Ondřej Horecký

9. 7. 2024

Spolek Realistická energetika a ekologie se včera obrátil na vládu České republiky v čele s premiérem Petrem Fialou, aby v otevřeném dopise upozornil na vážná rizika, která hrozí českému průmyslu i domácnostem, pokud dojde k unáhlenému odchodu od uhlí.

Think tank, který razí heslo „Více čísel, méně ideologie“, sdružuje odborníky, z nichž mnozí jsou již na penzi. Jejich cílem je „zabránit ekonomickým a ekologickým škodám hrozícím z přijímání nerealistických, neuvážlivých, nedomyšlených a ekonomicky chybných řešení odporujících přírodním zákonům a aktuálnímu vědeckému poznání“, píše se na jejich stránkách.

„Energetičtí veteráni“ argumentují tím, že Česko stále nemá žádnou stabilní náhradu za uhlí, které tvoří podstatný zdroj elektřiny a tepla u nás. Prosperita země je podle nich „přímo spojena se stabilní, cenově dostupnou a udržitelnou energetikou“.

Rychlá a stabilní náhrada za uhelné zdroje není v současnosti reálná a proto jejich předčasné odstavení může vyvolat významnou energetickou krizi, jelikož budeme muset elektřinu nakupovat v zahraničí, domnívají se odborníci ze spolku.

Premiér Fiala vloni v Dubaji slíbil, že konec průmyslového spalování uhlí u nás nastane do roku 2033. Nové jaderné bloky se do té doby postavit nestihnou. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce do poloviny roku 2025 připravit zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí. Vláda chce uhlí nahradit plynovými elektrárnami a obnovitelnými zdroji.

Drahé emisní povolenky, které si uhelné elektrárny musí kupovat za každou tunu vypuštěného CO2, již nyní nutí některé z nich zvažovat, zda pokračovat v provozu. Ztenčující se marže mohou podle některých odborníků vést k uzavírání uhelných zdrojů mnohem dříve než v chystaném roce 2033.

„Nejen nám se jeví nepřijatelné, abychom při bezmála 100% závislosti na dovozu ropy a zemního plynu byli v nejbližších letech také podstatně závislí i na dovozu elektřiny, která bude v energeticky nejnáročnějším zimním období všude kolem nás deficitní, tedy také drahá,“ uvádí se v dopise.

Vládě lidé z think tanku mimo jiné vyčítají, že nemá jasný harmonogram odchodu od uhlí nebo že její plány založené na modelech SEEPIA neprošly konzultacemi s nezávislými odborníky.

„Vše se opírá o roční statistiky výroby, která zdánlivě matematicky vychází, ale nebere ohled na potřeby energetiky v nejnáročnějším zimním období. Jak je propočítán celkový deficit v zimních měsících a jaký je plán zajištění elektřiny v konkrétních dnech v zimním období, kdy je zatížení soustavy nejvyšší? Jak jsou vyřešeny letní přebytky plynoucí zejména z masových instalací fotovoltaiky?“ ptají se energetičtí kritici.

Podle nich neexistuje žádný odhad státních nákladů pro zachování uhelných zdrojů v pohotovosti pro případ energetické nouze a rovněž není jasné, v jaké míře koneční spotřebitelé ponesou část nákladů na zálohování udržitelných zdrojů energie (solární panely, větrníky, pozn. red.) tepelnými elektrárnami.

Mluvčí spolku Milan Smutný pro Epoch Times uvedl, že podobných varování a výzev vládě již sepsali několik, a i když se jim odpovědi nedostane, na nedostatky v dekarbonizačních plánech budou upozorňovat i nadále.

„Budeme pokračovat v osvětě, aby ti, kdo nadcházející energetickou krizi zavinili, nemohli tvrdit, že o žádných rizicích nevěděli,“ napsal Smutný.

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.