Reinhard Werner

30. 4. 2024

Spolková ministryně vnitra Faeserová označila aktivity podezřelého čínského špiona pro poslance AfD Maximiliana Kraha za „útok na evropskou demokracii“. Mezitím zůstávají nezodpovězeny otázky, proč byl Jianu G. navzdory obavám umožněn bez námitek přístup do Parlamentu EU.

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová v rozhovoru pro Bild am Sonntag hovořila v souvislosti s podezřením na špionáž v prostředí AfD o „útoku zevnitř na evropskou demokracii“. V úterý 23. dubna zatkly bezpečnostní orgány v Drážďanech dlouholetého zaměstnance europoslance Maximiliana Kraha. Třiačtyřicetiletý Jian G. údajně špehoval členy opozice v Německu ve prospěch čínského ministerstva státní bezpečnosti (MSS).

Existuje také podezření, že citlivé dokumenty Výboru pro mezinárodní obchod EU byly získány z kanceláře europoslance v Bruselu. Do toho mohl být zapojen i G. Faeserová předpokládá, že obvinění vůči Krahovým zaměstnancům jsou pravdivá:

„Existuje silné podezření z trestného činu, jinak by vyšetřující soudce Spolkového soudního dvora nemohl vydat zatykač.“

Předběžné vyšetřování nyní probíhá i proti samotnému Krahovi

„Všechny vazby a pozadí budou nyní podrobně prověřeny – v souladu s principy právního státu,“ pokračovala Faeserová. „Tím se lišíme od diktatur, které AfD tolik ctí.“

Jak informoval list Sächsische Zeitung, drážďanské státní zastupitelství nyní zahájilo předběžné vyšetřování proti samotnému Krahovi. Týká se plateb z Ruské federace a Číny a možného uplácení poslanců.

Žádné konkrétní prvotní podezření však zatím neexistuje; vyšetřování má pouze objasnit, zda takové podezření existuje.

Co se týče činnosti Jiana G., dosud neexistují žádné důkazy o tom, že by se na ní Krah podílel. Zdá se však, že G., který si jako podnikatel rovněž vybudoval síť, učinil Kraha a další saské politiky AfD terčem lobbingu v zájmu Komunistické strany Číny (KS Číny).

Společnost Huawei získala zastánce v parlamentní skupině AfD ve Spolkovém sněmu

Jak loni napsal list Sächsische Zeitung, G. zorganizoval několik měsíců po svém nástupu do Krahovy parlamentní kanceláře cestu místních politiků do Číny. V tomto období tam byl i sám Krah – v listopadu 2019.

V Německu se Krah v parlamentní skupině zasazoval o to, aby se již nebránilo účasti skupiny Huawei na německém rozšíření 5G. Současný starosta Pirny Tim Lochner prý vedl kampaň ve prospěch umožnění čínské investice do tamní průmyslové zóny.

Sympatie ke komunistickému režimu a jeho opatřením nejsou v AfD ničím neobvyklým. Někteří exponenti se vyjadřují, že oceňují kroky režimu proti muslimským Ujgurům. Patřil k nim Roland Hartwig, mluvčí předsedkyně strany Alice Weidelové, která byla po zprávě Correctivu v lednu 2024 odvolána. Kandidát do EU David Eckert, který se na seznamu objevil na 29. místě, chtěl prosadit politiku jednoho dítěte komunistického stranického režimu v Africe, která se vyznačovala nucenými sterilizacemi a nucenými potraty.

Naproti tomu skutečnost, že Krah, který byl znám jako přísně věřící a odpůrce těchto praktik, vždy prosazoval politiku přátelskou ke KS Číny, se zdála být neobvyklá. V osobním rozhovoru to zdůvodnil především tím, že USA považuje za institucionálně nespolehlivé a chce zabránit „závislosti ve stylu studené války“.

Jian G. již nebyl od roku 2007 Úřadem pro ochranu ústavy považován za nepopsaný list

Krah naproti tomu systematicky zavíral oči před realitou komunistického režimu. Zpochybňoval pravdivost zpráv západních institucí a nevládních organizací o zacházení KS Číny s Ujgury. Když v dubnu předchozího roku „evropský konzervativec“ dosvědčil pochybnou blízkost Jiana G. k režimu KS Číny, vycítil rasově motivovanou kampaň.

Nicméně některé okolnosti údajné špionáže v jeho parlamentní kanceláři vyvolávají otázky. Především se nabízí otázka, proč Úřad na ochranu ústavy nebo jiné německé zpravodajské služby, které samy opakovaně upozorňují na čínskou infiltraci, Kraha neinformovaly.

Jian G. nebyl pro několik služeben nepopsaným listem – dávno předtím, než Krah zahájil svou politickou kariéru v AfD.

„Konfrontační výslech“ ze strany federálních a státních orgánů

Podle zprávyTagesschau se Jian G. nabídl BND jako informátor již na začátku roku 2007. Odtud se o něm dozvěděl Saský zemský úřad pro ochranu ústavy.

Tento úřad ho poprvé oslovil v březnu 2007 a od prosince téhož roku byl veden jako informátor. Údajně informoval o aktivitách čínské tajné služby proti příslušníkům opozice v zahraničí.

Teprve po letech byl úřad sám informován o tom, že by G. mohl být čínským agentem. V důsledku toho ho v letech 2015 a 2016 sledoval jak samotný státní úřad, tak federální úřad. Nakonec byl „konfrontačně vyslechnut“.

Podezření se nepodařilo potvrdit. V srpnu 2018 však byl jako zdroj „odstaven“. Ve čtvrtek se má případem G. zabývat na mimořádném zasedání Parlamentní kontrolní komise Saského zemského sněmu.

Proč nebyl Krah během bezpečnostní kontroly varován?

Krah údajně přišel do styku s G. v rámci své funkce právníka a poradce pro řízení v Drážďanech. Důvodem bylo založení společnosti.

Zároveň prý G. lobboval za režim komunistické strany a angažoval se v opozičních skupinách. Někteří lidé tam začali být podezřívaví, například v čínské komunitě v Drážďanech.

Když byl však Krah v roce 2019 zvolen do Evropského parlamentu a přijal G. jako zaměstnance, musel se podrobit pravidelné bezpečnostní prověrce. Pokud ho Úřad na ochranu ústavy, který se obvykle takovými postupy zabývá, o svých zjištěních neinformoval, je třeba to objasnit.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.