Rozhodnutí o tom, zda se bude v České republice těžit lithium, padne definitivně až v druhé polovině roku 2025. Protože došlo ke změně lokality plánovaného zpracovatelského závodu, společnost Geomet si musela nechat přepracovat studii proveditelnosti, která bude hotova až za rok.
Místo těžby zůstává stále v katastru obce Dubí v Krušných horách, ale pro silný nesouhlas místních těžaři souhlasili s přesunem zpracování rudy do Prunéřova místo do původně zvažované obce Újezdeček.
„Projekt, tak jak byl navržen, bude obtížné realizovat pro odpor veřejnosti. Proto jsme se rozhodli zvážit změny projektu tak, abychom vyšli vstříc především požadavkům na přestěhování závodu,“ uvedl 13. srpna na schůzi Stálé komise Senátu pro dohled nad veřejnými prostředky předseda rady jednatelů společnosti Geomet Ladislav Štěpánek.
V Újezdečku vznikne pouze nákladní nádraží, kam se bude vytěžená hornina vozit z dolu lanovkou nebo pásovým dopravníkem. Debatuje se, jak se bude ruda z dolu přepravovat, zda nad lesem nebo průsekem v lese, či v kombinaci obého. Výsledek vzejde z posouzení dopadů na životní prostředí.
Na nádraží se surovina přeloží a vlakem se dopraví do Prunéřova na Chomutovsku. Zpracovatelský závod bude umístěn v lokalitě Severní lom, kde se dřív ukládaly odpadní produkty ze spalování uhlí, které se v okolí těžilo. V lokalitě již probíhají geologické průzkumy, které budou hotovy v říjnu.
Přeprava po železnici sice zvýší náklady na těžbu, „ale v celkových nákladech projektu jsou to malá procenta a nemá to na ekonomiku provozu zásadní vliv“, sdělil senátorům v komisi Štěpánek. Na schůzi také zaznělo, že část horniny se bude muset vozit zpátky do dolu, kde poslouží jako stabilizační výplň vytěžených prostor.
Jakmile bude v polovině roku 2025 hotova přepracovaná studie proveditelnosti, Geomet, jehož většinovým vlastníkem je ČEZ, se rozhodne, zda se projekt bude vůbec realizovat. Záleží to na odhadovaných nákladech a zajištění potřebných financí od bank, poznamenal Štěpánek a dodal, že finální rozhodnutí padne „v druhé polovině příštího roku“.
Kolik to bude stát
Na dotaz senátorů, kolik financí bylo na projekt už vynaloženo, odpověděl šéf Geometu, že „celý projekt se vším všudy stál zatím kolem miliardy korun“. Pokud se společnost pro investici opravdu rozhodne, půjde řádově o desítky miliard korun.
Štěpánek uvedl, že získávání lithia jednoduššími technologiemi, jako jsou například solné nádrže v Chile, je daleko levnější, než kdyby se kov těžil z dolů, jak se to plánuje u nás. Obsah lithia v hornině je totiž velmi nízký, pod 0,5 %. Doufá však, že s rostoucí poptávkou po elektrických vozidlech vzroste i cena lithia.
Evropská unie chce do roku 2030 těžit alespoň 10 % celkové spotřeby kritických nerostů v Evropě na vlastním území a 40 % spotřeby těchto surovin ve státech unie i zpracovávat.