Milan Kajínek

7. 6. 2024

Stále častější a důkladnější objasňování současných aktivit a ambicí čínského režimu ukazuje, že se již nejedná o pouhé upevňování moci na území Číny, shromažďování majetku pro členy komunistické strany a jejich rodiny nebo o vykreslování pozitivního obrazu Číny ve světě. Komunistická strana Číny vede neomezenou válku s cílem získat celosvětovou dominanci.

Součástí této neomezené války je podle některých expertů podlomení „nepřátelských zemí“, a to ať už jde o jejich ekonomiku nebo společnost.

Bojišti se podle různých analýz stávají i platformy jako je TikTok nebo drogové distribuční sítě, do nichž čínský režim dodává fentanyl resp. chemikálie na jeho výrobu, či výzkum a duševní vlastnictví, na jehož krádeže se čínský režim dlouhodobě specializuje.

Destruktivní jevy u nás potlačíme a u nepřátel podpoříme

V této souvislosti novinář a technolog Geoffrey Cain se svým týmem testoval čínskou aplikaci TikTok a nalezl množství škodlivého obsahu, který je na platformě na Západě bez omezení k dispozici již třináctiletým uživatelům. Nicméně na jeho čínské verzi Douyin se při pokusu zobrazit stejný obsah uživatelům ukáže varování ministerstva veřejné bezpečnosti o nevhodnosti.

„Je tedy jasné, že čínská vláda ví, že jde o extrémně škodlivý obsah,“ sdělil Cain deníku Epoch Times. „Proč dovolují TikToku, aby to v Americe ukazoval, zatímco v Číně je stejný materiál zakázaný?“ ptá se Cain. „Vědí, že to má na děti strašný vliv, a přesto jim nevadí, že se to tady ukazuje.“

Historické záznamy ukazují, že komunistická hnutí se v minulosti „na vlastní kůži“ přesvědčila, jaký destruktivní vliv má na společnost například rozkládání institutu rodiny a manželství. Strategie neomezené války zahrnuje tyto tendence v „nepřátelských zemích“ podporovat, zatímco ve své zemi je potlačovat.

V roce 2010 varoval Curtis Bowers v dokumentárním snímku Agenda před vlivy, které společnost v USA a na Západě zbavují tradičních hodnot a konvencí. Jeho zjištění vyúsťují k závěru, že růst těchto vlivů v USA a na Západě záměrně podporují místní komunistická a socialistická hnutí a má rozsáhlé ničivé důsledky na pokles víry v tradiční hodnoty, které zajišťují stabilitu mezilidských vztahů a společnosti.

Cílem neomezené války má být provedení scénáře, před kterým již v roce 1983 varoval Západ bývalý agent KGB Tomas Schuman (neboli Yuri Bezmenov). Tento scénář má v prvním kroku docílit rozšířené demoralizace společnosti „nepřátelského státu“. To vytvoří prostředí pro další rozvíjení celkové destabilizace a vytvoření krize.

Algoritmus aplikace TikTok jako státní tajemství

Podle Petera Schweizera, prezidenta think tanku Government Accountability Institute, naznačuje chování čínského režimu ohledně společnosti ByteDance, která provozuje aplikaci TikTok, že Komunistická strana Číny s algoritmem aplikace zachází jako se „státním tajemstvím“.

„Podle mě to svědčí o tom, jaké jsou jejich skutečné zájmy. Není to poskytnutí platformy pro komerční aktivity; je to vytvoření platformy jako vlivové operace,“ řekl Schweizer deníku Epoch Times.

Kromě toho čínští vědci v rámci státem financovaného výzkumného projektu zjistili, že emocionální obsah na internetu lze velmi účinně využít k propagandistickým účelům.

Uvedli, že emotivní obsah může vést publikum k iluzi nezávislého myšlení a přisuzovat iracionální emoce spravedlivému rozhořčení nebo empatii, což prohlubuje hodnotové klamy.

Podle Schweizera je TikTok jako emotivní platforma pro mladé lidi ideálním médiem pro propagandu čínského režimu.

„Propaganda říká: ‚Jakmile překročí tuto hranici a budou si myslet, že jim tento pocit patří, pak je máme, protože teď je můžeme nasměrovat směrem, kterým chtějí sami jít,’“ konstatoval. „A to už taky dělají.“

V USA došlo pod vlivem TikToku k několika sebevraždám náctiletých či šikaně učitelů.

Trh s fentanylem rychle roste a obětí dramaticky přibývá

Trh s fentanylem za posledních deset let v USA násobně roste a během čtyř let, mezi lety 2015 a 2019, se počet úmrtí na předávkování touto drogou téměř ztrojnásobil. Minulý rok si tam vyžádal kolem 70 000 mrtvých. Droga se ve velkém vyrábí v Mexiku z čínských chemikálií.

O syntetickou drogu fentanyl se v Evropě podle italské vlády zajímá ‘Ndrangheta, nejsilnější a nejbohatší mafie v Itálii, která kontroluje evropský trh s kokainem.

Vyšetřovací zprávy z USA ukazují, že Čína podporuje společnosti vyrábějící chemikálie na výrobu fentanylu či se do procesu zapojují.

Podle amerického kongresmana Raja Krishnamoorthiho (Demokraté) Čína ví, jak zastavit vývoz fentanylu, ale „naprosto v pohodě“ ho nechává proudit do USA.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.