ČTK

16. 8. 2024

Způsob fungování takzvaného bakteriofágu, tedy viru, který se množí v bakteriálních buňkách, popsal výzkumný tým Pavla Plevky z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Vědci podrobně popsali strukturu a replikační cyklus bakteriofága JBD30, který ničí bakterie způsobující u lidí s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním vážné infekce. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí institutu Halina Jílková.

„Fág JBD30, který studovali strukturní virologové, infikuje lidskou patogenní bakterii Pseudomonas aeruginosa, která způsobuje infekce dýchacích a močových cest a u lidí s oslabenou imunitou nebo u chronicky nemocných například cystickou fibrózou vyvolává závažné infekce,“ uvedla Jílková.

Částici JBD30 tvoří hlavička a bičík, který má tvar dlouhé trubičky a na konci je vybavený háčky. Ty umožňují viru zachycení na tenkých vláknech bakterií, takzvaných pilech, s jejichž pomocí se bakterie posunují po povrchu.

„Bakterie se pomocí pilů pohybují, zkoumají své okolí a tvoří biofilm. Střídavé zatahování pilů je pro pohyb bakterií zásadní, čehož fág JBD30 chytře využívá. Pomocí háčků na konci bičíku se fág přichytí na pilus a počká, až si ho bakterie k sobě sama přitáhne,“ popsala hlavní autorka výzkumné práce Lucie Valentová.

Díky tomuto přitažení fág přistane na povrchu bakterie podobně jako kosmický modul na Měsíci. Pomocí proteinů, které vypustí z konce bičíku, si vytvoří kanál skrz buněčnou stěnu bakterie a tím vpraví svůj genetický materiál dovnitř buňky.

DNA viru převezme kontrolu nad bakteriální buňkou a využije ji pro vlastní kopírování a k tvorbě nových fágů.

„Podařilo se nám vyfotit, jak se uvnitř buněk sestavují nové fágové částice. Hlavičky fága se nejdříve seskládají v nezralé formě a pak se naplní DNA nesoucí fágovou genetickou informaci. K naplněným hlavičkám se posléze připojí bičíky, které se sestavily nezávisle,“ uvedl Pavel Plevka.

Nakonec fág začne produkovat enzymy, které zevnitř narušují buněčnou stěnu bakteriální buňky, až dojde k jejímu výbuchu. Způsob, jakým JBD30 ničí buňky, se tak velmi liší od způsobu, jakým na bakterie působí antibiotika, která blokují důležité funkce bakteriálních buněk. Fág tak dokáže zničit i buňky, které si jsou vůči antibiotikům odolné.

Poznatky vědců z CEITEC by tak mohly přispět k léčbě pomocí fágů tam, kde antibiotika proti bakteriální nákaze nefungují.

Související články

Přečtěte si také

Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu
Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu

Města v České republice chystají kvůli extrémním dešťům a očekávanému vzestupu hladin evakuace obyvatel a staví protipovodňové bariéry.

Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy
Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy

Bipolární porucha je poměrně běžná a celosvětově je diagnostikována u 1 ze 100 lidí v určité fázi jejich života.

Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?
Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?

Zaměstnanci veřejné knihovny ve Fort Collins se po dlouhé době rádi podělili o zprávu – po 105 letech se konečně vrátila opožděná kniha.

AI paradox
AI paradox

Umělá inteligence přetváří podnikání a otevírá dveře k vyšší efektivitě a inovacím. Avšak s novými možnostmi přicházejí i výzvy, jako jsou otázky ochrany soukromí a riziko zaujatosti. Jak se s nimi firmy vyrovnají?

Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu
Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu

V Michiganu voliči vyjadřují frustraci z negativních kampaní a volají po otevřené diskuzi o důležitých tématech, jako je vzdělání a životní podmínky, které ovlivňují jejich každodenní život.