvůli očekávaným dopravním zácpám zůstali doma. Několik okresů v Texasu rovněž vyhlásilo nouzový stav.

Indiana a Illinois očekávají obrovské davy lidí

Guvernér státu Indiana Eric Holcomb také vyhlásil kvůli velkému přílivu návštěvníků stav nouze.

„Velký počet lidí, kteří tuto událost v našem státě sledují, může zatížit a/nebo narušit komunikační a záchranné systémy první pomoci a veřejné bezpečnosti.“ To by mohlo vyústit v technickou nebo jinou mimořádnou událost, uvedl Holcomb v prohlášení z minulého týdne.

„Očekává se, že se do hlavního místa sledování v jižním Illinois sjede 100 000 až 200 000 lidí,“ uvedlo v očekávání masového návalu lidí ministerstvo dopravy státu Illinois. Úřad také varoval před několika dopravními zácpami: „Očekává se, že všechny silnice v oblasti i mimo ni budou v hodinách následujících po zatmění silně přetížené.“

Ohio se připravilo

Guvernér Ohia Mike DeWine v pátek uvedl, že od neděle bude v provozu státní operační středisko pro mimořádné události. DeWine na tiskové konferenci uvedl, že do Ohia by se na zatmění mohlo přijet podívat až 500 000 lidí. Některé části státu se nacházejí v zóně stínu a mohly by mít nejlepší výhled na zatmění. DeWine to popsal: „Není lepšího místa pro pozorování zatmění než Ohio, rodiště letectví a srdce vesmírného cestování.“

Guvernér je přesvědčen, že jeho místní obce se na příliv diváků dobře připravily. Centrum tísňového volání umožní regionu okamžitě reagovat v případě neočekávaných událostí.

DeWine dodal, že požádal generálního adjutanta Johna Harrise, aby zůstal v pohotovosti. Zároveň se o víkendu před akcí uskuteční cvičení. Důstojníci jsou tedy připraveni. „A pokud budeme potřebovat gardu, určitě to budeme schopni udělat,“ řekl DeWine s odkazem na Národní gardu.

Velká část Ohia leží v jádře stínové oblasti. Patří sem část největšího města státu, Clevelandu, a také nedaleký Akron. V dosahu jsou také oblasti poblíž Cincinnati, Columbusu a Daytonu.

DeWine řekl místní zpravodajské stanici, že operační středisko pro mimořádné události bude obsazeno tak dlouho, dokud to budou vyžadovat davy lidí a doprava po skončení zatmění.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.