Pohled na možné zdravotní přínosy a rizika pití kombuchy, oblíbeného fermentovaného čajového nápoje.
Kombucha, starobylý nápoj ze symbiotické kolonie bakterií a kvasinek, v poslední době vzala svět wellness útokem. Její popularita prudce stoupá a nové výzkumy naznačují, že kombucha může nabídnout lákavou podporu metabolismu – bez počítání kalorií nebo lehů-sedů.
Potenciální síly pro boj s tukem
Kombucha je propagována pro své potenciální zdravotní účinky, včetně schopnosti snižovat krevní tlak, předcházet rakovině a chránit před metabolickými chorobami.
Předpokládá se, že tyto výhody jsou způsobeny probiotickými mikroby v nápoji, ale důsledné vědecké zkoumání těchto účinků je omezené.
V nové studii vědci zkoumali vliv mikrobů kombuchového čaje na metabolismus, přičemž jako modelový organismus použili mikroskopickou hlístici C. elegans. Studie publikovaná v časopise PLOS Genetics odhalila, že kvasinky a bakterie z kombuchového čaje kolonizovaly střeva červů a vyvolaly metabolické změny připomínající hladovění.
Tito probiotičtí mikrobi změnili expresi genů, které se podílejí na metabolismu tuků, což vedlo ke zvýšení počtu proteinů zodpovědných za odbourávání tuků a snížení počtu proteinů podílejících se na syntéze triglyceridů, nejčastějších typů tuků v těle. Tento metabolický posun vedl podle vědců ke snížení hromadění tuku u červů.
Tato zjištění naznačují, že pouhé pití kombuchy by mohlo potenciálně snížit množství tělesného tuku, aniž by bylo nutné snížit příjem potravy.
Mikrobi navodili stav podobný hladovění
„Tato zjištění naznačují, že mikrobi obsažení v čaji kombucha vyvolávají u hostitele stav podobný půstu, a to i za přítomnosti dostatečného množství živin,“ uvedli autoři studie ve svém prohlášení.
Rob Dowen, odborný asistent na katedře buněčné biologie a fyziologie na University of North Carolina-Chapel Hill, řekl deníku Epoch Times, že byl „velmi překvapen“, když zjistil, že probiotičtí mikrobi obsažení v kombuchách dokážou kolonizovat střeva červů a stimulovat metabolickou reakci podobnou hladovění, přestože zvířata nevykazovala žádné vady ve vstřebávání živin ve střevech.
„Je neuvěřitelné, že tato reakce byla pozorována pouze u zvířat, která konzumovala mikroby izolované z dlouhodobě plně fermentované čajové kultury kombuchy, a ne prostou směs nefermentujících mikrobů spojených s kombuchou,“ řekl.
To podle Dowena naznačuje, že mikrobiální metabolity produkované během procesu fermentace mohou ovlivňovat metabolické dráhy v hostiteli.
„Naše výsledky bude třeba doložit a rozšířit v modelových systémech savců, abychom získali další informace o tom, jak konzumace kombuchy ovlivňuje lidskou fyziologii,“ řekl.
Kombucha není pro každého
Přestože je kombucha bohatým zdrojem probiotik a antioxidantů, může mít pro některé lidi nepříjemné vedlejší účinky.
Je známo, že čaj z kombuchy způsobuje u některých lidí žaludeční potíže, žloutenku a alergické reakce. Těhotným ženám, kojícím matkám a osobám s oslabeným imunitním systémem se rovněž doporučuje vyhnout se jeho konzumaci.
Další problémy mohou nastat, pokud kombuchu nekoupíte v obchodě, ale vyrobíte si ji doma. Hlavním problémem je riziko, že se při nevhodných podmínkách domácího vaření začnou množit nebezpečné bakterie. Takže kombucha nebude vhodná k pití.
Dalším potenciálním problémem je otrava olovem, ke které může dojít, pokud se kombucha vaří v keramických nádobách. Ty často obsahujících olovo, protože sloučeniny v čaji mohou způsobit vyluhování olova z keramické glazury.
Kombucha je také vysoce kyselá a obvykle obsahuje cukr, což není ideální pro zdraví zubů.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.