Milan Kajínek

22. 7. 2024

Doba praporů, rodových erbů, nedobytných hradů a chladných zbraní stále přitahuje řadu nadšenců, kteří nelitují peněz a volného času, aby si ušili dobové oblečení, vyráběli zbraně a brnění, a účastnili se rekonstrukcí bitev, které se odehrávaly před stovkami let.

Po celé republice můžeme nalézt desítky klubů historického šermu, které se tu a tam scházejí na větších společných akcích a rekonstrukcích bitev. Mezitím trénují bojové techniky s historickými zbraněmi, které si při bitvách mohou vyzkoušet na vlastní kůži.

„Protože mě baví historie, tak to alespoň trochu chci zažít,“ říká dvanáctiletý nadšenec Richard, který se věnuje historii a historickému šermu v rámci klubu Přemyslova rota. „Vyzkoušet si, jaké to je zúčastnit se bitvy, aniž bych se musel bát, že se mi něco stane, nebo že někomu ublížím. Zabírám místo kušníka. Na hroty šipek používáme velké korkové špunty obalené molitanem, aby nedošlo ke zraněním.“

Šití oblečení a výroba zbraní

Mnozí nadšenci si šijí oblečení sami. Tím myslím i muže, kteří po večerech stříhají látky a ručně je sešívají do konečných košil, kalhot, kápí nebo prošívanic.

Někteří se dávají také do časově náročné výroby drátěných košil nebo do výroby kuší, mečů a štítů. Ti, kteří vystudovali kovářské řemeslo, mají přirozeně výhodu, ale jsou i nadšenci, kteří si doma vyrobí vlastní výheň, nahřejí železo, začnou kovat a učí se přímo ze zkušeností.

Při výrobě kuší je třeba vybírat správné dřevo. Zejména na lučiště. Nebo vybrat dobrý materiál na konstrukci spouště. Každý výrobce má své postupy a fígly.

Některé rekonstrukce bitev nebo kluby historického šermu se specializují na omezené časové období v historii. Někdy se tak stane, že pokud se chcete se zúčastnit nějaké bitvy, musíte mít věrné dobové oblečení i zbraně. Není tedy možné používat například v bitvě u Lipan zbraně, které se začaly používat později. To stejné platí o oblečení.

Co na tom ti nadšenci mají?

Zajímavostí je, že účast na takových bitvách zahrnuje například striktní zákaz používání technologií jako jsou mobilní telefony, fotoaparáty a podobně.

Účastníci rekonstrukcí tráví jeden nebo více dní v dobovém oblečení, jedí z dobového nádobí (například dřevěného) dobovým příborem. Vaří se na ohni a také pokrmy jsou přizpůsobeny době. Neuvidíte zde jogurty v kelímku, nerezové nádobí a tak podobně.

Některé akce jsou ve formě několikadenního obléhání hradu a života ve vesničce zbudované kolem hradu. Po ranní snídani se mohou účastníci zapojit do pomoci v krčmě, rytířských her, potyček s obránci hradu nebo života ve vesničce.

Nadšenci si odnášejí radost ze setkávání s ostatními, z dobových her, ze zážitků z bitev a příprav akcí. Níže nabízíme záběry z rekonstrukce bitvy u Kolína 2024, historické bitvy na kolínské jízdárně. Součástí akce byl dobový jarmark, průvod městem a šermířský turnaj.

Ptačí pohled na rekonstrukci bitvy u Sudoměře

Bitva u Sudoměře se odehrála 25. března 1420 v lokalitě mezi rybníky Markovec a Škaredý, jihovýchodně od usedlosti Sudoměř. Husitský oddíl, přemisťující se z Plzně směrem ke vznikajícímu Hradišti na hoře Tábor, zde porazil početnější a lépe vyzbrojené vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů Plzeňského landfrýdu včetně oddílu rytířů přezdívaných „Železní páni“.

Střetnutí obou protivníků bylo první větší bitvou husitských válek a předznamenalo směr, kterým se dále vyvíjelo husitské válečnictví.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Návrh na omezení diskriminace obranného průmyslu kvůli ESG ve sněmovně neprošel, firmy lamentují

„Předpokládal jsem, že obranyschopnost a posílení domácího obranného průmyslu je věc nadstranická a že se z ní nikdy nestane předmět politického boje," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Už začátkem roku vyvstávají otázky, zda nebude překročen plánovaný schodek letošního rozpočtu

Schválený rozpočet na rok 2025 je naplánován se schodkem 241 miliard korun. Ke konci února vzrostl na 68,6 miliardy korun z lednových 11,2 miliardy korun. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že se rozpočet může dostat do problémů.

Spojené státy shání vejce po celém světě. Oslovily i české chovatele

Nedostatek vajec na trhu přiměl americké orgány poohlédnout se po této komoditě i za oceánem. Dostupnost vajec pro export do USA se snaží zajistit v řadě zemí světa, včetně České republiky.

Reinkarnace živoucích buddhů se podle komunistické strany musí řídit „národními zákony a předpisy“

Poté, co komunistická strana unesla původního pančhenlámu a dosadila si vlastního, čeká na to, až zemře současný dalajláma. „Jejich“ pančhenláma potom vybere nového dalajlámu.

Slovenská prokuratura obžalovala útočníka, který loni v květnu postřelil premiéra Fica; hrozí mu doživotí

Žalobkyně na Slovensku dnes podala obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica.

„Chemie“ v leteckých stopách mění klima, tvrdí evropské a americké úřady

Evropská a americká letecká agentura v nedávno vydaných dokumentech uvádí, že letadla emitují nejen CO2, ale také oxidy síry, dusíku, saze a další chemické částice, které pravděpodobně přispívají k oteplování planety.

Maďarská vláda předložila návrh zákona zakazující pochod LGBT+

Maďarská vládní strana dnes předložila parlamentu návrh zákona zakazující pochod hrdosti LGBT+.

Léčivá síla vyprávění

Vyprávění utváří naši identitu a ovlivňuje, jak vnímáme sebe i svět. Když pochopíme sílu vlastních příběhů, můžeme přepsat omezující vzorce myšlení, odemknout skrytý potenciál a předat svou moudrost dalším generacím.

Deník Epoch Times získal ocenění za odhalování porušování lidských práv čínským režimem

Zpravodajka Epoch Times Eva Fuová získá cenu Wilbur Award za odhalování nuceného odebírání orgánů v Číně. Ocenění uděluje Rada pro náboženskou komunikaci za výjimečnou práci v oblasti náboženských témat v médiích.