Ondřej Horecký

28. 6. 2024

Vsetín připravuje zákaz mobilů na všech základních školách, u nichž je zřizovatelem město. Zákaz začne platit už od 1. září 2024.

Starosta města a senátor Jiří Čunek svůj záměr avizoval začátkem června. Epoch Times sdělil, že si přeje, aby všechny školy postupovaly stejně, proto prosadil plošný zákaz. „Děti odevzdají mobil při vstupu do školy a při odchodu jej zase dostanou,“ uvedl politik.

Říká, že jeho rozhodnutí vychází z výzkumu, v němž neurologové zkoumali, jak mobily ovlivňují pozornost dětí, a objevili, že používáním mobilních telefonů klesá pozornost i efektivita učení. O závěrech výzkumu přijel do města diskutovat i známý odpůrce mobilů používaných dětmi neurolog Martin Jan Stránský.

„Rozhodli jsme se, že zákaz zavedeme, protože chceme pochopitelně žáky co nejvíce vzdělané, kteří nebudou mít žádné handicapy vyplývající z používání mobilů,“ řekl Epoch Times Čunek a dodal, že podle výše zmiňovaného výzkumu se až o třetinu zlepší schopnost naučit se látku, čímž dojde ke zlepšení celkových studijních výsledků.

Přítomnost mobilu v taškách podle starosty děti láká k jeho používání o přestávkách, kdy pak spolu nekomunikují z očí do očí, ale přes mobil. Rovněž se zvyšuje riziko šikany, domnívá se.

„Výzkum je tak jednoznačný a nezpochybnitelný, že je potřeba jej zavést frontálním způsobem a nečekat na to, až si to někteří řeknou,“ říká Čunek a dodává, že věří, že i ostatním školám ve městě poslouží nový systém jako vzor pro zavedení vlastních pravidel používání mobilních telefonů.

Základní školy ve Vsetíně budou podle slov starosty mobily zamykat v šatnách nebo je umístí do speciálních skříněk, které se ve třídě zamknou, aby k nim děti neměly o přestávce přístup. Zařízení budou muset být vypnutá, aby nerušila vyzváněním.

Související články

Přečtěte si také

Armáda od ledna nabrala 1400 vojáků, cíl je 2250 i se zálohami

Armáda za pět měsíců letošního roku nabrala 1400 vojáků. Cíl je 1800 za rok a 450 členů aktivních záloh.

Stát chce převzít karlovarské letiště do konce roku, řekl ministr Zůna

Letiště Karlovy Vary by mělo přejít pod Armádu ČR do konce roku, řekl dnes ČTK ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD).

Komunisty popravení kněží Bula a Drbola byli dnes prohlášeni za blahoslavené

Katoličtí kněží Jan Bula a Václav Drbola, jež popravili komunisté, byli dnes při slavnostní mši na brněnském výstavišti prohlášeni za blahoslavené.

Trump postupuje proti čínské zpravodajské síti na Kubě

Komentář – Washington varuje, že KS Číny rozšiřuje špionážní operace z Kuby, která slouží ke sběru zpravodajských informací a projekci síly protivníků.

Americký viceprezident označil vraždu mladíka v Británii za pobuřující a odsoudil evropské elity

Incident z loňského prosince v posledních dnech otřásá Británií poté, co byl zveřejněn videozáznam policejního zásahu.

Surfařský fotograf zachycuje dechberoucí krásu a sílu obřích vln, které mohou zabít

Fotograf Fred Pompermayer riskuje život na vodních skútrech, aby zachytil surfaře u obřích vln na Havaji, Tahiti a v Kalifornii. Jeho snímky ukazují sílu oceánu a odvahu lidí čelit extrémům

Návrat k pravé eleganci: Lekce moderního ženství podle Coco Chanel

Objevte fascinující životní příběh legendární Coco Chanel. Od sirotčince až po královnu módy – inspirujte se jejími třemi nadčasovými lekcemi moderního ženství.

Skrytá rizika nákupu baterie z elektromobilu pro druhotné použití

Baterie z elektromobilů po skončení provozu na silnicích stále častěji nacházejí druhotné využití. Odborníci však upozorňují na rizika spojená s degradací, neznámou historií baterií a chybějícími jednotnými pravidly testování a certifikace.

Minuta cvičení na židli pro stabilizaci krevního tlaku

Jednoduché cviky na židli aktivují svaly, podpoří oxid dusnatý v cévách a pomohou přirozeně stabilizovat krevní tlak.