Na nedávném pracovním setkání za zavřenými dveřmi vystoupil Tomáš Pavlík z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), aby zástupcům senátního a sněmovního výboru pro zdravotnictví prezentoval výsledky analýzy ochranného efektu vakcín proti onemocnění covid-19.
„V reálné populaci podle údajů z ISINu na začátku roku 2021 byla redukce rizika pozitivity na covid-19 u vakcinovaných bez předchozí pozitivity na úrovni 66 %,“ uvedl Pavlík.
U potenciálně zranitelných osob byl ochranný efekt vakcín u varianty alfa a delta podle Pavlíka 70 až 90 %. Podle ÚZIS mělo díky vakcinaci dojít k 3,5násobnému snížení počtu úmrtí na covid-19.
Přesnost těchto čísel je však dlouhodobě předmětem diskusí. Překladatel a editor odborných vědeckých prací RNDr. Jaroslav Janošek, Ph.D. nedávno zveřejnil článek, v němž shrnuje podstatu diskuse.
Zkráceně se jedná o takzvaný Healthy Vaccinee Effect (HVE) tedy „efekt zdravého očkovaného“.
Co je Healthy Vaccinee Effect
Výzkumný článek o tomto efektu poprvé publikovala skupina českých expertů v mezinárodním odborném časopise Journal of Infectious Diseases. Hodnotila v něm účinnost a bezpečnost mRNA vakcín proti onemocnění covid-19 na českou populaci. Dokument analyzuje nová populační data o očkovacím programu z České republiky, shromážděná z 2,2 milionu individuálních zdravotních záznamů.
Ve studii čeští odborníci (Tomáš Fürst, Angelika Bazalová, Tadeáš Fryčák a Jaroslav Janošek) docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku takzvaného efektu zdravého očkovaného.
Efekt zdravého očkovaného zjednodušeně znamená, že „lidé, kteří se nechali očkovat, byli obecně zdravější než ti, kteří se očkovat nenechali, proto i v době, kdy nebyl covid, lidé v neočkované skupině umírali více,“ vysvětluje spoluautor Jaroslav Janošek v jiné analýze na stránkách projektu SMIS.
Podrobnosti k problematice HVE naleznete zde.
Diskuse: Existuje HVE nebo nikoliv?
Podle spoluautora odborného článku publikovaného na stránkách Journal of Infectious Diseases „průběžná observační data neposkytují odpověď, protože jsou zatížena obrovským Healthy Vaccinee Effect, který skutečnou účinnost neumožňuje jednoduše odhadnout“.
O ochranném účinku jakýchkoliv vakcín proti covidu-19 nevíme podle doktora Fürsta „od začátku očkovací kampaně v lednu 2021 vůbec nic“. Skutečná účinnost může být podle Fürsta „kladná, nulová, nebo dokonce záporná“, což ale nelze z dostupných dat spolehlivě určit.
Objevují se také protinázory na HVE.
Proti odbornému článku se ohradili členové Iniciativy Sníh, kteří se obrátili přímo na redakci Journal of Infectious Diseases. Redakci zaslal dopis také imunolog Zdeněk Hel, který požadoval zrušení sněmovního semináře, který hodnotil účinnost a bezpečnost covidových vakcín a epidemických opatření.
Pokud máte zájem o odborné podrobnosti námitek a odpovědí, naleznete je zde.
Ve zkratce se jedná o diskusi nad dalšími možnými zkresleními – tzv. bias by indication, vysoké riziko úmrtnosti, dlouhý covid nebo Deyo-Charlsonův komorbiditní index. Autoři článku rozebírají jednotlivé námitky, které podle nich brali v úvahu již v době vytváření práce publikované na Journal of Infectious Diseases.
Skupina autorů původního článku dodává, že jejich článek „nedokazuje, že vakcíny nemají žádnou efektivitu – ukazuje ale, že výpočet efektivity vakcín bez toho, aby se zohlednil HVE, dává výrazně nadhodnocené výsledky“.
„Ukazuje, že celková úmrtnost očkovaných je výrazně nižší než neočkovaných i v době, kdy žádný covid nebyl, ukazuje, že úmrtnost lidí bezprostředně po vakcinaci je vždy minimální, a ukazuje, že tento vzorec lze beze zbytku vysvětlit pomocí efektu zdravého očkovaného,“ dodávají autoři původního článku.
„Poskytli jsme všechna surová data, z nichž článek vycházel, a nabídli i surová data pro vyvrácení hypotéz v dopisech editorovi zaslanými sdružením Sníh,“ dodávají autoři původního článku.