George Citroner

24. 6. 2024

Nový výzkum vyvolává obavy z potenciálně toxických složek inkoustu.

Tetování, o kterém jste snili, abyste vyjádřili svou individualitu? Může si vyžádat určitou cenu.

Nová studie zjistila, že inkoust používaný při tvorbě populárních uměleckých děl na těle obsahuje toxické složky, které jsou spojovány s vyšším rizikem lymfomu, což je rakovina, která začíná v lymfatickém systému bojujícím se zárodky. Zdá se, že už jen jedno tetování zvyšuje pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění.

Tetování zvyšuje riziko rakoviny o 21 procent

Tetování je stále oblíbenějším způsobem sebevyjádření. Přibližně 32 procent Američanů má alespoň jedno tetování a odhadem 22 procent jich má více.

S rozšířením tetování se však zvýšil i výskyt maligního lymfomu – za posledních 40 let o 3 až 4 procenta. Nedávný výzkum Lundské univerzity ve Švédsku, publikovaný v časopise The Lancet’s eClinicalMedicine, naznačuje možnou souvislost.

Studie analyzovala údaje od téměř 12 000 osob ve věku 20 až 60 let, které byly porovnány s kontrolní skupinou stejného věku a pohlaví bez lymfomu. Účastníci vyplnili dotazníky týkající se faktorů životního stylu, včetně tetování. Výzkumníci zjistili, že u osob s tetováním byla vyšší pravděpodobnost vzniku maligního lymfomu než u osob bez tetování.

U lidí s tetováním bylo po zohlednění ostatních faktorů o 21 procent vyšší riziko vzniku jakéhokoli typu lymfomu.

Riziko lymfomu bylo nejvyšší (o 81 procent vyšší) u těch, kteří se nechali poprvé tetovat méně než dva roky před stanovením diagnózy.

Riziko se snížilo u těch, kteří se nechali tetovat před třemi až deseti lety, ale opět se zvýšilo (o 19 procent vyšší riziko) u těch, kteří se poprvé nechali tetovat před 11 a více lety.

Na velikosti zřejmě nezáleží

Ve studii se nezdálo, že by větší celková velikost tetování dále zvyšovala riziko.

„Zatím nevíme, proč tomu tak bylo,“ uvedla Christel Nielsenová, která studii vedla. „Lze pouze spekulovat, že tetování, bez ohledu na jeho velikost, vyvolává v těle zánět nízkého stupně, který může následně vyvolat rakovinu.“

Situace je tedy složitější, než se původně zdálo, poznamenala.

Tento výzkum je první, který zkoumá tetování jako rizikový faktor vzniku rakoviny lymfatického systému, uvedla Nielsenová pro Epoch Times. Další studie zkoumající potenciální souvislosti mezi tetováním a jinými typy rakoviny jsou v procesu výzkumu.

Nielsenová uznává, že tetování pravděpodobně zůstane oblíbenou formou sebevyjádření, ale zároveň říká: „Je důležité, aby si lidé uvědomili, že tetování může mít nepříznivé zdravotní účinky a že byste měli vyhledat lékařskou péči, pokud máte potíže, které si spojujete s tetováním.“

Rostoucí důkazy o rizicích rakoviny souvisejících s tetováním

„Víme, že tetovací barva často obsahuje nebezpečné chemické látky a že se ukládá v lymfatických uzlinách,“ vysvětlila Nielsenová pro Epoch Times.

Imunitní systém se vždy „snaží vyčistit částečky inkoustu, které vnímá jako něco cizího, co by tam nemělo být“, dodala.

Studie z roku 2022 publikovaná v časopise Toxicology and Industrial Health identifikovala toxické látky v tetovacích barvách a varovala, že „mohou představovat toxikologické riziko pro lidské zdraví“.

Výzkum Nielsenové doplňuje předchozí práce spojující tetování se zvýšeným rizikem rakoviny. Studie prezentovaná na výročním zasedání Americké asociace pro výzkum rakoviny v roce 2023 identifikovala potenciální souvislost mezi třemi a více velkými tetováními a vyšším rizikem rakoviny krve, myeloidních novotvarů (rakoviny kostní dřeně) a lymfomu.

Zjištění ukázala, že ve srovnání s tím, že tetování nebylo nikdy provedeno, bylo první tetování před 20. rokem života spojeno se zvýšeným rizikem myeloidních novotvarů, zatímco první tetování ve věku 20 let a více bylo spojeno s vyšším rizikem lymfomů. Autoři však upozornili, že tyto odhady jsou „nepřesné“.

Některé barvy inkoustu byly spojeny s rizikem rakoviny kůže. Série případů z roku 2021 zjistila, že černé a červené inkousty byly spojeny se zvýšeným rizikem smrtelných kožních nádorů, jako je melanom, bazocelulární karcinom (nejčastější typ) a dermatofibrosarkom protuberans, vzácný, pomalu rostoucí nádor měkkých tkání.

ete

Související témata

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.